1(7)
| Årsredovisning |
M.Ein AB |
559096-1610 |
Styrelsen avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2020-01-01 - 2020-12-31. |
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela kronor (sek). |
| Innehåll |
Sida |
| - Förvaltningsberättelse |
2 |
| - Resultaträkning |
4 |
| - Balansräkning |
5 |
| - Noter |
7 |
| - Underskrifter |
7 |
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma
2021-06-10.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
VERKSAMHETEN
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver konsulttjänster inom bild, ljud och ljus. Bolaget bedriver även massagetjänster samt anordnar
utbildning inom parkour och annan typ av rörelse.
Bolaget har sitt säte i Stockholm.
Väsentliga händelser under räkenskapsåret
Mot bakgrund av utbrottet av Covid-19 följer M.Ein AB händelseutvecklingen noga och vidtar åtgärder för att minimera
eller eliminera påverkan på bolagets verksamhet. M.Ein AB följer riktlinjer från Folkhälsomyndigheten och andra
myndigheter. Vi märker för närvarande ingen större påverkan hos våra kunder men bevakar utvecklingen fortsatt och
agerar efter detta.
FLERÅRSÖVERSIKT
Beloppen i flerårsöversikten är angivna i tusental kronor om inte annat anges.
|
2001-2012 |
1901-1912 |
1801-1812 |
1701-1712 |
| Nettoomsättning
|
739
|
1 323
|
1 022
|
754
|
| Resultat efter finansiella poster
|
8
|
384
|
261
|
134
|
| Soliditet %
|
64
|
52
|
47
|
38
|
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% p.g.a. Covid-19.
FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL
|
|
Aktiekapital |
Balanserat resultat |
Årets resultat |
Totalt |
| - Belopp vid årets ingång |
50 000
|
134 240
|
226 510
|
410 750
|
| Resultatdisposition enligt bolagsstämman |
|
| - Balanseras i ny räkning |
|
226 510
|
-226 510
|
0
|
| - Årets resultat |
|
|
5 547
|
5 547
|
| - Belopp vid årets utgång |
50 000
|
360 750
|
5 547
|
416 297
|
RESULTATDISPOSITION
Till årsstämmans förfogande står följande medel:
| Balanserat resultat |
360 750
|
| Årets resultat |
5 547
|
| Summa |
366 297
|
Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande:
| Balanseras i ny räkning |
366 297
|
| Summa |
366 297
|
NOTER
|
Not1Redovisningsprinciper
| |
|
Enligt BFNAR 2016:10
Årsredovisningen har upprättats enligt årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag (K2).
Materiella anläggningstillgångar
Avskrivning görs över den förväntade nyttjandeperioden. Nedanstående avskrivningsprocent används.
Inventarier och verktyg: 20 % 5 år
Korttidsinventarier: 33,3 % 3 år
|
Not2Medelantalet anställda
|
2020-12-31
|
2019-12-31
|
|
| Medelantalet anställda |
1
|
1
|
|
Not3Inventarier, verktyg och installationer
|
2020-12-31
|
2019-12-31
|
|
| Ingående anskaffningsvärden |
24 511
|
24 511
|
| Utgående anskaffningsvärden |
24 511
|
24 511
|
|
| Ingående avskrivningar |
-24 511
|
-16 324
|
| Förändringar av avskrivningar |
| Årets avskrivningar |
-
|
-8 187
|
| Utgående avskrivningar |
-24 511
|
-24 511
|
|
| Redovisat värde |
0
|
0
|