Wallenstam Fastigheter 294 AB
559087-02411 (8)
Årsredovisning
Wallenstam Fastigheter 294 AB
Organisationsnummer:
559087-0241
Räkenskapsår:
2021-01-01 -
2021-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2022-04-30.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Wallenstam Fastigheter 294 AB
559087-02412 (8)
| Allmänt om verksamheten |
Företaget har sitt säte i Göteborg, Västra Götalands län.
Företaget äger fastigheten Kallebäck 18:14, Göteborg.
Inga anställda har funnits och några löner eller andra ersättningar har inte utbetalats.
Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Fastigheter 240 AB, org.nr 559086-3667.
|
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
Företaget har under året förvärvat del av fastigheten Kallebäck 18:5 koncerninternt, vilken tillträddes då beslut om fastighetsbildningsåtgärd vann laga kraft under 2021 och som ett resultat av denna så tilldelades företaget fastigheten Kallebäck 18:14.
I Kallebäck bygger Wallenstam ett helt nytt område med bostäder, arbetsplatser, restauranger, butiker, kaféer, skola och förskolor. Hela området beräknas vara fullt utbyggt 2027. Bolaget har ingått avtal om att vara med och utveckla detta område. Projektet bedrivs inom ramen för ett koncerninternt enkelt bolag (konsortium).
|
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2021-01-01 -2021-12-31 | 2020-01-01 -2020-12-31 | 2019-01-01 -2019-12-31 | 2018-01-01 -2018-12-31 |
| Nettoomsättning (tkr) | | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | -475 | 0 | -2 | -6 |
| Soliditet (%) | | 0,1 | 100,0 | 100,0 | 100,0 |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 21 | 1 014 | 51 035 |
| Utdelning | | -1 000 | | -1 000 |
| Balanseras i ny räkning | | 1 014 | -1 014 | 0 |
| Erhållna aktieägartillskott | | 448 000 | | 448 000 |
| Årets resultat | | | -447 778 | -447 778 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 448 035 | -447 778 | 50 257 |
Wallenstam Fastigheter 294 AB
559087-02413 (8)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel: | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 448 035 | | | |
| Årets resultat | | -447 778 | | | |
| Summa | | 257 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande: | | | | | |
| Utdelning | | 200 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 57 | | | |
| Summa | | 257 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
Wallenstam Fastigheter 294 AB
559087-02414 (8)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2021-01-01 | 2020-01-01 |
| | | 1 2 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -3 167 | -1 500 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -3 167 | -1 500 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -3 167 | -1 500 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | | | 3 | 0 | 1 014 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | 4 | -472 228 | 0 |
| Summa finansiella poster | | | | -472 228 | 1 014 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | -475 395 | -486 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Erhållna koncernbidrag | | | | 27 617 | 1 500 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | 27 617 | 1 500 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | -447 778 | 1 014 |
| | | | | |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | -447 778 | 1 014 |
Wallenstam Fastigheter 294 AB
559087-02415 (8)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Byggnader och mark | | | 5 | 3 512 063 | 0 |
Pågående nyanläggningar och förskott avseende materiella anläggningstillgångar | | | 6 | 44 061 327 | 0 |
| Summa materiella anläggningstillgångar | | | | 47 573 390 | 0 |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Fordringar hos koncernföretag | | | 7 | 0 | 51 035 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 0 | 51 035 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 47 573 390 | 51 035 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Summa kassa och bank | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 47 573 390 | 51 035 |
Wallenstam Fastigheter 294 AB
559087-02416 (8)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 448 035 | 21 |
| Årets resultat | | | | -447 778 | 1 014 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 257 | 1 035 |
| Summa eget kapital | | | | 50 257 | 51 035 |
| | | | | |
| Långfristiga skulder | | | | | |
| Skulder till koncernföretag | | | | 47 462 577 | 0 |
| Summa långfristiga skulder | | | | 47 462 577 | 0 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Leverantörsskulder | | | | 58 900 | 0 |
| Skatteskulder | | | | 1 656 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 60 556 | 0 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 47 573 390 | 51 035 |
| | | | | |
Wallenstam Fastigheter 294 AB
559087-02417 (8)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Not 2. Upplysning om moderföretag |
| Överordnat moderföretag i den koncern där företaget ingår och koncernredovisning upprättas är Wallenstam AB (publ), 556072-1523, vilket är ett svenskt publikt aktiebolag, med säte i Göteborg, Västra Götalands län. |
| Not 3. Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| | | | 2021-01-01 - 2021-12-31 | 2020-01-01 - 2020-12-31 |
Ränteintäkter och liknande resultatposter som avser långfristiga fordringar på koncernföretag | | | | 0 | 1 014 |
| Not 4. Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | | |
| | | | 2021-01-01 - 2021-12-31 | 2020-01-01 - 2020-12-31 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter som avser skulder till koncernföretag | | | | -447 778 | 0 |
| Not 5. Byggnader och mark | | | | | |
| | | | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Inköp | | | | 3 512 063 | 0 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 3 512 063 | 0 |
| | | | | |
| Utgående avskrivningar | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 3 512 063 | 0 |
| Not 6. Pågående nyanläggningar och förskott avseende materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| | | | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Nedlagda utgifter | | | | 44 061 327 | 0 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 44 061 327 | 0 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 44 061 327 | 0 |
Wallenstam Fastigheter 294 AB
559087-02418 (8)
| Not 7. Fordringar hos koncernföretag | | | | | |
| | | | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 51 035 | 52 321 |
| Lämnade lån | | | | 0 | 3 099 |
| Årets amorteringar | | | | -51 035 | -4 385 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 0 | 51 035 |
| | | | | |
| Not 0. Ändamålsbestämda medel | | | | | |
| | | | 2021-12-31 | 2020-12-31 |