Genomsyn

Start › Stockholms län › Bergshamra

Arosgården AB

559107-6848AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-01-01 – 2025-12-31

Omsättning 2025
117 tkr
Resultat efter fin. poster 2025
54 tkr
Årets resultat 2025
62 tkr
Eget kapital 2025
184 tkr

Utveckling9 räkenskapsår

20252025: 117 tkr117 tkr20242024: 151 tkr151 tkr20232023: 161 tkr161 tkr20222022: 177 tkr177 tkr20212021: 284 tkr284 tkr20202020: 317 tkr317 tkr20192019: 377 tkr377 tkr20182018: 560 tkr560 tkr20172017: 446 tkr446 tkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post2025202420232022202120202019
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 117152161178284318377
Nettoomsättning 117151161177284317377
Övriga rörelseintäkter 0101010
Rörelsekostnader 64556053484775
Övriga externa kostnader 63556053484775
Personalkostnader 1––––––
Rörelseresultat 5397101125236271302
Finansiella poster 1210000
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 121––––
Räntekostnader och liknande resultatposter –000000
Resultat efter finansiella poster 5499102125236271302
Bokslutsdispositioner 24−24–––––
Förändring av periodiseringsfonder 24−24–––––
Resultat före skatt 7875102125236271302
Skatt på årets resultat 16152126495865
Årets resultat 62608199187213237

BalansräkningBelopp i tkr

Post2025202420232022202120202019
TILLGÅNGAR 208585771811740734798
Anläggningstillgångar 0300300300300––
Finansiella anläggningstillgångar 0300300300300––
Andra långfristiga värdepappersinnehav 0300300300300––
Omsättningstillgångar 208285471511440734798
Kortfristiga fordringar 1011042266462212147
Kundfordringar 23119029283973
Övriga fordringar 7287115271314674
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 6621822260
Kassa och bank 107181244447377522651
EGET KAPITAL OCH SKULDER 208585771811740734798
Eget kapital 184522662581670666630
Bundet eget kapital 50505050505050
Aktiekapital 50505050505050
Fritt eget kapital 134472612531620616580
Balanserat resultat 72412531432653403343
Årets resultat 62608199−33213237
Obeskattade reserver 024–––––
Periodiseringsfonder 024–––––
Kortfristiga skulder 24391082307068168
Leverantörsskulder 4011––––
Skatteskulder –––––076
Övriga skulder 213997230706886
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter –––––05

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post2025202420232022202120202019
Styrelsens förslag 100100200–188183–
Medel att disponera ––––620616–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Kommentar till vinstdispositionen

Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.

Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

2021

Kommentar till vinstdispositionen

Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.

Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2021

2020

Kommentar till vinstdispositionen

Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.

Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2020

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Andra långfristiga värdepappersinnehav

Post2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-312021-12-312020-12-312019-12-31
Anskaffningsvärde 030030030030000
Årets inköp –000300––
Försäljningar och utrangeringar 300––––––
Återförda nedskrivningar –000300––

Om bolaget

Adress
KÄRLEKSHAGEN 7, 761 11 BERGSHAMRA
Registrerat
2017-04-04
Bransch
Arkitektverksamhet

Verksamhet enligt registret

Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom markförädling, exploatering, nyttjanderätter, förvaltning av fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet

Bankgironummer

5170-4534
Arosgården AB
kontrollerat 2026-10-15

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Säte
Västerås
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2026-05-19
Programvara
Wolters Kluwer Capego

Allmänt om verksamheten

Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver konsultverksamhet inom markförädling. Företaget har sitt säte i Västerås .

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
20259 kB Öppna
20248 kB Öppna
20238 kB Öppna
20227 kB Öppna
20218 kB Öppna
20207 kB Öppna