Start › Stockholms län › Täby
Stockholmsbyggarna AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 404 | 351 | 1 293 | 870 | 233 | 16 | 109 | 130 | 55 |
| Nettoomsättning | 404 | 317 | 1 293 | 870 | 233 | 16 | 109 | 130 | 55 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 34 | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 382 | 589 | 893 | 452 | 275 | 159 | 175 | 110 | 76 |
| Råvaror och förnödenheter | 88 | 160 | 377 | 160 | 96 | 66 | 61 | 52 | 15 |
| Övriga externa kostnader | 289 | 429 | 498 | 285 | 173 | 84 | 105 | 49 | 53 |
| Personalkostnader | 5 | 0 | 17 | 0 | 5 | 1 | 1 | 2 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | 0 | 7 | 0 | 7 | 7 | 7 | 7 |
| Rörelseresultat | 22 | −238 | 400 | 418 | −42 | −143 | −66 | 20 | −21 |
| Finansiella poster | −9 | −3 | −3 | −9 | 0 | 0 | −2 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 9 | 3 | 3 | 9 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 14 | −241 | 398 | 409 | −42 | −143 | −68 | 20 | −21 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 90 | −90 | – | – | – | – | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | 90 | −90 | – | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 14 | −151 | 308 | 409 | −42 | −143 | −68 | 20 | −21 |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 69 | 57 | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | 14 | −151 | 239 | 352 | −42 | −143 | −68 | 20 | −21 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 150 | 137 | 650 | 357 | 36 | 74 | 74 | 123 | 40 |
| Anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 7 | 7 | 15 | 22 | 30 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 7 | 7 | 15 | 22 | 30 |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | – | 0 | 0 | 7 | 7 | 15 | 22 | 30 |
| Omsättningstillgångar | 150 | 137 | 650 | 357 | 29 | 66 | 59 | 101 | 11 |
| Kortfristiga fordringar | 94 | 89 | 281 | 263 | 16 | 50 | 38 | 80 | 2 |
| Kundfordringar | 0 | 0 | 167 | 247 | 3 | 22 | 2 | 60 | 0 |
| Övriga fordringar | 44 | 89 | 114 | 16 | 13 | 28 | 35 | 20 | 2 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 50 | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Kassa och bank | 57 | 48 | 369 | 94 | 12 | 17 | 21 | 22 | 9 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 150 | 137 | 650 | 357 | 36 | 74 | 74 | 123 | 40 |
| Eget kapital | 39 | 25 | 361 | 122 | −204 | −162 | −19 | 49 | 29 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Reservfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 14 | 0 | 336 | 97 | −254 | −212 | −69 | −1 | −21 |
| Överkursfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 0 | 151 | 97 | −254 | −212 | −69 | −1 | −21 | 0 |
| Årets resultat | 14 | −151 | 239 | 352 | −42 | −143 | −68 | 20 | −21 |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 90 | – | – | – | – | – | – |
| Periodiseringsfonder | – | 0 | 90 | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 111 | 112 | 199 | 234 | 240 | 236 | 93 | 74 | 11 |
| Leverantörsskulder | 96 | 38 | 11 | 0 | 26 | 21 | 21 | 26 | 7 |
| Skatteskulder | 0 | 69 | 126 | 57 | – | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 15 | 5 | 62 | 177 | 214 | 215 | 71 | 48 | 4 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | −254 | −212 | −69 | −1 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 37 | 37 | 37 | 37 | 37 | 37 | 37 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | – | 37 |
| Ackumulerade avskrivningar | 37 | 37 | 30 | 30 | 22 | 15 | 7 |
| Årets avskrivningar | – | 7 | – | 7 | 7 | 7 | 7 |
Om bolaget
- Adress
- EGNAHEMSVÄGEN 18, 187 50 TÄBY
- Registrerat
- 2017-03-23
- Bransch
- Byggande av bostadshus och andra byggnader
Verksamhet enligt registret
Konsult inom byggnadsrenoveringar och byggentreprenader. VVS installationer
Bankgironummer
- 5458-1400
- Stockholmsbyggarna AB
kontrollerat 2026-10-15
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-30
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Täby registrerades år 2017 och bedriver sedan dess verksamhet inom byggnadsrenoveringar och byggnadsentreprenad.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.