M.C Ideal Kök och Inredning AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 25 | 616 | 119 | 0 | 96 | 0 | 728 | 1 371 |
| Nettoomsättning | 25 | 616 | 119 | 0 | 96 | 0 | 667 | 1 371 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | – | 0 | 62 | 0 |
| Rörelsekostnader | 151 | 722 | 69 | 9 | 42 | 7 | 957 | 1 228 |
| Handelsvaror | 0 | 1 | – | 0 | 3 | 0 | 445 | 663 |
| Övriga externa kostnader | 57 | 340 | 58 | 9 | 41 | 4 | 250 | 415 |
| Personalkostnader | 1 | 321 | 0 | 0 | −2 | 3 | 198 | 63 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 60 | 10 | – | – | – | 0 | 60 |
| Övriga rörelsekostnader | 94 | – | – | – | – | 0 | 63 | 27 |
| Rörelseresultat | −126 | −106 | 50 | −9 | 54 | −7 | −228 | 144 |
| Finansiella poster | −37 | −38 | −23 | −16 | −15 | −16 | −13 | −27 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 37 | 38 | 23 | 16 | 15 | 17 | 13 | 27 |
| Resultat efter finansiella poster | −163 | −144 | 27 | −25 | 39 | −24 | −241 | 117 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | – | – | 0 | 54 | 0 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | – | – | – | 0 | 54 | 0 |
| Resultat före skatt | −163 | −144 | 27 | −25 | 39 | −24 | −187 | 117 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | – | – | 0 | 27 |
| Årets resultat | −163 | −144 | 27 | −25 | 39 | −24 | −187 | 90 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 0 | 232 | 481 | 2 | 23 | 1 | 58 | 554 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 230 | 290 | – | – | – | 0 | 175 |
| Immateriella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | – | 0 | 102 |
| Goodwill | – | – | – | – | – | – | 0 | 102 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 230 | 290 | – | – | – | 0 | 68 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 230 | 290 | – | – | – | 0 | 68 |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | – | 0 | 5 |
| Andra långfristiga fordringar | – | – | – | – | – | – | 0 | 5 |
| Omsättningstillgångar | 0 | 2 | 191 | 2 | 23 | 1 | 58 | 379 |
| Varulager m.m. | – | – | – | – | – | – | 0 | 135 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | – | – | 0 | 95 |
| Förskott till leverantörer | – | – | – | – | – | – | 0 | 40 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 2 | 181 | 2 | 22 | 1 | 23 | 51 |
| Kundfordringar | – | – | – | – | – | – | 0 | 12 |
| Övriga fordringar | – | 0 | 69 | 2 | 22 | 1 | 23 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 2 | 112 | – | – | – | 0 | 39 |
| Kassa och bank | – | 0 | 10 | 0 | 1 | 0 | 35 | 193 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 0 | 232 | 481 | 2 | 23 | 1 | 58 | 554 |
| Eget kapital | −253 | −90 | 53 | −94 | −68 | −107 | −84 | 264 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | −303 | −140 | 3 | −144 | −118 | −157 | −134 | 214 |
| Balanserat resultat | −140 | 3 | −24 | −134 | −134 | −134 | −27 | 124 |
| Årets resultat | −163 | −144 | 27 | −10 | 15 | −24 | −106 | 90 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | – | – | 0 | 54 |
| Periodiseringsfonder | – | – | – | – | – | – | 0 | 54 |
| Långfristiga skulder | 0 | 8 | – | – | – | – | – | – |
| Checkräkningskredit | 0 | 8 | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 253 | 314 | 427 | 96 | 91 | 108 | 142 | 236 |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 33 | – | – | 0 | 18 | 26 |
| Skatteskulder | – | – | – | – | – | 0 | 23 | 54 |
| Övriga skulder | 253 | 312 | 388 | 96 | 91 | 108 | 101 | 145 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 2 | 6 | – | – | 0 | 0 | 11 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | −144 | −118 | −157 | −134 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | 120 | – | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2020-03-31 | 2019-03-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 5 |
Goodwill
| Post | 2020-03-31 | 2019-03-31 | 2018-03-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 180 | 180 |
| Försäljningar och utrangeringar | 180 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 78 | 42 |
| Årets avskrivningar | – | 36 | – |
| Återförda avskrivningar | 78 | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2020-03-31 | 2019-03-31 | 2018-03-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 120 | 120 |
| Försäljningar och utrangeringar | 120 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 52 | 28 |
| Årets avskrivningar | – | 24 | – |
| Återförda avskrivningar | 52 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- BERGUVSGATAN 9 A, 215 59 MALMÖ
- Registrerat
- 2016-12-20
- Bransch
- Detaljhandel med tobaksvaror
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva tillverkning av och handel med inrednings - snickerier för kök och bad, montering av inredning, projektledning, transporter, försäljning av byggmaterial, utföra ombyggnationer, äga och förvalta fastigheter och värdepapper ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 221-1456
- Oxievångs Tobak AB
kontrollerat 2026-10-15
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Säte
- Malmö
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-09-03
- Programvara
- Wolters Kluwer Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget har sitt säte i Malmö .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.