Wallenstam Fastigheter 289 AB
559086-99951 (7)
Årsredovisning
Wallenstam Fastigheter 289 AB
Organisationsnummer:
559086-9995
Räkenskapsår:
2019-01-01 -
2019-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2020-04-30.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Wallenstam Fastigheter 289 AB
559086-99952 (7)
| Allmänt om verksamheten |
Företaget har sitt säte i Göteborg, Västra Götalands län.
Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Fastigheter 233 AB, 559083-5384.
Inga anställda har funnits under året och några löner eller andra ersättningar har inte utbetalats.
|
|
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
Företaget har under året genomgått ett ägarbyte från Wallenstam Fastighets AB 56, 556894-7997, till Wallenstam Fastigheter 233 AB, 559083-5384.
|
|
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | |
| Nettoomsättning (tkr) | | 0 | 0 | 0 | |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | -5 | -6 | -6 | |
| Soliditet (%) | | 22 | 100 | 100 | |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 43 869 | 6 131 | 100 000 |
| Utdelning | | -49 000 | | -49 000 |
| Balanseras i ny räkning | | 6 131 | -6 131 | |
| Årets resultat | | | 165 | 165 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 1 000 | 165 | 51 165 |
Wallenstam Fastigheter 289 AB
559086-99953 (7)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel: | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 1 000 | | | |
| Årets resultat | | 165 | | | |
| Summa | | 1 165 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande: | | | | | |
| Utdelning | | 1 100 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 65 | | | |
| Summa | | 1 165 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Utdelning har under förutsättning av årsstämmans godkännande lämnats till moderföretaget.
Styrelsens uppfattning är att den föreslagna utdelningen ej hindrar bolaget från att fullgöra sina förpliktelser på kort och lång sikt, ej heller att fullgöra erforderliga investeringar. Den föreslagna utdelningen kan därmed försvaras med hänsyn till vad som anförs i ABL 17 kap 3 § 2-3 st (försiktighetsregeln).
|
Wallenstam Fastigheter 289 AB
559086-99954 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2019-01-01 | 2018-01-01 |
| | | 1 2 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -5 000 | -7 500 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -5 000 | -7 500 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -5 000 | -7 500 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | | | 3 | 166 | 1 816 |
| Summa finansiella poster | | | | 166 | 1 816 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | -4 834 | -5 684 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Erhållna koncernbidrag | | | | 4 999 | 11 815 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | 4 999 | 11 815 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 165 | 6 131 |
| | | | | |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 165 | 6 131 |
Wallenstam Fastigheter 289 AB
559086-99955 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Materiella anläggningstillgångar | | | | | |
Pågående nyanläggningar och förskott avseende materiella anläggningstillgångar | | | 4 | 229 332 | 0 |
| Summa materiella anläggningstillgångar | | | | 229 332 | 0 |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Fordringar hos koncernföretag | | | 5 | 0 | 100 000 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 0 | 100 000 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 229 332 | 100 000 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Summa kassa och bank | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 229 332 | 100 000 |
Wallenstam Fastigheter 289 AB
559086-99956 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 1 000 | 43 869 |
| Årets resultat | | | | 165 | 6 131 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 1 165 | 50 000 |
| Summa eget kapital | | | | 51 165 | 100 000 |
| | | | | |
| Långfristiga skulder | | | | | |
| Skulder till koncernföretag | | | | 178 167 | 0 |
| Summa långfristiga skulder | | | | 178 167 | 0 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 229 332 | 100 000 |
| | | | | |
Wallenstam Fastigheter 289 AB
559086-99957 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
|
| Not 2. Upplysning om moderföretag |
| Överordnat moderföretag i den koncern där företaget ingår och koncernredovisning upprättas är Wallenstam AB (publ), 556072-1523, vilket är ett svenskt publikt aktiebolag, med säte i Göteborg. |
|
| Not 3. Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| | | | 2019-01-01 - 2019-12-31 | 2018-01-01 - 2018-12-31 |
Ränteintäkter och liknande resultatposter som avser långfristiga fordringar på koncernföretag | | | | 166 | 1 816 |
|
| | | | | |
| Not 4. Pågående nyanläggningar och förskott avseende materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| | | | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
| Nedlagda utgifter | | | | 229 332 | 0 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 229 332 | 0 |
| | | | | |
| Not 5. Fordringar hos koncernföretag | | | | | |
| | | | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 100 000 | 93 869 |
| Lämnade lån | | | | 0 | 14 417 |
| Årets amorteringar | | | | -100 000 | -8 286 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 0 | 100 000 |
| | | | | |