Årsredovisning för

U&L Holding AB

559092-2885

Räkenskapsåret

2022-01-01 - 2022-12-31

Förvaltningsberättelse1
Resultaträkning3
Balansräkning4
Noter6
Underskrifter8

Fastställelseintyg

Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2023-04-24. 
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition. 

Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.

 

Förvaltningsberättelse

Styrelsen för U&L Holding AB, 559092-2885, avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2022-01-01 - 2022-12-31.

Verksamheten

Allmänt om verksamheten

Företaget med säte i Örebro registrerades i slutet av 2016. Bolaget är moderbolag till Skrovet 1 AB, org.nr. 559105-0579. Skrovet 1 AB bedriver fasighesförvaltning.

Väsentliga händelser under räkenskapsåret

Bolaget har under året bytt namn till U & L Holding AB från tidigare Hammarel Holding AB

Flerårsöversikt

Belopp i kr

  2022 2021 2020 2019
Resultat efter finansiella poster 565 965 69 636 942 10 663 272 9 592 378
Soliditet % 100 100 100 100

Förändringar i eget kapital

  Aktiekapital Balanserat resultat Årets resultat
Belopp vid årets ingång 50 000 22 886 637 69 636 942
Utdelning   -90 000 000  
Balanseras i ny räkning   69 636 942 -69 636 942
Årets resultat     565 965
Belopp vid årets utgång 50 000 2 523 579 565 965

Resultatdisposition

Till årsstämmans förfogande står följande medel:

Belopp i kr

  2022-01-01 - 2022-12-31
Balanserat resultat 2 523 579
Årets resultat 565 965
Summa 3 089 544
 

Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande:

  2022-01-01 - 2022-12-31
Utdelning 195 000
Balanseras i ny räkning 2 894 544
Summa 3 089 544
 

Resultaträkning

Belopp i kr Not 2022-01-01 - 2022-12-31 2021-01-01 - 2021-12-31
Rörelsekostnader      
Övriga externa kostnader   -58 515 -42 118
Summa rörelsekostnader   -58 515 -42 118
Rörelseresultat   -58 515 -42 118
Finansiella poster      
Resultat från andelar i koncernföretag 1 624 480 69 679 060
Summa finansiella poster   624 480 69 679 060
Resultat efter finansiella poster   565 965 69 636 942
Resultat före skatt   565 965 69 636 942
Årets resultat   565 965 69 636 942
 

Balansräkning

Belopp i kr Not 2022-12-31 2021-12-31
TILLGÅNGAR      
Anläggningstillgångar      
Finansiella anläggningstillgångar      
Andelar i koncernföretag 2 50 000 50 000
Andelar i intresseföretag och gemensamt styrda företag 3 883 982 883 982
Summa finansiella anläggningstillgångar   933 982 933 982
Summa anläggningstillgångar   933 982 933 982
Omsättningstillgångar      
Kortfristiga fordringar      
Fordringar hos koncernföretag   660 000 650 000
Övriga fordringar   0 829 000
Summa kortfristiga fordringar   660 000 1 479 000
Kassa och bank      
Kassa och bank   1 552 562 90 248 757
Summa kassa och bank   1 552 562 90 248 757
Summa omsättningstillgångar   2 212 562 91 727 757
SUMMA TILLGÅNGAR   3 146 544 92 661 739
 

Balansräkning

Belopp i kr Not 2022-12-31 2021-12-31
EGET KAPITAL OCH SKULDER      
Eget kapital      
Bundet eget kapital      
Aktiekapital   50 000 50 000
Summa bundet eget kapital   50 000 50 000
Fritt eget kapital      
Balanserat resultat   2 523 579 22 886 637
Årets resultat   565 965 69 636 942
Summa fritt eget kapital   3 089 544 92 523 579
Summa eget kapital   3 139 544 92 573 579
Kortfristiga skulder      
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter   7 000 88 160
Summa kortfristiga skulder   7 000 88 160
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER   3 146 544 92 661 739
 

Noter

Belopp i kr om inget annat anges.

Not 1 Redovisningsprinciper

Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och Bokföringsnämndens allmänna råd (BFNAR 2016:10) om årsredovisning i mindre företag. Resultat från andelar i koncernföretag: Ancipiterad utdelning 2022 från dotterbolag Skrovet 1 AB 660 000:- Förlust från försäljning av aktier i koncernföretag Hammarel AB 35 520:-

Not 2 Andelar i koncernföretag

  2022-01-01 - 2022-12-31 2021-01-01 - 2021-12-31
Ingående anskaffningsvärden 50 000 8 889 818
Förändringar av anskaffningsvärden    
Försäljningar   -7 955 836
Omklassificeringar m.m.   -883 982
Utgående anskaffningsvärden 50 000 50 000
Redovisat värde 50 000 50 000

Innehav av andelar i koncernföretag

Uppgifter om dotterföretagen

Dotterföretag Organisationsnummer Säte
Skrovet 1 AB 559105-0579 Örebro
(f.d. Hammarel Fastighets AB)    

Innehav av andelar i koncernföretag

Dotterföretag Antal andelar Eget kapital Årets vinst/förlust Kapital- andel Rösträtts- andel Redovisat värde
Skrovet 1 AB 500 60 260 662 178 100 100 50 000
 

Not 3 Andelar i intresseföretag och gemensamt styrda företag

  2022-01-01 - 2022-12-31 2021-01-01 - 2021-12-31
Ingående anskaffningsvärden 883 982  
Förändringar av anskaffningsvärden    
Omklassificeringar m.m.   883 982
Utgående anskaffningsvärden 883 982 883 982
Redovisat värde 883 982 883 982

Innehav av andelar i intresseföretag och gemensamt styrda företag

Uppgifter om intresseföretag och gemensamt styrda företag

Intresseföretag och gemensamt styrda företag Organisationsnummer Säte
Hammarel AB 556410-0567 Örebro

Innehav av intresseföretag och gemensamt styrda företag

Intresseföretag och gemensamt styrda företag Antal andelar Eget kapital Årets vinst/förlust Kapital- andel Rösträtts- andel Redovisat värde
Hammarel AB 100 16 879 626 12 764 045 10 10 883 982

Not 4 Eventualförpliktelser

  2022-01-01 - 2022-12-31 2021-01-01 - 2021-12-31
Eventualförpliktelser 3 000 000 7 594 535

2022 Borgenärsåtagande till förmån för fastighetslån i dotterbolag 3 000 000:- 2021 Borgenärsåtagande till förmån för fastighetslån idotterbolag 3 000 000:- Generell säkerhet till förmån för intresseföretag 4 594 535:-

 

Underskrifter

Vår revisionsberättelse har lämnats 2023-04-24

KPMG AB