Start › Stockholms län › Haninge
Haninge Industriservice Aktiebolag
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 295 | 1 111 | 1 096 | 1 263 | 944 | 1 039 | 1 062 | 2 147 | 2 011 |
| Nettoomsättning | 1 226 | 1 111 | 1 096 | 1 263 | 944 | 1 039 | 936 | 1 989 | 2 011 |
| Övriga rörelseintäkter | 69 | – | – | – | – | 0 | 126 | 158 | 0 |
| Rörelsekostnader | 1 339 | 976 | 837 | 1 003 | 827 | 920 | 1 042 | 2 300 | 1 588 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 0 | 80 | 0 | 20 | 0 | 52 | 86 |
| Handelsvaror | 182 | 145 | 154 | 304 | 263 | 182 | 189 | 470 | 434 |
| Övriga externa kostnader | 605 | 561 | 481 | 609 | 485 | 657 | 749 | 1 030 | 587 |
| Personalkostnader | 529 | 232 | 158 | 0 | 18 | 0 | 42 | 686 | 429 |
| Av- och nedskrivningar | 23 | 23 | 44 | 9 | 61 | 61 | 61 | 61 | 52 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 14 | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | −44 | 135 | 259 | 260 | 117 | 119 | 21 | −153 | 423 |
| Finansiella poster | −15 | −1 | 0 | 0 | −1 | −4 | −2 | −3 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 15 | 1 | 0 | 0 | 1 | 4 | 2 | 3 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −59 | 134 | 259 | 260 | 116 | 115 | 18 | −155 | 423 |
| Bokslutsdispositioner | 39 | – | 0 | −129 | 0 | −61 | −39 | 106 | −106 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 39 | – | 0 | −129 | 0 | −61 | −39 | 106 | −106 |
| Resultat före skatt | −20 | 134 | 259 | 131 | 116 | 54 | −20 | −49 | 317 |
| Skatt på årets resultat | 56 | 45 | 89 | 80 | 45 | 39 | 25 | 11 | 70 |
| Årets resultat | −76 | 89 | 170 | 51 | 72 | 14 | −45 | −60 | 247 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 321 | 1 727 | 1 540 | 1 289 | 897 | 722 | 574 | 558 | 745 |
| Anläggningstillgångar | 68 | 91 | 178 | 0 | 9 | 70 | 131 | 192 | 208 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 | 8 | 12 | 16 |
| Goodwill | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 | 8 | 12 | 16 |
| Materiella anläggningstillgångar | 68 | 91 | 178 | 0 | 9 | 66 | 123 | 180 | 192 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 68 | 91 | 178 | 0 | 9 | 66 | 123 | 180 | 192 |
| Omsättningstillgångar | 1 253 | 1 636 | 1 362 | 1 289 | 888 | 652 | 443 | 366 | 537 |
| Varulager m.m. | 9 | 9 | 8 | 9 | 8 | 36 | 38 | 71 | 11 |
| Råvaror och förnödenheter | 9 | 9 | 8 | 9 | 8 | 36 | 38 | 71 | 11 |
| Kortfristiga fordringar | 1 057 | 1 049 | 1 278 | 797 | 645 | 580 | 399 | 268 | 239 |
| Kundfordringar | 103 | 96 | 96 | 122 | 62 | 107 | 90 | 97 | 195 |
| Övriga fordringar | 954 | 954 | 1 169 | 675 | 583 | 472 | 309 | 171 | 3 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | 0 | 12 | – | – | – | – | 0 | 41 |
| Kassa och bank | 187 | 578 | 76 | 484 | 235 | 35 | 6 | 27 | 287 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 321 | 1 727 | 1 540 | 1 289 | 897 | 722 | 574 | 558 | 745 |
| Eget kapital | 511 | 587 | 498 | 328 | 277 | 206 | 191 | 237 | 297 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 461 | 537 | 448 | 278 | 227 | 156 | 141 | 187 | 247 |
| Balanserat resultat | 537 | 448 | 278 | 227 | 156 | 141 | 187 | 247 | 0 |
| Årets resultat | −76 | 89 | 170 | 51 | 72 | 14 | −45 | −60 | 247 |
| Obeskattade reserver | 190 | 229 | 229 | 229 | 100 | 100 | 39 | 0 | 106 |
| Periodiseringsfonder | 190 | 229 | 229 | 229 | 100 | 100 | 39 | 0 | 106 |
| Långfristiga skulder | 22 | 31 | 16 | 8 | 1 | 1 | 7 | 4 | 88 |
| Övriga skulder | 22 | 31 | 16 | 8 | 1 | 1 | 7 | 4 | 88 |
| Kortfristiga skulder | 597 | 879 | 798 | 724 | 519 | 415 | 337 | 317 | 254 |
| Förskott från kunder | – | – | – | 0 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Leverantörsskulder | 24 | 11 | 4 | 130 | 1 | 27 | 69 | 86 | 20 |
