Wallenstam Fastigheter 282 AB
559086-97221 (8)
Årsredovisning
Wallenstam Fastigheter 282 AB
Organisationsnummer:
559086-9722
Räkenskapsår:
2021-01-01 -
2021-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2022-04-30.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Wallenstam Fastigheter 282 AB
559086-97222 (8)
| Allmänt om verksamheten |
Företaget har sitt säte i Göteborg, Västra Götalands län.
Inga anställda har funnits under året och några löner eller andra ersättningar har inte utbetalats.
Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Fastigheter 226 AB, 559083-5236.
|
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Företaget har sålt fastigheten Murförbandet 1, Bandhagen 2021-02-03 till Wallenstam Stationshuset Ekonomisk förening. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2021-01-01 -2021-12-31 | 2020-01-01 -2020-12-31 | 2019-01-01 -2019-12-31 | 2018-01-01 -2018-12-31 |
| Nettoomsättning (tkr) | | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | -138 | -1 061 | -102 | -6 |
| Soliditet (%) | | 30,9 | 0,1 | 0,5 | 100,0 |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 1 059 075 | -1 058 672 | 50 403 |
| Utdelning | | -400 | | -400 |
| Balanseras i ny räkning | | -1 058 672 | 1 058 672 | 0 |
| Erhållna aktieägartillskott | | 127 000 | | 127 000 |
| Årets resultat | | | -126 869 | -126 869 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 127 003 | -126 869 | 50 134 |
Wallenstam Fastigheter 282 AB
559086-97223 (8)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel: | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 127 003 | | | |
| Årets resultat | | -126 869 | | | |
| Summa | | 134 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande: | | | | | |
| Utdelning | | 100 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 34 | | | |
| Summa | | 134 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
Wallenstam Fastigheter 282 AB
559086-97224 (8)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2021-01-01 | 2020-01-01 |
| | | 1 2 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -10 853 | -1 875 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -10 853 | -1 875 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -10 853 | -1 875 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | 3 | -126 869 | -1 058 672 |
| Summa finansiella poster | | | | -126 869 | -1 058 672 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | -137 722 | -1 060 547 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Erhållna koncernbidrag | | | | 10 853 | 1 875 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | 10 853 | 1 875 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | -126 869 | -1 058 672 |
| | | | | |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | -126 869 | -1 058 672 |
Wallenstam Fastigheter 282 AB
559086-97225 (8)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Byggnader och mark | | | 4 | 0 | 47 339 731 |
Pågående nyanläggningar och förskott avseende materiella anläggningstillgångar | | | 5 | 0 | 22 978 325 |
| Summa materiella anläggningstillgångar | | | | 0 | 70 318 056 |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Fordringar hos koncernföretag | | | 6 | 162 374 | 0 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 162 374 | 0 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 162 374 | 70 318 056 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Summa kassa och bank | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 162 374 | 70 318 056 |
Wallenstam Fastigheter 282 AB
559086-97226 (8)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 127 003 | 1 059 075 |
| Årets resultat | | | | -126 869 | -1 058 672 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 134 | 403 |
| Summa eget kapital | | | | 50 134 | 50 403 |
| | | | | |
| Långfristiga skulder | | | | | |
| Skulder till koncernföretag | | | | 0 | 66 542 066 |
| Summa långfristiga skulder | | | | 0 | 66 542 066 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Leverantörsskulder | | | | 0 | 3 725 587 |
| Skatteskulder | | | | 112 240 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 112 240 | 3 725 587 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 162 374 | 70 318 056 |
| | | | | |
Wallenstam Fastigheter 282 AB
559086-97227 (8)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Not 2. Upplysning om moderföretag |
| Överordnat moderföretag i den koncern där företaget ingår och koncernredovisning upprättas är Wallenstam AB (publ), 556072-1523, vilket är ett svenskt publikt aktiebolag, med säte i Göteborg. |
| Not 3. Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | | |
| | | | 2021-01-01 - 2021-12-31 | 2020-01-01 - 2020-12-31 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter som avser skulder till koncernföretag | | | | -126 869 | -1 058 672 |
| Not 4. Byggnader och mark | | | | | |
| | | | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 47 339 731 | 0 |
| Inköp | | | | 0 | 47 339 731 |
| Försäljningar/utrangeringar | | | | -47 339 731 | 0 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 0 | 47 339 731 |
| | | | | |
| Utgående avskrivningar | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 0 | 47 339 731 |
| Not 5. Pågående nyanläggningar och förskott avseende materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| | | | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 22 978 325 | 10 635 231 |
| Nedlagda utgifter | | | | 0 | 12 343 094 |
| Försäljningar/utrangeringar | | | | -22 978 325 | 0 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 0 | 22 978 325 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 0 | 22 978 325 |
Wallenstam Fastigheter 282 AB
559086-97228 (8)
| Not 6. Fordringar hos koncernföretag | | | | | |
| | | | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Lämnade lån | | | | 6 905 223 | 0 |
| Årets amorteringar | | | | -6 742 849 | 0 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 162 374 | 0 |
| | | | | |
| Not 0. Ändamålsbestämda medel | | | | | |
| | | | 2021-12-31 | 2020-12-31 |