Årsredovisning för

Skincare Crafters Sweden AB

559103-7634

Räkenskapsåret

2018-01-01 - 2018-12-31

Fastställelseintyg

Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2019-04-30.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust. 

Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.

Förvaltningsberättelse

Styrelsen för Skincare Crafters Sweden AB , 559103-7634, avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2018-01-01 - 2018-12-31.

Verksamheten

Allmänt om verksamheten

Företaget med säte i Lidingö registrerades år XXXX och bedriver sedan dess handel med XXartiklar, som i viss utsträckning monteras inom företaget. Försäljningen sker till detaljister, genom återförsäljare och genom egen butik. Verksamheten drivs sedan X år i egen fastighet, inrymmande kontor, lager, försäljning och visningsavdelning.

Flerårsöversikt

Belopp i kr

 20182017
Nettoomsättning 78 -1
Resultat efter finansiella poster -197 667 -114 371
Soliditet % -1293 -150
 

Förändringar i eget kapital

 AktiekapitalEj registrerat aktiekapitalUppskrivnings- fondReservfond
Belopp vid årets ingång 50 000 0 0 0
Belopp vid årets utgång 50 000 0 0 0
 
 ÖverkursfondBalanserat resultatÅrets resultat
Belopp vid årets ingång 0 0 -114 371
Balanseras i ny räkning  -114 371 114 371
Årets resultat   -197 667
Belopp vid årets utgång 0 -114 371 -197 667
 

Resultatdisposition

Till årsstämmans förfogande står följande medel:

Belopp i kr

 2018-01-01 - 2018-12-31
Balanserat resultat -114 371
Årets resultat -197 667
Summa -312 038
 

Resultaträkning

Belopp i krNot2018-01-01 - 2018-12-312017-01-01 - 2017-12-31
Rörelseresultat   
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.   
Nettoomsättning  78 -1
Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.  78 -1
Rörelsekostnader   
Råvaror och förnödenheter  -104 831 -44 747
Övriga externa kostnader  -88 610 -63 649
Personalkostnader2 -4 064 -5 974
Summa rörelsekostnader  -197 505 -114 370
Rörelseresultat  -197 427 -114 371
Finansiella poster   
Räntekostnader och liknande resultatposter  -240 0
Summa finansiella poster  -240 0
Resultat efter finansiella poster  -197 667 -114 371
Resultat före skatt  -197 667 -114 371
Årets resultat  -197 667 -114 371
 

Balansräkning

Belopp i krNot2018-12-312017-12-31
TILLGÅNGAR   
Omsättningstillgångar   
Varulager m.m.   
Råvaror och förnödenheter  980 0
Summa varulager m.m.  980 0
Kortfristiga fordringar   
Övriga fordringar  17 089 18 130
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter  -1 0
Summa kortfristiga fordringar  17 088 18 130
Kassa och bank   
Kassa och bank  2 199 24 788
Summa kassa och bank  2 199 24 788
Summa omsättningstillgångar  20 267 42 918
SUMMA TILLGÅNGAR  20 267 42 918
 

Balansräkning

Belopp i krNot2018-12-312017-12-31
EGET KAPITAL OCH SKULDER   
Eget kapital   
Bundet eget kapital   
Aktiekapital  50 000 50 000
Summa bundet eget kapital  50 000 50 000
Fritt eget kapital   
Balanserat resultat  -114 371 0
Årets resultat  -197 667 -114 371
Summa fritt eget kapital  -312 038 -114 371
Summa eget kapital  -262 038 -64 371
Kortfristiga skulder   
Övriga skulder  282 305 107 288
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter  0 1
Summa kortfristiga skulder  282 305 107 289
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER  20 267 42 918
 

Noter

Belopp i kr om inget annat anges.

Not 1 Redovisningsprinciper

Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och Bokföringsnämndens allmänna råd (BFNAR 2016:10) om årsredovisning i mindre företag.

Avskrivning

Avskrivningar enligt plan baseras på ursprungliga anskaffningsvärden och beräknad nyttjandeperiod. Följande avskrivningstider tillämpas:

Immateriella anläggningstillgångar

Materiella anläggningstillgångar

Not 2 Medelantalet anställda

 2018-01-01 - 2018-12-312017-01-01 - 2017-12-31
Medelantalet anställda 1