Genomsyn

Start › Skåne län › Ystad

Norreportkiosken AB

559107-1815AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-01-01 – 2025-12-31

Omsättning 2025
5,7 mkr
Resultat efter fin. poster 2025
295 tkr
Årets resultat 2025
233 tkr
Eget kapital 2025
284 tkr

Utveckling8 räkenskapsår

20252025: 5,7 mkr5,7 mkr20242024: 5,3 mkr5,3 mkr20232023: 4,9 mkr4,9 mkr20222022: 4,7 mkr4,7 mkr20212021: 4,5 mkr4,5 mkr20202020: 4,6 mkr4,6 mkr20192019: 5,2 mkr5,2 mkr20182018: 5,4 mkr5,4 mkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post202520242023202220212020
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 5 7825 2955 0494 7994 5184 631
Nettoomsättning 5 7305 2514 9404 7124 4534 595
Övriga rörelseintäkter 5244109876536
Rörelsekostnader 5 4865 0724 8114 5414 5234 494
Handelsvaror 2 3142 2222 1911 9541 7601 929
Övriga externa kostnader 877788767738661659
Personalkostnader 2 2892 0501 8411 6761 6981 479
Av- och nedskrivningar 71213172404427
Rörelseresultat 296224238259−5137
Finansiella poster −132−2−12−41
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 1320––
Räntekostnader och liknande resultatposter 10021241
Resultat efter finansiella poster 295227240257−1796
Resultat före skatt 295227240257−1796
Skatt på årets resultat 63485152022
Årets resultat 233179189204−1774

BalansräkningBelopp i tkr

Post202520242023202220212020
TILLGÅNGAR 8267215906038301 202
Anläggningstillgångar 39213414195599
Immateriella anläggningstillgångar 000092314
Goodwill 000092314
Materiella anläggningstillgångar 1421331292274
Inventarier, verktyg och installationer 1421331292274
Finansiella anläggningstillgångar 250221111
Andelar i koncernföretag 25–––––
Andra långfristiga fordringar –0221111
Omsättningstillgångar 787700555589635604
Varulager m.m. 587265855357
Råvaror och förnödenheter 587265855357
Kortfristiga fordringar 1677814865120153
Kundfordringar 201830141620
Fordringar hos koncernföretag 119–––––
Övriga fordringar 048983691128
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 29132115145
Kassa och bank 562550342439462394
EGET KAPITAL OCH SKULDER 8267215906038301 202
Eget kapital 284326247258354371
Bundet eget kapital 505050505050
Aktiekapital 505050505050
Fritt eget kapital 234276197208304321
Balanserat resultat 19784321247
Årets resultat 233179189204−1774
Långfristiga skulder 96–––0407
Övriga skulder 96–––0407
Kortfristiga skulder 446395343345476424
Skulder till kreditinstitut –––01320
Leverantörsskulder 17615617713395119
Skatteskulder 3621––––
Övriga skulder 10111184123155292
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 13510782889513
Ställda säkerheter 1 0001 0001 0001 0001 0001 000
Företagsinteckningar 1 0001 0001 0001 0001 0001 000

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post202520242023202220212020
Styrelsens förslag –200––150–
Medel att disponera ––––304–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Revisorns uttalande

Standarduttalande

Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Norreportkiosken AB för räkenskapsåret 2025 . Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Norreportkiosken AB s finansiella ställning per den 2025-12-31 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen .

Källfält: se-ar-base:UttalandeText

Grund för revisorns uttalande

Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till Norreportkiosken AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.

Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Kommentar till vinstdispositionen

Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.

Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Revisorns uttalande

Standarduttalande

Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Norreportkiosken AB för räkenskapsåret 2024 . Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Norreportkiosken AB s finansiella ställning per den 2024-12-31 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen .

Källfält: se-ar-base:UttalandeText

Grund för revisorns uttalande

Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till Norreportkiosken AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.

Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Revisorns uttalande

Standarduttalande

Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Norreportkiosken AB för räkenskapsåret 2023 . Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Norreportkiosken AB s finansiella ställning per den 2023-12-31 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen .

Källfält: se-ar-base:UttalandeText

Grund för revisorns uttalande

Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till Norreportkiosken AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.

Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Revisorns uttalande

Standarduttalande

Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Norreportkiosken AB för räkenskapsåret 2022 . Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Norreportkiosken AB s finansiella ställning per den 2022-12-31 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen .

Källfält: se-ar-base:UttalandeText

Grund för revisorns uttalande

Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till Norreportkiosken AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.

Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden

Öppna årsredovisningen för 2022

2021

Kommentar till vinstdispositionen

Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.

Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Händelser efter balansdagen

Begränsningarna som coronapendemin har inneburit, kan eventuellt komma att väsentligt begränsa bolagets och dess verksamhets utveckling under innevarande räkenskapsår. Det går för närvarande inte att göra en tillförlitlig bedömning av de negativa effekterna för verksamheten men konsekvenserna kan bli allvarliga.

Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut

Revisorns uttalande

Standarduttalande

Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Norreportkiosken AB för räkenskapsåret 2021 . Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Norreportkiosken AB s finansiella ställning per den 31 december 2021 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.

Källfält: se-ar-base:UttalandeText

Grund för revisorns uttalande

Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till Norreportkiosken AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.

Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Andelar i koncernföretag

Post2025-12-31
Anskaffningsvärde 25
Årets inköp 25

Goodwill

Post2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-312021-12-312020-12-312019-12-31
Anskaffningsvärde 01 1081 1081 1081 1081 1081 108
Ackumulerade avskrivningar 01 1081 1081 1081 016794573
Årets avskrivningar –––92222222–

Inventarier, verktyg och installationer

Post2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-312021-12-312020-12-312019-12-31
Anskaffningsvärde 944944944911911911911
Årets inköp ––33––0–
Ackumulerade avskrivningar 930924912899819637432
Årets avskrivningar 7121380182205–

Om bolaget

Adress
RÖGLA BYAVÄG 12, 271 91 YSTAD
Registrerat
2017-03-31
Bransch
Restaurangverksamhet

Verksamhet enligt registret

Bolaget ska ägna sig åt försäljning av tillagad mat samt därmed förenlig verksamhet.

Bankgironummer

296-5846
Norreportkiosken AB
kontrollerat 2026-10-15

Jobbannonser

Källa: Arbetsförmedlingens annonsdata via JobTech Dev · uppdaterad 2026-10-26

Annonser totalt
1
Aktiva nu
0
Första annonsen
2025-05-07
Senaste annonsen
2025-05-07

Annonser per år

År2025
Annonser1

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Säte
Skåne län, Ystad kommun
Revision
Ja (2026-06-10)
Årsstämma
2026-06-10
Programvara
Wolters Kluwer Capego

Allmänt om verksamheten

Allmänt om verksamheten Bolaget ska ägna sig åt försäljning av tillagad mat samt därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Skåne län, Ystad kommun .

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
202592 kB Öppna
202491 kB Öppna
202391 kB Öppna
202291 kB Öppna