Förvaltningsberättelse
Styrelsen för Movision Capital AB, 559102-7627, avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2018-01-01 - 2018-12-31.
Verksamheten
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Täby registrerades år 2017. Bolaget förvaltar aktier och andelar i svenska och utländska bolag samt fastigheter.
Flerårsöversikt
| Nettoomsättning | | |
| Resultat efter finansiella poster |
-24 892
|
60 557
|
| Soliditet % |
100
|
100
|
Förändringar i eget kapital
| Belopp vid årets ingång |
50 000
|
0
|
0
|
0
|
| Belopp vid årets utgång |
50 000
|
0
|
0
|
0
|
| Belopp vid årets ingång |
0
|
20 074 010
|
60 557
|
| Balanseras i ny räkning | |
60 557
|
-60 557
|
| Erhållna aktieägartillskott | |
-26 110
|
|
| Årets resultat | | |
-24 892
|
| Belopp vid årets utgång |
0
|
20 108 457
|
-24 892
|
Resultatdisposition
Till årsstämmans förfogande står följande medel:
| Balanserat resultat |
20 108 457
|
| Årets resultat |
-24 892
|
| Summa |
20 083 565
|
Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande:
| Balanseras i ny räkning |
20 083 565
|
| Summa |
20 083 565
|
Noter
Belopp i kr om inget annat anges.
Not 1 Redovisningsprinciper
Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och Bokföringsnämndens allmänna råd (BFNAR 2016:10) om årsredovisning i mindre företag.
Not 2 Medelantalet anställda
Not 3 Andelar i intresseföretag och gemensamt styrda företag
| Ingående anskaffningsvärden |
19 914 010
|
|
| Inköp | |
19 914 010
|
| Omklassificeringar m.m. |
-26 110
|
|
| Utgående anskaffningsvärden |
19 887 900
|
19 914 010
|
| Redovisat värde |
19 887 900
|
19 914 010
|
Innehav av andelar i intresseföretag och gemensamt styrda företag
Uppgifter om intresseföretag och gemensamt styrda företag