Start › Stockholms län › Stockholm
Appcasa AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 98 | 0 | 148 | 2 024 | 6 173 | 4 729 | 8 |
| Nettoomsättning | – | 0 | 134 | 1 986 | 6 173 | 4 729 | 8 |
| Övriga rörelseintäkter | 98 | 0 | 14 | 38 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 1 | 2 | 39 | 234 | 308 | 735 | 45 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 0 | 78 | 0 | 9 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 1 | 2 | 39 | 156 | 308 | 721 | 45 |
| Personalkostnader | – | – | – | – | 0 | 4 | 0 |
| Rörelseresultat | 97 | −2 | 109 | 1 790 | 5 866 | 3 994 | −37 |
| Finansiella poster | −2 | −2 | 180 | −41 | −37 | −3 | 0 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | – | 0 | 200 | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 4 | – | 0 | −1 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 2 | 2 | 24 | 41 | 37 | 2 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 95 | −3 | 288 | 1 749 | 5 828 | 3 991 | −37 |
| Bokslutsdispositioner | −94 | – | 0 | −1 740 | −5 800 | −3 955 | 0 |
| Lämnade koncernbidrag | 94 | – | 0 | 1 740 | 5 800 | 3 955 | 0 |
| Resultat före skatt | 1 | −3 | 288 | 9 | 28 | 36 | −37 |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 25 | 10 | 14 | 3 | 0 |
| Årets resultat | 1 | −3 | 263 | −1 | 14 | 34 | −37 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 041 | 2 286 | 2 288 | 3 528 | 8 047 | 5 153 | 23 |
| Anläggningstillgångar | 1 041 | 2 036 | 2 285 | 3 527 | 2 910 | 4 865 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 041 | 2 036 | 2 285 | 3 527 | 2 910 | 4 865 | 0 |
| Ägarintressen i övriga företag | 0 | 50 | – | – | – | – | – |
| Fordringar hos koncernföretag | 0 | 946 | 1 279 | 2 624 | 2 125 | – | – |
| Fordringar hos intresseföretag | – | – | 181 | 78 | −40 | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 825 | 825 | 825 | 825 | 825 | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 216 | 216 | – | – | 0 | 4 865 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 0 | 250 | 3 | 1 | 5 137 | 289 | 23 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 250 | – | 0 | 5 094 | 85 | 0 |
| Kundfordringar | – | – | – | 0 | 5 094 | 63 | 0 |
| Övriga fordringar | 0 | 1 | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | – | 0 | 23 | 0 |
| Kassa och bank | 0 | 0 | 3 | 1 | 43 | 203 | 23 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 041 | 2 286 | 2 288 | 3 528 | 8 047 | 5 153 | 23 |
| Eget kapital | 327 | 326 | 329 | 66 | 66 | 52 | 18 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 277 | 276 | 279 | 16 | 16 | 2 | −32 |
| Balanserat resultat | 276 | 279 | 16 | 16 | 2 | −32 | 6 |
| Årets resultat | 1 | −3 | 263 | −1 | 14 | 34 | −37 |
| Långfristiga skulder | 613 | 1 808 | 1 808 | 1 818 | 6 915 | 4 160 | 0 |
| Skulder till koncernföretag | 613 | 1 751 | 1 751 | 1 746 | 6 725 | 3 955 | 0 |
| Övriga skulder | 0 | 57 | 57 | 72 | 191 | 205 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 101 | 152 | 150 | 1 643 | 1 065 | 941 | 5 |
| Leverantörsskulder | 0 | 98 | 98 | 98 | 37 | 41 | 0 |
| Skulder till koncernföretag | 94 | – | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 1 | 49 | 35 | 1 516 | 17 | 3 | 2 |
| Övriga skulder | – | – | 0 | 13 | 992 | 897 | 0 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 5 | 5 | 17 | 17 | 20 | 0 | 4 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | 16 | 16 | 2 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30 % pga förändrad verksamhet och organisation.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% på grund av viss omstrukturering av verksamheten.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% på grund ökad orderingånmg och nya uppdrag.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% eftersom verksamheten har omstrukturerats under räkenskapsåret.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Om bolaget
- Adress
- BOX 55614, 102 14 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2016-12-19
- Bransch
- Dataprogrammering
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget ska bedriva verksamhet inom IT och marknadsföring.
Bankgironummer
- 5176-1351
- Appcasa AB i kk
kontrollerat 2026-10-14
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-07-30
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Företaget bedriver verksamhet inom IT och marknadsföring. Företaget har sitt säte i Stockholm .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2025 | 8 kB | Öppna |
| 2024 | 8 kB | Öppna |
| 2023 | 240 kB | Öppna |
| 2022 | 240 kB | Öppna |
| 2021 | 240 kB | Öppna |
| 2020 | 240 kB | Öppna |
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
NS Ventures AB
Visa källuppgift
Verksamheten har omstrukturerats och uppstartats under räkenskapsåret. Bolaget är sedan 2020-01-01 ett helägt dotterbolag till NS Ventures AB, 556983-5159, med säte i Stockholm.