| Skatteskulder | 1 | 35 | 75 | 53 | 45 | 49 | 22 | 63 | 61 |
| Övriga skulder | 551 | 803 | 658 | 481 | 346 | 239 | 154 | 128 | 119 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 21 | 30 | 61 | 60 | 77 | 50 | 41 | 41 | 54 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | 278 | 227 | 156 | 141 | 187 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Kommentar till vinstdispositionen
Bolagets resultat och ställning framgår av efterföljande resultat- och balansräkningar med tilläggsupplysningar.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Kommentar till vinstdispositionen
Bolagets resultat och ställning framgår av efterföljande resultat- och balansräkningar med tilläggsupplysningar.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Kommentar till vinstdispositionen
Bolagets resultat och ställning framgår av efterföljande resultat- och balansräkningar med tilläggsupplysningar.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har ökat tack vare ökad marknadsföring.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Kommentar till vinstdispositionen
Bolagets resultat och ställning framgår av efterföljande resultat- och balansräkningar med tilläggsupplysningar.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Kommentar till vinstdispositionen
Bolagets resultat och ställning framgår av efterföljande resultat- och balansräkningar med tilläggsupplysningar.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Kommentar till vinstdispositionen
Bolagets resultat och ställning framgår av efterföljande resultat- och balansräkningar med tilläggsupplysningar.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Personalstyrkan har reducerats under året varför omsättningen minskat.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Kommentar till vinstdispositionen
Bolagets resultat och ställning framgår av efterföljande resultat- och balansräkningar med tilläggsupplysningar.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Kommentar till vinstdispositionen
Bolagets resultat och ställning framgår av efterföljande resultat- och balansräkningar med tilläggsupplysningar.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Goodwill
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | – | – | 20 |
| Ackumulerade avskrivningar | 20 | 20 | 20 | 20 | 16 | 12 | 8 | 4 |
| Årets avskrivningar | – | – | – | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 402 | 402 | 508 | 285 | 285 | 285 | 285 | 285 | 241 |
| Årets inköp | – | 105 | 222 | – | – | – | – | 45 | 241 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 210 | – | – | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 334 | 311 | 330 | 285 | 276 | 219 | 162 | 105 | 48 |
| Årets avskrivningar | 23 | 23 | 44 | 9 | 57 | 57 | 57 | 57 | 48 |
| Återförda avskrivningar | – | 42 | – | – | – | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- CEMENTVÄGEN 8, 136 50 JORDBRO
- Registrerat
- 2016-12-08
- Bransch
- Tillverkning av diverse övriga specialmaskiner
Verksamhet enligt registret
Bolagets verksamhet ska vara mekanisk verkstadsrörelse med konstruktion, tillverkning, försäljning och service av verkstads- maskiner, bagerimaskiner och storköksmaskiner, samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5185-9957
- haninge industriservice ab
kontrollerat 2026-10-14
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-30
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget driver verksamhet inom mekanisk verkstad. Bolaget har sitt säte i Haninge.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.