Start › Stockholms län › Stockholm
Stinas Inköps AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 178 | 122 | 710 | 1 252 | 1 331 |
| Nettoomsättning | 0 | 136 | 132 | 691 | 1 252 | 1 312 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 41 | −10 | 19 | 0 | 19 |
| Rörelsekostnader | 60 | 304 | 597 | 802 | 755 | 700 |
| Övriga externa kostnader | 19 | 44 | 36 | 51 | 42 | 37 |
| Personalkostnader | 41 | 260 | 561 | 751 | 713 | 663 |
| Rörelseresultat | −60 | −127 | −475 | −92 | 497 | 631 |
| Finansiella poster | 1 | 32 | 63 | 3 | 19 | 16 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 32 | 63 | 3 | 19 | 16 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −59 | −94 | −412 | −89 | 516 | 647 |
| Bokslutsdispositioner | 165 | 94 | 374 | 71 | −129 | −162 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 165 | 94 | 374 | 71 | −129 | −162 |
| Resultat före skatt | 106 | 0 | −38 | −18 | 387 | 485 |
| Skatt på årets resultat | 25 | 0 | – | 0 | 80 | 104 |
| Årets resultat | 81 | 0 | −38 | −18 | 307 | 381 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 180 | 630 | 1 128 | 2 650 | 2 821 | 2 451 |
| Omsättningstillgångar | 180 | 630 | 1 128 | 2 650 | 2 821 | 2 451 |
| Kortfristiga fordringar | 4 | 0 | 75 | 145 | 296 | 363 |
| Kundfordringar | – | – | – | 0 | 125 | 304 |
| Övriga fordringar | 4 | 0 | 75 | 96 | 56 | 43 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | 0 | 49 | 114 | 16 |
| Kassa och bank | 176 | 630 | 1 053 | 2 504 | 2 525 | 2 088 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 180 | 630 | 1 128 | 2 650 | 2 821 | 2 451 |
| Eget kapital | 131 | 413 | 813 | 1 751 | 1 769 | 1 462 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 81 | 363 | 763 | 1 701 | 1 719 | 1 412 |
| Balanserat resultat | 0 | 383 | 801 | 1 719 | 1 412 | 1 031 |
| Årets resultat | 81 | −20 | −38 | −18 | 307 | 381 |
| Obeskattade reserver | 23 | 188 | 282 | 656 | 727 | 598 |
| Periodiseringsfonder | 23 | 188 | 282 | 656 | 727 | 598 |
| Kortfristiga skulder | 26 | 30 | 33 | 243 | 325 | 391 |
| Skatteskulder | 25 | 0 | – | 0 | 12 | 22 |
| Övriga skulder | 1 | 30 | 33 | 243 | 313 | 370 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 81 | – | 400 | – | – | – |
| Annan föreslagen utdelning | 81 | – | 400 | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 1 719 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Om bolaget
- Adress
- ARBETARGATAN 32, 112 45 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2017-03-29
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom inköp samt handel med produkter inom skönhet och hälsa.
Bankgironummer
- 794-2246
- STINAS INKÖPS AB
kontrollerat 2026-10-15
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-10-15
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget registrerades år 2017 och bedriver sedan dess konsultverksamhet inom inköp samt handel med produkter inom skönhet och hälsa.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.