Start › Stockholms län › Haninge
Health and Wellness Group Sweden AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 610 | 4 821 | 783 | 1 064 | 254 | 423 | 285 |
| Nettoomsättning | 610 | 4 821 | 859 | 988 | 254 | 423 | 283 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | −76 | 76 | – | 0 | 2 |
| Rörelsekostnader | 562 | 3 298 | 1 331 | 774 | 335 | 264 | 127 |
| Råvaror och förnödenheter | 27 | – | – | – | – | – | – |
| Handelsvaror | – | 418 | 30 | 52 | 2 | 14 | 20 |
| Övriga externa kostnader | 396 | 2 261 | 1 072 | 598 | 269 | 222 | 95 |
| Personalkostnader | 33 | 179 | 94 | 41 | 28 | 14 | 5 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 128 | 135 | 84 | 36 | 13 | 7 |
| Övriga rörelsekostnader | 106 | 312 | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | 48 | 1 522 | −548 | 289 | −81 | 159 | 158 |
| Finansiella poster | −15 | −8 | −10 | −16 | −6 | −176 | −44 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 1 | 0 | – | – | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | 0 | 176 | 44 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 16 | 9 | 10 | 16 | 6 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 33 | 1 514 | −559 | 274 | −87 | −17 | 114 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −247 | – | – | – | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | −285 | – | – | – | – | – |
| Förändring av överavskrivningar | 0 | 37 | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 33 | 1 267 | −559 | 274 | −87 | −17 | 114 |
| Skatt på årets resultat | 16 | 176 | 0 | 60 | 0 | 38 | 33 |
| Årets resultat | 16 | 1 091 | −559 | 214 | −87 | −55 | 81 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 5 025 | 5 965 | 200 | 563 | 327 | 182 | 254 |
| Anläggningstillgångar | 5 140 | 5 079 | 398 | 313 | 252 | 58 | 218 |
| Materiella anläggningstillgångar | 5 140 | 5 079 | 398 | 313 | 252 | 58 | 41 |
| Byggnader och mark | 4 793 | 4 793 | – | – | – | – | – |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 107 | – | – | – | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 240 | 286 | 398 | 313 | 252 | 58 | 41 |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | 0 | 176 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | – | – | – | – | – | 0 | 176 |
| Omsättningstillgångar | −115 | 886 | −198 | 250 | 75 | 124 | 37 |
| Kortfristiga fordringar | 443 | 848 | −248 | 240 | 62 | 117 | 30 |
| Kundfordringar | 432 | 432 | 11 | 1 | 3 | 41 | 24 |
| Övriga fordringar | 11 | 416 | −259 | 163 | 59 | 76 | 6 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | 0 | 76 | – | – | – |
| Kassa och bank | −557 | 38 | 50 | 10 | 13 | 7 | 6 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 5 001 | 5 965 | 200 | 563 | 327 | 182 | 254 |
| Eget kapital | 830 | 814 | −276 | 282 | 68 | 65 | 120 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 780 | 764 | −326 | 232 | 18 | 15 | 70 |
| Balanserat resultat | 764 | −326 | 232 | 18 | 105 | 70 | −11 |
| Årets resultat | 16 | 1 091 | −559 | 214 | −87 | −55 | 81 |
| Obeskattade reserver | 247 | 247 | – | – | – | – | – |
| Periodiseringsfonder | 285 | 285 | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade överavskrivningar | −37 | −37 | – | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 74 | 74 | 189 | 213 | 150 | – | – |
| Skulder till kreditinstitut | 74 | 74 | 122 | 134 | 150 | – | – |
| Övriga skulder | – | 0 | 67 | 79 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 3 850 | 4 830 | 287 | 68 | 109 | 117 | 134 |
| Förskott från kunder | – | – | – | – | – | 0 | 6 |
| Leverantörsskulder | 2 254 | 2 768 | 50 | 8 | 14 | 45 | 20 |
| Skatteskulder | 192 | 176 | 60 | 60 | 38 | 71 | 33 |
| Övriga skulder | 1 404 | 1 885 | 178 | 0 | 57 | 0 | 75 |
| Ställda säkerheter | – | 150 | 150 | 150 | 150 | – | – |
