Wallenstam Högsbo 34:12 AB
559088-33011 (8)
Årsredovisning
Wallenstam Högsbo 34:12 AB
Organisationsnummer:
559088-3301
Räkenskapsår:
2020-01-01 -
2020-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2021-04-30.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Wallenstam Högsbo 34:12 AB
559088-33012 (8)
| Allmänt om verksamheten |
Företaget har sitt säte i Göteborg, Västra Götalands län.
Företaget äger och förvaltar fastigheten Högsbo 34:12, Göteborg.
Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Fastigheter 196 AB, org.nr 559081-1070.
Moderföretag i koncernen är Wallenstam AB (publ), org.nr 556072-1523, som är noterat på Nasdaq Stockholm.
Inga anställda har funnits och några löner eller andra ersättningar har inte utbetalats.
|
|
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
Den 11 mars 2020 klassas covid-19, den världsomfattande virussmitta som upptäckts under senare delen av 2019, som en pandemi. Påverkan har varit omfattande för näringsliv, politik och inte minst människor världen över. Pandemins påverkan på bolagets resultat och ställning är marginell. |
|
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
| Nettoomsättning (tkr) | | 1 031 | 1 015 | 982 | 719 |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | 280 | 464 | 527 | 458 |
| Soliditet (%) | | 2,3 | 2,4 | 18,7 | 19,0 |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 10 897 | -10 823 | 50 074 |
| Balanseras i ny räkning | | -10 823 | 10 823 | |
| Erhållna aktieägartillskott | | 18 001 | | 18 001 |
| Årets resultat | | | -17 293 | -17 293 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 18 075 | -17 293 | 50 782 |
Wallenstam Högsbo 34:12 AB
559088-33013 (8)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel: | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 18 075 | | | |
| Årets resultat | | -17 293 | | | |
| Summa | | 782 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande: | | | | | |
| Utdelning | | 700 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 82 | | | |
| Summa | | 782 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
Wallenstam Högsbo 34:12 AB
559088-33014 (8)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2020-01-01 | 2019-01-01 |
| | | 1 2 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 1 031 033 | 1 014 637 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 1 031 033 | 1 014 637 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -568 244 | -402 556 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar | | | | -45 567 | -45 567 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -613 811 | -448 123 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | 417 222 | 566 514 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | 3 | -137 383 | -102 629 |
| Summa finansiella poster | | | | -137 383 | -102 629 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 279 839 | 463 885 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Lämnade koncernbidrag | | | | -297 132 | -474 708 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | -297 132 | -474 708 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | -17 293 | -10 823 |
| | | | | |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | -17 293 | -10 823 |
Wallenstam Högsbo 34:12 AB
559088-33015 (8)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Byggnader och mark | | | 4 | 1 958 663 | 2 004 230 |
Pågående nyanläggningar och förskott avseende materiella anläggningstillgångar | | | 5 | 248 009 | 111 198 |
| Summa materiella anläggningstillgångar | | | | 2 206 672 | 2 115 428 |
| | | | | |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 2 206 672 | 2 115 428 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | | | | 12 | 0 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 12 | 0 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Summa kassa och bank | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 12 | 0 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 2 206 684 | 2 115 428 |
Wallenstam Högsbo 34:12 AB
559088-33016 (8)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 18 075 | 10 897 |
| Årets resultat | | | | -17 293 | -10 823 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 782 | 74 |
| Summa eget kapital | | | | 50 782 | 50 074 |
| | | | | |
| Långfristiga skulder | | | | | |
| Skulder till koncernföretag | | | | 1 896 680 | 1 756 197 |
| Summa långfristiga skulder | | | | 1 896 680 | 1 756 197 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Skatteskulder | | | | 2 342 | 7 782 |
| Övriga skulder | | | | 24 013 | 42 616 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | | 232 867 | 258 759 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 259 222 | 309 157 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 2 206 684 | 2 115 428 |
| | | | | |
Wallenstam Högsbo 34:12 AB
559088-33017 (8)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
|
| Avskrivning | | | | | |
| Tillämpade avskrivningstider: | | | | | |
| Byggnader | | 25 | år | | |
| | | | | |
| Not 2. Upplysning om moderföretag |
Överordnat moderbolag i den koncern där bolaget ingår och koncernredovisning upprättas är Wallenstam AB (publ), 556072-1523, vilket är ett svenskt publikt aktiebolag, med säte i Göteborg, Västra Götalands län.
|
|
| Not 3. Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | | |
| | | | 2020-01-01 - 2020-12-31 | 2019-01-01 - 2019-12-31 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter som avser skulder till koncernföretag | | | | -36 820 | -30 217 |
|
| | | | | |
| Not 4. Byggnader och mark | | | | | |
| | | | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 2 129 286 | 2 129 286 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 2 129 286 | 2 129 286 |
| | | | | |
| Ingående avskrivningar | | | | -125 056 | -79 489 |
| Årets avskrivningar | | | | -45 567 | -45 567 |
| Utgående avskrivningar | | | | -170 623 | -125 056 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 1 958 663 | 2 004 230 |
|
| | | | | |
Wallenstam Högsbo 34:12 AB
559088-33018 (8)
| Not 5. Pågående nyanläggningar och förskott avseende materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| | | | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 111 198 | 111 198 |
| Nedlagda utgifter | | | | 136 811 | 0 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 248 009 | 111 198 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 248 009 | 111 198 |
|
| | | | | |