1(7)
| Årsredovisning |
M.Ein AB |
559096-1610 |
Styrelsen avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2022-01-01 - 2022-12-31. |
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela kronor (sek). |
| Innehåll |
Sida |
| - Förvaltningsberättelse |
2 |
| - Resultaträkning |
4 |
| - Balansräkning |
5 |
| - Noter |
7 |
| - Underskrifter |
7 |
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma
2023-04-12.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
VERKSAMHETEN
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver konsulttjänster inom bild, ljud och ljus. Bolaget bedriver även massagetjänster samt anordnar
utbildning inom parkour och annan typ av rörelse.
Bolaget har sitt säte i Stockholm.
FLERÅRSÖVERSIKT
Beloppen i flerårsöversikten är angivna i tusental kronor om inte annat anges.
|
2201-2212 |
2101-2112 |
2001-2012 |
1901-1912 |
| Nettoomsättning
|
2 333
|
1 610
|
739
|
1 323
|
| Resultat efter finansiella poster
|
284
|
313
|
8
|
384
|
| Soliditet %
|
56
|
54
|
65
|
52
|
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% p.g.a. en ökad efterfrågan av bolagets tjänster.
FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL
|
|
Aktiekapital |
Balanserat resultat |
Årets resultat |
Totalt |
| - Belopp vid årets ingång |
50 000
|
366 297
|
243 600
|
659 897
|
| Resultatdisposition enligt bolagsstämman |
|
| - Balanseras i ny räkning |
|
243 600
|
-243 600
|
0
|
| - Årets resultat |
|
|
222 201
|
222 201
|
| - Belopp vid årets utgång |
50 000
|
609 897
|
222 201
|
882 098
|
RESULTATDISPOSITION
Till årsstämmans förfogande står följande medel:
| Balanserat resultat |
609 897
|
| Årets resultat |
222 201
|
| Summa |
832 098
|
Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande:
| Utdelning |
500 000
|
| Balanseras i ny räkning |
332 098
|
| Summa |
832 098
|
Med hänvisning till ovanstående och vad som i övrigt kommit till styrelsens kännedom är
det styrelsens bedömning att utdelningen är försvarbar (enligt ABL 17 kap 3 §) med tanke
på de krav som verksamhetens art och omfattning samt risker ställer på storleken av
bolagets egna kapital, konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.
NOTER
|
Not1Redovisningsprinciper
| |
|
Enligt BFNAR 2016:10
Årsredovisningen har upprättats enligt årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag (K2).
Materiella anläggningstillgångar
Avskrivning görs över den förväntade nyttjandeperioden. Nedanstående avskrivningsprocent används.
Inventarier och verktyg: 20 % 5 år
|
Not2Medelantalet anställda
|
2022-12-31
|
2021-12-31
|
|
| Medelantalet anställda |
2
|
2
|
|
Not3Inventarier, verktyg och installationer
|
2022-12-31
|
2021-12-31
|
|
| Ingående anskaffningsvärden |
24 511
|
24 511
|
| Utgående anskaffningsvärden |
24 511
|
24 511
|
|
| Ingående avskrivningar |
-24 511
|
-24 511
|
| Utgående avskrivningar |
-24 511
|
-24 511
|
|
| Redovisat värde |
0
|
0
|
|
Not4Andra långfristiga värdepappersinnehav
|
2022-12-31
|
2021-12-31
|
|
| Ingående anskaffningsvärden |
300 000
|
0
|
| Inköp |
- |
300 000
|
| Utgående anskaffningsvärden |
300 000
|
300 000
|