1(6)
| Årsredovisning |
M.Ein AB |
559096-1610 |
Styrelsen avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2024-01-01 – 2024-12-31. |
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela kronor(sek). |
| Innehåll |
Sida |
| - Förvaltningsberättelse |
2 |
| - Resultaträkning |
3 |
| - Balansräkning |
4 |
| - Noter |
6 |
| - Underskrifter |
6 |
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma
2025-03-05.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
VERKSAMHETEN
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver konsulttjänster inom bild, ljud och ljus. Bolaget bedriver även massagetjänster samt anordnar
utbildning inom parkour och annan typ av rörelse.
Bolaget har sitt säte i Stockholm.
FLERÅRSÖVERSIKT
Beloppen i flerårsöversikten är angivna i tusental kronor om inte annat anges.
|
2401-2412 |
2301-2312 |
2201-2212 |
2101-2112 |
| Nettoomsättning
|
1 278
|
1 654
|
2 333
|
1 610
|
| Resultat efter finansiella poster
|
|
352
|
284
|
313
|
| Soliditet %
|
52
|
54
|
56
|
54
|
FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL
|
|
Aktiekapital |
Balanserat resultat |
Årets resultat |
Totalt |
| - Belopp vid årets ingång |
50 000
|
332 098
|
301 996
|
684 094
|
| Resultatdisposition enligt bolagsstämman |
|
| - Utdelning |
|
-200 000
|
|
-200 000
|
| - Balanseras i ny räkning |
|
301 996
|
-301 996
|
0
|
| - Årets resultat |
|
|
120 867
|
120 867
|
| - Belopp vid årets utgång |
50 000
|
434 094
|
120 867
|
604 961
|
RESULTATDISPOSITION
Till årsstämmans förfogande står följande medel:
| Balanserat resultat |
434 094
|
| Årets resultat |
120 867
|
| Summa |
554 961
|
Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande:
| Balanseras i ny räkning |
554 961
|
| Summa |
554 961
|
NOTER
|
Not1Redovisningsprinciper
| |
|
Enligt BFNAR 2016:10
Årsredovisningen har upprättats enligt årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag (K2).
Materiella anläggningstillgångar
Avskrivning görs över den förväntade nyttjandeperioden. Nedanstående avskrivningsprocent används.
Inventarier och verktyg: 20 % 5 år
|
Not2Medelantalet anställda
|
2024-12-31
|
2023-12-31
|
|
| Medelantalet anställda |
1
|
1
|
|
Not3Inventarier, verktyg och installationer
|
2024-12-31
|
2023-12-31
|
|
| Ingående anskaffningsvärden |
24 511
|
24 511
|
| Förändringar av anskaffningsvärden |
| Försäljningar/utrangeringar |
-24 511
|
- |
| Utgående anskaffningsvärden |
0
|
24 511
|
|
| Ingående avskrivningar |
-24 511
|
-24 511
|
| Förändringar av avskrivningar |
| Försäljningar/utrangeringar |
24 511
|
- |
| Utgående avskrivningar |
0
|
-24 511
|
|
| Redovisat värde |
0
|
0
|
|
Not4Andra långfristiga värdepappersinnehav
|
2024-12-31
|
2023-12-31
|
|
| Ingående anskaffningsvärden |
300 000
|
300 000
|
| Utgående anskaffningsvärden |
300 000
|
300 000
|