Start › Stockholms län › Bromma
Erret Invest AB
Utveckling10 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | – | – | 0 | 25 | 16 | 1 397 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | – | – | 0 | 25 | 0 | 1 397 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | – | – | 0 | 16 | 0 |
| Rörelsekostnader | 9 | 12 | 2 | 16 | 18 | 10 | 26 | 23 | 28 |
| Övriga externa kostnader | 9 | 12 | 2 | 16 | 18 | 10 | 26 | 23 | 28 |
| Rörelseresultat | −9 | −12 | −2 | −16 | −18 | −10 | −1 | −7 | 1 369 |
| Finansiella poster | −50 | 1 | 3 | 0 | 1 | 50 | 1 052 | 1 549 | −168 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | 0 | 825 | 1 612 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 2 | 3 | 0 | 1 | 8 | 58 | 1 | 2 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 51 | – | – | – | 0 | −43 | −174 | 39 | 167 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 4 | 25 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | −60 | −11 | 0 | −15 | −17 | 41 | 1 051 | 1 543 | 1 202 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 59 | 0 | 59 | 262 | 100 | 0 | −118 | −342 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | 59 | 0 | 59 | 262 | 100 | 0 | −118 | −342 |
| Resultat före skatt | −60 | 48 | 0 | 44 | 245 | 141 | 1 051 | 1 425 | 860 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 12 | 0 | 10 | 60 | 16 | 189 | 329 | 226 |
| Årets resultat | −60 | 36 | 0 | 34 | 185 | 125 | 862 | 1 096 | 634 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 003 | 1 462 | 1 485 | 2 177 | 2 381 | 2 647 | 2 800 | 2 613 | 1 258 |
| Anläggningstillgångar | 967 | 1 327 | 1 327 | 1 827 | 1 827 | 1 827 | 1 637 | 1 474 | 580 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 967 | 1 327 | 1 327 | 1 827 | 1 827 | 1 827 | 1 637 | 1 474 | 580 |
| Andelar i intresseföretag | – | – | – | – | – | 0 | 10 | 10 | 0 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | – | 0 | 0 | 1 827 | 1 827 | 1 827 | 1 627 | 1 464 | 580 |
| Andra långfristiga fordringar | 967 | 1 327 | 1 327 | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 37 | 135 | 158 | 350 | 554 | 820 | 1 163 | 1 139 | 678 |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 0 | 6 | 3 | 22 | 67 | 768 | 719 | 4 |
| Kundfordringar | – | – | – | – | – | 0 | 31 | – | – |
| Övriga fordringar | 0 | 0 | 6 | 3 | 22 | 67 | 737 | 719 | 4 |
| Kortfristiga placeringar | – | – | – | – | – | 0 | 150 | 2 | 3 |
| Övriga kortfristiga placeringar | – | – | – | – | – | 0 | 150 | – | – |
| Kassa och bank | 37 | 135 | 152 | 347 | 532 | 753 | 245 | 419 | 671 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 003 | 1 462 | 1 485 | 2 177 | 2 381 | 2 647 | 2 800 | 2 613 | 1 258 |
| Eget kapital | 984 | 1 444 | 1 408 | 2 108 | 2 260 | 2 257 | 2 308 | 1 615 | 689 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 934 | 1 394 | 1 358 | 2 058 | 2 210 | 2 207 | 2 258 | 1 565 | 639 |
| Balanserat resultat | 994 | 1 358 | 1 358 | 2 025 | 2 024 | 2 083 | 1 395 | 470 | 5 |
| Årets resultat | −60 | 36 | 0 | 34 | 185 | 125 | 862 | 1 096 | 634 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 59 | 59 | 118 | 380 | 480 | 480 | 362 |
| Periodiseringsfonder | 0 | 0 | 59 | 59 | 118 | 380 | 480 | 480 | 362 |
| Kortfristiga skulder | 19 | 18 | 18 | 10 | 4 | 10 | 13 | 518 | 207 |
| Skatteskulder | 12 | 12 | 10 | – | – | – | 0 | 508 | 200 |
| Övriga skulder | 0 | 0 | 0 | – | – | 0 | 3 | – | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 7 | 6 | 8 | 10 | 4 | 10 | 10 | 9 | 7 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | 700 | 185 | 183 | 175 | 170 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 2 210 | 2 207 | 2 258 | 1 565 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Andelarna i HB är avyttrade på det nya året. Bolaget är marginellt påverkat av Covid - 19.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Inga väsentliga händelser rapporterade
Inga väsentliga händelser efter räkenskapsårets slut.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2021-03-31 | 2020-03-31 | 2019-03-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 10 | 10 |
| Årets inköp | – | – | 10 |
| Försäljningar och utrangeringar | 10 | – | – |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2026-03-31 | 2025-03-31 | 2024-03-31 | 2023-03-31 | 2022-03-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 017 | 1 327 | 1 327 | 1 827 | 1 827 |
| Försäljningar och utrangeringar | 310 | – | 500 | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 51 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Årets nedskrivningar | 51 | – | – | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2023-03-31 | 2022-03-31 | 2021-03-31 | 2020-03-31 | 2019-03-31 | 2018-03-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 827 | 1 827 | 1 827 | 1 673 | 1 680 | 771 |
| Årets inköp | – | – | 13 | – | 909 | 771 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | 5 | 7 | – | – |
| Omklassificeringar | – | – | 146 | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | – | – | 0 | 46 | 216 | 191 |
| Årets nedskrivningar | – | – | – | 46 | 25 | 191 |
Om bolaget
- Adress
- JÄRPSTIGEN 7, 167 67 BROMMA
- Registrerat
- 2016-12-15
- Bransch
- Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är att tillhandahålla rådgivning och konsulttjänster inom bolagsutveckling, företagsöverlåtelser och förvalta värdepapper samt även bedriva förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 695-9407
- ERRET INVEST AB
kontrollerat 2026-10-14
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-09-24
- Programvara
- Fortnox Bokslut & Skatt
Allmänt om verksamheten
Föremålet för bolagets verksamhet är att tillhandahålla rådgivning och konsulttjänster inom bolagsutveckling, företagsöverlåtelser och förvalta värdepapper samt även bedriva förenlig verksamhet.Bolaget har emellertid efter räkenskapsåret 2019/2020 inte längre varit aktivtBolaget har sitt säte i Stockholm.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.