Start › Dalarnas län › Falun
EMYDE Intressenter AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsekostnader | −198 | 1 | 2 | 18 | 13 | 9 | 29 | 223 | 573 |
| Övriga externa kostnader | −198 | 1 | 2 | 18 | 13 | 9 | 29 | 223 | 573 |
| Rörelseresultat | 198 | −1 | −2 | −18 | −13 | −9 | −29 | −223 | −573 |
| Finansiella poster | 6 573 | 40 | 1 943 | – | 0 | 55 | – | – | – |
| Resultat från andelar i intresseföretag | 6 123 | 0 | 1 943 | – | – | – | – | – | – |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 454 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 103 | – | – | 0 | 55 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 5 | 62 | – | – | – | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 6 772 | 39 | 1 941 | −18 | −13 | 46 | −29 | −223 | −573 |
| Resultat före skatt | 6 772 | 39 | 1 941 | −18 | −13 | 46 | −29 | −223 | −573 |
| Årets resultat | 6 772 | 39 | 1 941 | −18 | −13 | 46 | −29 | −223 | −573 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 8 793 | 23 979 | 50 007 | 48 066 | 48 084 | 48 101 | 33 809 | 27 503 | 27 731 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 10 000 | 0 | 48 046 | 48 046 | 48 046 | 33 445 | 25 156 | 19 089 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 10 000 | 0 | 48 046 | 48 046 | 48 046 | 33 445 | 25 156 | 19 089 |
| Ägarintressen i övriga företag | – | – | 0 | 48 046 | 48 046 | 48 046 | 33 445 | 25 156 | 19 089 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 0 | 10 000 | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 8 793 | 13 979 | 50 007 | 20 | 38 | 55 | 364 | 2 348 | 8 643 |
| Kortfristiga fordringar | 6 104 | 6 104 | 49 998 | 8 | 8 | 8 | 350 | – | – |
| Fordringar hos koncernföretag | – | – | – | – | – | 0 | 350 | – | – |
| Övriga fordringar | 6 104 | 6 104 | 49 998 | 8 | 8 | 8 | – | – | – |
| Kassa och bank | 2 689 | 7 874 | 10 | 12 | 30 | 46 | 14 | 2 348 | 8 643 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 8 793 | 23 979 | 50 007 | 48 066 | 48 084 | 48 101 | 33 809 | 27 503 | 27 731 |
| Eget kapital | 8 154 | 23 639 | 49 650 | 47 709 | 47 727 | 47 749 | 33 459 | 27 187 | 27 410 |
| Bundet eget kapital | 1 296 | 1 296 | 1 296 | 1 296 | 1 296 | 10 225 | 786 | 250 | 250 |
| Aktiekapital | 1 296 | 1 296 | 1 296 | 1 296 | 1 296 | 965 | 786 | 250 | 250 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | 0 | 9 260 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 6 858 | 22 343 | 48 354 | 46 412 | 46 430 | 37 525 | 32 672 | 26 937 | 27 160 |
| Överkursfond | 0 | 47 222 | 47 222 | 47 222 | 47 222 | 38 304 | 33 497 | 27 733 | 27 733 |
| Balanserat resultat | 86 | −24 919 | −810 | −792 | −779 | −825 | −796 | −573 | – |
| Årets resultat | 6 772 | 39 | 1 941 | −18 | −13 | 46 | −29 | −223 | −573 |
| Kortfristiga skulder | 639 | 339 | 357 | 357 | 357 | 351 | 350 | 316 | 321 |
| Leverantörsskulder | 0 | 332 | 332 | 332 | 332 | 337 | 337 | 311 | 321 |
| Övriga skulder | 632 | 0 | 18 | 18 | 18 | 8 | 8 | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 6 858 | – | 26 050 | – | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 46 412 | 46 430 | 37 525 | 32 672 | 26 937 | 27 160 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Efter räkenskapsårets utgång har Coronavirusets utbredning och de efterföljande restriktioner haft stora effekter på världsekonomin i stort. I dagsläget är det svårt att överblicka konsekvenserna i det bolag man har intressen och har investerat i.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2017
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Ägarintressen i övriga företag
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 48 046 | 48 046 | 48 046 | 33 445 | 25 156 | 19 089 |
| Årets inköp | – | – | – | 14 601 | 8 289 | 6 067 | 19 089 |
| Försäljningar och utrangeringar | 48 046 | – | – | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- BOX 292, 791 27 FALUN
- Registrerat
- 2017-02-01
Verksamhet enligt registret
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att, direkt eller indirekt, äga och förvalta värdepapper och bedriva därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-05-27
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget ska äga och förvalta värdepapper. Företaget har sitt säte i Göteborg.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.