Start › Stockholms län › Stockholm
Svea Vaccin Holding AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 24 | 27 | 23 |
| Övriga externa kostnader | 24 | 27 | 23 |
| Rörelseresultat | −24 | −27 | −23 |
| Finansiella poster | 11 017 | 41 000 | 4 000 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 11 000 | 41 000 | 4 000 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 17 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 10 993 | 40 973 | 3 977 |
| Bokslutsdispositioner | −34 | – | – |
| Resultat före skatt | 10 959 | 40 973 | 3 977 |
| Årets resultat | 10 959 | 40 973 | 3 977 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 50 013 | 59 021 | – |
| Anläggningstillgångar | 18 311 | 18 311 | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 18 311 | 18 311 | – |
| Andelar i koncernföretag | 18 311 | 18 311 | – |
| Omsättningstillgångar | 31 703 | 40 710 | – |
| Kortfristiga fordringar | 17 294 | 17 185 | – |
| Fordringar hos koncernföretag | 17 294 | 17 185 | – |
| Kassa och bank | – | 23 525 | – |
| Likvida medel | 14 409 | – | 488 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 50 013 | 59 021 | – |
| Eget kapital | 49 897 | 58 939 | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | – |
| Fritt eget kapital | 49 797 | 58 839 | – |
| Överkursfond | 18 150 | – | – |
| Balanserat resultat | 20 689 | 17 865 | – |
| Årets resultat | 10 959 | 40 973 | – |
| Långfristiga skulder | 106 | – | – |
| Skulder till koncernföretag | 106 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 10 | 82 | – |
| Skulder till koncernföretag | – | 72 | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 10 | 10 | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 10 000 | – | – |
| Medel att disponera | – | 58 839 | – |
| Utbetald utdelning | 20 000 | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2022
Verksamhetens art och inriktning
Information om verksamheten Detta är bolagets femte räkenskapsår och dess huvudsakliga verksamhet är att äga och förvalta aktier. Bolaget har tre helägda dotterbolag, Svea Vaccin AB (556454-8849) och Health Care & Vaccine Holding AB (556976-0365) som båda har sina säten i Stockholm samt Finn Vaccin Ab:n (3125791-7) som har sitt säte i Helsingfors.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Övriga viktiga förhållanden
Väsentliga händelser efter räkenskapsårets slut Bolaget har under början av 2023 startat ännu ett dotterföretag, denna gång i Danmark.
Källfält: se-gen-base:OvrigaViktigaForhallandenVasentligaHandelser
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Svea Vaccin Holding AB för räkenskapsåret 2022 . Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Svea Vaccin Holding AB s finansiella ställning per den 2022-12-31 och av dess finansiella resultat och kassaflöde för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen .
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Vi är oberoende i förhållande till Svea Vaccin Holding AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Svea Vaccin Holding AB för räkenskapsåret 2021 . Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Svea Vaccin Holding AB s finansiella ställning per den 31 december 2021 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Vi är oberoende i förhållande till Svea Vaccin Holding AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 18 311 | 18 311 | 18 311 |
Om bolaget
- Adress
- SVEAVÄGEN 16, 111 57 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2017-04-05
- Bransch
- Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är att äga och förvalta aktier och andelar samt därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2022
- Regelverk
- K3
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Ja (2023-03-14)
- Revisionsfirma
- WeAudit Sweden AB
- Årsstämma
- 2023-03-14
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2021 | 11 kB | Öppna |
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
Svea Vaccin AB
Visa källuppgift
Information om verksamheten Detta är bolagets femte räkenskapsår och dess huvudsakliga verksamhet är att äga och förvalta aktier. Bolaget har tre helägda dotterbolag, Svea Vaccin AB (556454-8849) och Health Care & Vaccine Holding AB (556976-0365) som båda har sina säten i Stockholm samt Finn Vaccin Ab:n (3125791-7) som har sitt säte i Helsingfors.
-
Svea Vaccin AB
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Detta är bolagets femte räkenskapsår och dess huvudsakliga verksamhet är att äga och förvalta aktier. Bolaget har tre helägda dotterbolag, Svea Vaccin AB (556454-8849) och Health Care & Vaccine Holding AB (556976-0365) som båda har sina säten i Stockholm samt Finn Vaccin Ab:n (3125791-7) som har sitt säte i Helsingfors. Företaget har sitt säte i