Årsredovisning för

U&L Holding AB

559092-2885

Räkenskapsåret

2023-01-01 - 2023-12-31

Förvaltningsberättelse1
Resultaträkning2
Balansräkning3
Noter5
Underskrifter7

Fastställelseintyg

Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2024-04-26. 
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition. 

Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.

 

Förvaltningsberättelse

Styrelsen för U&L Holding AB, 559092-2885, avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2023-01-01 - 2023-12-31.

Verksamheten

Allmänt om verksamheten

Företaget med säte i Örebro registrerades i slutet av 2016. Bolaget är moderbolag till Skrovet 1 AB, org.nr. 559105-0579. Skrovet 1 AB bedriver fasighesförvaltning.

Flerårsöversikt

Belopp i kr

  2023 2022 2021 2020
Resultat efter finansiella poster 1 946 877 565 965 69 636 942 10 663 272
Soliditet % 100 100 100 100

Förändringar i eget kapital

  Aktie-
kapital
Balanserat resultat Årets resultat
Belopp vid årets ingång 50 000 2 523 579 565 965
Balanseras i ny räkning   565 965 -565 965
Utdelning   -195 000  
Årets resultat     1 946 877
Belopp vid årets utgång 50 000 2 894 544 1 946 877

Resultatdisposition

Belopp i kr

Till årsstämmans förfogande står följande medel:  
Balanserat resultat 2 894 544
Årets resultat 1 946 877
Summa 4 841 421
Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande:  
Utdelning 200 000
Balanseras i ny räkning 4 641 421
Summa 4 841 421
 

Resultaträkning

Belopp i kr Not 2023-01-01 - 2023-12-31 2022-01-01 - 2022-12-31
Rörelsekostnader      
Övriga externa kostnader   -60 848 -58 515
Summa rörelsekostnader   -60 848 -58 515
Rörelseresultat   -60 848 -58 515
Finansiella poster      
Resultat från andelar i koncernföretag 1 1 950 000 624 480
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter   57 725 0
Summa finansiella poster   2 007 725 624 480
Resultat efter finansiella poster   1 946 877 565 965
Resultat före skatt   1 946 877 565 965
Årets resultat   1 946 877 565 965
 

Balansräkning

Belopp i kr Not 2023-12-31 2022-12-31
TILLGÅNGAR      
Anläggningstillgångar      
Finansiella anläggningstillgångar      
Andelar i koncernföretag 2 50 000 50 000
Andelar i intresseföretag och gemensamt styrda företag 3 883 982 883 982
Summa finansiella anläggningstillgångar   933 982 933 982
Summa anläggningstillgångar   933 982 933 982
Omsättningstillgångar      
Kortfristiga fordringar      
Fordringar hos koncernföretag   650 000 660 000
Summa kortfristiga fordringar   650 000 660 000
Kassa och bank      
Kassa och bank   3 315 439 1 552 562
Summa kassa och bank   3 315 439 1 552 562
Summa omsättningstillgångar   3 965 439 2 212 562
SUMMA TILLGÅNGAR   4 899 421 3 146 544
 

Balansräkning

Belopp i kr Not 2023-12-31 2022-12-31
EGET KAPITAL OCH SKULDER      
Eget kapital      
Bundet eget kapital      
Aktiekapital   50 000 50 000
Summa bundet eget kapital   50 000 50 000
Fritt eget kapital      
Balanserat resultat   2 894 544 2 523 579
Årets resultat   1 946 877 565 965
Summa fritt eget kapital   4 841 421 3 089 544
Summa eget kapital   4 891 421 3 139 544
Kortfristiga skulder      
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter   8 000 7 000
Summa kortfristiga skulder   8 000 7 000
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER   4 899 421 3 146 544
 

Noter

Belopp i kr om inget annat anges.

Not 1 Redovisningsprinciper

Redovisningsprinciper

Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och Bokföringsnämndens allmänna råd (BFNAR 2016:10) om årsredovisning i mindre företag. Resultat från andelar i koncernföretag: Ancipiterad utdelning från dotterbolaget Skrovet 1 AB 650 000:- Utdelning från intresseföretaget Hammarel AB 1 300 000:-

Not 2 Andelar i koncernföretag

  2023-12-31 2022-12-31
Ingående anskaffningsvärden 50 000 50 000
Utgående anskaffningsvärden 50 000 50 000
Redovisat värde 50 000 50 000

Innehav av andelar i koncernföretag

Företagets namn Org.nr Säte Antal andelar Eget kapital Årets resultat Kapital-
andel %
Rösträtts-
andel %
Redovisat värde
Skrovet 1 AB 559105-0579 Örebro 500 62 437 669 756 100 100 50 000
 

Not 3 Andelar i intresseföretag och gemensamt styrda företag

  2023-12-31 2022-12-31
Ingående anskaffningsvärden 883 982 883 982
Utgående anskaffningsvärden 883 982 883 982
Redovisat värde 883 982 883 982

Innehav av intresseföretag och gemensamt styrda företag

Företagets namn Org.nr Säte Antal andelar
Hammarel AB 556410-0567 Örebro 100
Företagets namn Eget kapital Årets resultat Kapital-
andel %
Rösträtts-
andel %
Redovisat värde
Hammarel AB 16 643 671 12 405 541 10 10 883 982

Not 4 Eventualförpliktelser

  2023-12-31 2022-12-31
Eventualförpliktelser 3 000 000 3 000 000
Kommentar till not

Borgenärsåtagande till förmån för fastighetslån i dotterbolag 3 000 000:-

 

Underskrifter

Vår revisionsberättelse har lämnats 2024-04-26

KPMG AB