Start › Stockholms län › Järfalla
8512 INVEST AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Nettoomsättning | – | 0 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 19 | 314 | 1 | 13 | 13 |
| Övriga externa kostnader | 19 | 314 | 1 | 13 | 13 |
| Rörelseresultat | −19 | −314 | −1 | −13 | −13 |
| Finansiella poster | 111 | 13 094 | 1 | 1 500 | 2 500 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 0 | 3 000 | 0 | 1 500 | 2 500 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 0 | 10 091 | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 111 | 3 | 1 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | – | – | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 92 | 12 780 | 0 | 1 488 | 2 487 |
| Resultat före skatt | 92 | 12 780 | 0 | 1 488 | 2 487 |
| Årets resultat | 92 | 12 780 | 0 | 1 488 | 2 487 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 10 614 | 13 522 | 3 362 | 3 350 | 4 105 |
| Anläggningstillgångar | 9 230 | 3 330 | 3 300 | 3 300 | 3 300 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 9 230 | 3 330 | 3 300 | 3 300 | 3 300 |
| Andelar i koncernföretag | – | 0 | 3 300 | 3 300 | 3 300 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | – | – | 0 | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 9 230 | 3 330 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 384 | 10 192 | 62 | 50 | 805 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 3 002 | – | 0 | 754 |
| Fordringar hos koncernföretag | 0 | 2 | – | 0 | 754 |
| Övriga fordringar | 0 | 3 000 | – | – | – |
| Kassa och bank | 1 384 | 7 190 | 62 | 50 | 51 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 10 614 | 13 522 | 3 362 | 3 350 | 4 105 |
| Eget kapital | 10 614 | 13 522 | 1 692 | 3 093 | 3 605 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 10 564 | 13 472 | 1 642 | 3 043 | 3 555 |
| Balanserat resultat | 10 472 | 692 | 1 643 | 1 555 | 1 068 |
| Årets resultat | 92 | 12 780 | 0 | 1 488 | 2 487 |
| Kortfristiga skulder | – | 0 | 1 670 | 258 | 500 |
| Skulder till koncernföretag | – | 0 | 1 670 | 258 | 0 |
| Övriga skulder | – | – | 0 | 0 | 500 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | – | – | 0 | 0 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 331 | 3 000 | 700 | 300 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 4 900 | 4 900 | 4 900 | 4 900 |
| Försäljningar och utrangeringar | 4 900 | – | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 1 600 | 1 600 | 1 600 | 1 600 |
| Återförda nedskrivningar | 1 600 | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- TUNNLANDSVÄGEN 19, 175 46 JÄRFÄLLA
- Registrerat
- 2017-03-28
Verksamhet enligt registret
Bolagets verksamhet ska vara att bedriva handel och förvaltning av företag och värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholmslän, Järfälla kommun
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-05-22
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolagets verksamhet består av att äga och förvalta egendom. Företaget har sitt säte i Stockholmslän, Järfälla kommun .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
AB Järfälla Låsservice
Visa källuppgift
Allmänt om verksamheten Bolaget har ägt och förvaltat egendom. Bolaget är moderbolag till AB Järfälla Låsservice (556131-2660) Koncernredovisning upprättas inte med hänvisning till undantagsreglerna i Årsredovisningslagen 7 Kap 3§ Företaget har sitt säte i Stockholmslän, Järfälla kommun .