Flowistics AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 721 | 831 | 1 169 | 1 247 | 433 | 947 | 1 101 | 1 016 | 731 |
| Nettoomsättning | 721 | 831 | 1 169 | 1 246 | 433 | 947 | 1 101 | 1 016 | 725 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 1 | – | – | – | 0 | 6 |
| Rörelsekostnader | 570 | 512 | 597 | 642 | 457 | 417 | 374 | 459 | 338 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | 0 | 1 | 8 | 33 | 57 | 28 |
| Övriga externa kostnader | 242 | 226 | 154 | 107 | 110 | 147 | 256 | 182 | 273 |
| Personalkostnader | 328 | 286 | 443 | 535 | 346 | 263 | 85 | 220 | 37 |
| Rörelseresultat | 151 | 319 | 572 | 605 | −24 | 530 | 727 | 557 | 393 |
| Finansiella poster | −4 | −199 | 18 | 1 | −1 | −12 | 50 | −50 | 0 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | −4 | 0 | 19 | 1 | −1 | −12 | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 1 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 0 | 200 | – | – | – | 0 | −50 | 50 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 147 | 120 | 590 | 606 | −24 | 518 | 777 | 507 | 393 |
| Bokslutsdispositioner | 90 | −55 | −150 | −50 | 99 | −130 | −180 | −100 | −99 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 90 | −55 | −150 | −50 | 99 | −130 | −180 | −100 | −99 |
| Resultat före skatt | 237 | 65 | 440 | 556 | 75 | 388 | 597 | 407 | 294 |
| Skatt på årets resultat | 56 | 64 | 95 | 117 | 18 | 86 | 118 | 101 | 66 |
| Årets resultat | 181 | 1 | 346 | 438 | 57 | 302 | 479 | 307 | 228 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 256 | 2 319 | 2 452 | 2 046 | 1 623 | 1 799 | 1 633 | 1 146 | 596 |
| Anläggningstillgångar | 1 554 | 1 566 | 1 454 | 1 559 | 1 048 | 985 | 600 | 420 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 554 | 1 566 | 1 454 | 1 559 | 1 048 | 985 | 600 | 420 | 0 |
| Andelar i intresseföretag | 10 | 23 | 210 | 210 | – | – | – | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 1 543 | 1 543 | 1 243 | 1 349 | 1 048 | 985 | 600 | 420 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 703 | 753 | 999 | 487 | 576 | 814 | 1 033 | 726 | 596 |
| Kortfristiga fordringar | 328 | 534 | 256 | 102 | 427 | 191 | 562 | 417 | 30 |
| Kundfordringar | 271 | 420 | 225 | 100 | 337 | 150 | 552 | 385 | 30 |
| Övriga fordringar | 57 | 114 | 30 | 2 | 90 | 33 | 10 | 32 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | – | 0 | 8 | – | – | – |
| Kassa och bank | 374 | 219 | 743 | 385 | 149 | 623 | 472 | 309 | 567 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 256 | 2 319 | 2 452 | 2 046 | 1 623 | 1 799 | 1 633 | 1 146 | 596 |
| Eget kapital | 1 473 | 1 392 | 1 491 | 1 145 | 1 076 | 1 020 | 894 | 584 | 278 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 1 423 | 1 342 | 1 441 | 1 095 | 1 026 | 970 | 844 | 534 | 228 |
| Balanserat resultat | 1 242 | 1 341 | 1 095 | 656 | 970 | 667 | 365 | 228 | 0 |
| Årets resultat | 181 | 1 | 346 | 438 | 57 | 302 | 479 | 307 | 228 |
| Obeskattade reserver | 575 | 665 | 610 | 460 | 410 | 509 | 379 | 199 | 99 |
| Periodiseringsfonder | 575 | 665 | 610 | 460 | 410 | 130 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 209 | 262 | 352 | 441 | 137 | 270 | 360 | 363 | 220 |
| Leverantörsskulder | 0 | 6 | 12 | 11 | 23 | 6 | 5 | 1 | 0 |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 9 | – | 0 | 86 | 101 | 66 |
| Övriga skulder | 194 | 230 | 317 | 407 | 100 | 249 | 255 | 243 | 138 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 15 | 26 | 23 | 15 | 15 | 15 | 15 | 18 | 15 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 100 | 100 | 100 | – | 370 | – | 177 | 169 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 1 095 | 1 026 | 970 | 844 | 534 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Kommentar till vinstdispositionen
Den minskade omsättningen beror på att bolaget haft färre uppdrag.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Kommentar till vinstdispositionen
Den minskade omsättningen beror på att bolaget haft färre uppdrag.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Den ökade omsättningen beror på att bolaget fått fler uppdrag.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Spridningen av coronaviruset har efter balansdagen haft negativ påverkan på företagets verkamhet. På grund av osäkerheten kring framtida politiska beslut och människor och företags beteende går det i dagsläge inte att kvantifiera virusspridningens påverkan på verksamheten.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Spridningen av coronaviruset har efter balansdagen haft negativ påverkan på företagets verkamhet. På grund av osäkerheten kring framtida politiska beslut och människor och företags beteende går det i dagsläge inte att kvantifiera virusspridningens påverkan på verksamheten.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 210 | 223 | 210 |
| Årets inköp | 0 | 13 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 13 | 0 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | −200 | −200 | 0 |
| Årets nedskrivningar | 0 | 200 | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2024-01-01 | 2023-12-31 | 2023-01-01 | 2022-12-31 | 2022-01-01 | 2021-12-31 | 2021-01-01 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 543 | 1 543 | 1 243 | 1 243 | 1 349 | 1 349 | 1 048 | 1 048 | 985 | 985 |
| Årets inköp | 0 | 300 | – | 17 | – | 301 | – | 73 | – | 460 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 0 | – | 123 | – | 0 | – | 10 | – | 75 |
Om bolaget
- Adress
- BÅTYXEVÄGEN 87, 226 56 LUND
- Registrerat
- 2017-01-18
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Konsultverksamhet inom produktionslogistik, ledarskap och förändring. Produktion och försäljning av möbler. Aktie och fondhandel.
Bankgironummer
- 473-3846
- FLOWISTICS AB
kontrollerat 2026-10-15
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Företagets säte är Lund.
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-04-29
- Programvara
- Hogia Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver en konsultverksamhet inom produktionslogistik, ledarskap och förändring. Produktion och försäljning av möbler aktier och fondhandel.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.