| Företagsinteckningar | – | 150 | 150 | 150 | 150 | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | 232 | 18 | 15 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | – | – | 90 | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Förändringarna i flerårsöversikten ska bedömas mot bakgrund av att bolaget under räkenskapsåret i hög grad belastats av externa administrativa hinder kopplade till myndighets- och bankprocesser. Denna situation har påverkat bolagets förutsättningar att bedriva verksamheten med normal effektivitet, medfört fördröjningar och skapat merkostnader. Styrelsen bedömer att utvecklingen därför inte enbart speglar den underliggande affärsverksamheten, utan även effekterna av en bristfälligt fungerande ärendehantering och kommunikation från berörda aktörer, trots att bolaget vid upprepade tillfällen informerat om sin situation och lämnat kontaktuppgifter för att möjliggöra snabb dialog och rättelse. Styrelsen ser allvarligt på denna påverkan och kommer fortsatt prioritera åtgärder för att återställa normal administration och stabilitet.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
På grund av osäkerheten kring framtida politiska beslut och människors och företags beteende går det i dagsläget inte att kvantifiera virusspridningens påverkan på verksamheten.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 220 | 220 |
| Årets inköp | 0 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 220 | 44 |
| Årets nedskrivningar | 176 | 44 |
Byggnader och mark
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 4 793 | 0 |
| Årets inköp | 4 793 | 0 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 690 | 673 | 454 | 309 | 78 | 48 |
| Årets inköp | 17 | 219 | 145 | 231 | 30 | 48 |
| Ackumulerade avskrivningar | 404 | 275 | 141 | 57 | 21 | 7 |
| Årets avskrivningar | 128 | 135 | 84 | 36 | 13 | 7 |
Om bolaget
- Adress
- FLODVÄGEN 2, 136 73 VENDELSÖ
- Registrerat
- 2017-04-11
- Bransch
- Researrangemang
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva kurser, konsultverksamhet, resor och försäljning inom friskvård, organisation och hälsorelaterade tjänster samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 144-1518
- Health And Wellness Group Sweden AB
kontrollerat 2026-10-15
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2024
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-01-10
- Programvara
- eDeklarera Årsredovisning
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver verksamhet inom hälsa och välmående. Under räkenskapsåret har bolaget, utöver den ordinarie affärsverksamheten, i betydande omfattning tvingats lägga tid och resurser på att hantera myndighets- och bankrelaterade processer som kraftigt påverkat bolagets praktiska möjlighet att bedriva verksamhet och fullgöra löpande skyldigheter. Styrelsen konstaterar att ärendehanteringen i flera delar präglats av bristande dialog, begränsad förutsebarhet och otillräcklig kommunikation, trots att bolaget vid upprepade tillfällen aktivt tagit kontakt och lämnat fullständiga uppgifter om hur bolaget kan nås via telefon och e-post. Styrelsen ser mycket allvarligt på att åtgärder kunnat eskalera utan att bolaget kontaktats på ett ändamålsenligt sätt, vilket sammantaget medfört betydande administrativ belastning och negativ påverkan på verksamheten.
Väsentliga händelser
Under räkenskapsåret har bolaget drabbats av allvarliga administrativa konsekvenser kopplade till myndighets- och bankprocesser där styrelsen bedömer att grundläggande krav på tydlighet, skyndsamhet och kommunikation inte har uppfyllts. Bolaget har återkommande tagit initiativ till kontakt, informerat om sin situation samt lämnat fullständiga uppgifter om kontaktvägar (telefon och e-post). Trots detta har bolaget i praktiken inte fått den dialog som rimligen kan krävas för att möjliggöra rättelse i tid och undvika eskalering. Händelserna har lett till betydande merkostnader, fördröjningar och påtaglig påverkan på bolagets drift och administration. Styrelsen förutsätter att berörda aktörer i efterhand kan redogöra för vilka kontaktförsök som faktiskt gjorts, hur bolagets uppgifter beaktats samt vilka proportionalitetsöverväganden som legat till grund för vidtagna åtgärder.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.