Wallenstam Fastigheter 276 AB
559086-95991 (7)
Årsredovisning
Wallenstam Fastigheter 276 AB
Organisationsnummer:
559086-9599
Räkenskapsår:
2020-01-01 -
2020-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2021-04-30.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Wallenstam Fastigheter 276 AB
559086-95992 (7)
| Allmänt om verksamheten |
Företaget har sitt säte i Göteborg, Västra Götalands län.
Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Fastigheter 220 AB, 559082-2010.
Företaget projekterar inför framtida byggnation.
Inga anställda har funnits under året och några löner eller andra ersättningar har inte utbetalats.
|
|
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
|
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | -146 | -107 | -6 | -6 |
| Soliditet (%) | | 0,7 | 0,7 | 11,2 | 100 |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 99 900 | -99 865 | 50 035 |
| Balanseras i ny räkning | | -99 865 | 99 865 | |
| Erhållna aktieägartillskott | | 145 000 | | 145 000 |
| Årets resultat | | | -144 299 | -144 299 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 145 035 | -144 299 | 50 736 |
Wallenstam Fastigheter 276 AB
559086-95993 (7)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel: | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 145 035 | | | |
| Årets resultat | | -144 299 | | | |
| Summa | | 736 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande: | | | | | |
| Utdelning | | 700 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 36 | | | |
| Summa | | 736 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
Wallenstam Fastigheter 276 AB
559086-95994 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2020-01-01 | 2019-01-01 |
| | | 1 2 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Övriga rörelseintäkter | | | | 68 392 | 0 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 68 392 | 0 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -1 500 | -7 500 |
| Övriga rörelsekostnader | | | | -68 392 | 0 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -69 892 | -7 500 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -1 500 | -7 500 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | 3 | -144 299 | -99 865 |
| Summa finansiella poster | | | | -144 299 | -99 865 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | -145 799 | -107 365 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Erhållna koncernbidrag | | | | 1 500 | 7 500 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | 1 500 | 7 500 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | -144 299 | -99 865 |
| | | | | |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | -144 299 | -99 865 |
Wallenstam Fastigheter 276 AB
559086-95995 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Materiella anläggningstillgångar | | | | | |
Pågående nyanläggningar och förskott avseende materiella anläggningstillgångar | | | 4 | 7 501 830 | 6 754 514 |
| Summa materiella anläggningstillgångar | | | | 7 501 830 | 6 754 514 |
| | | | | |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 7 501 830 | 6 754 514 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Summa kassa och bank | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 7 501 830 | 6 754 514 |
Wallenstam Fastigheter 276 AB
559086-95996 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 145 035 | 99 900 |
| Årets resultat | | | | -144 299 | -99 865 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 736 | 35 |
| Summa eget kapital | | | | 50 736 | 50 035 |
| | | | | |
| Långfristiga skulder | | | | | |
| Skulder till koncernföretag | | | | 7 420 244 | 6 704 479 |
| Summa långfristiga skulder | | | | 7 420 244 | 6 704 479 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Leverantörsskulder | | | | 30 850 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 30 850 | 0 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 7 501 830 | 6 754 514 |
| | | | | |
Wallenstam Fastigheter 276 AB
559086-95997 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
|
| Not 2. Upplysning om moderföretag |
| Överordnat moderföretag i den koncern där företaget ingår och koncernredovisning upprättas är Wallenstam AB (publ), 556072-1523, vilket är ett svenskt publikt aktiebolag, med säte i Göteborg. |
|
| Not 3. Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | | |
| | | | 2020-01-01 -2020-12-31 | 2019-01-01 -2019-12-31 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter som avser skulder till koncernföretag | | | | -144 299 | -99 865 |
|
| | | | | |
| Not 4. Pågående nyanläggningar och förskott avseende materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| | | | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 6 754 514 | 895 142 |
| Nedlagda utgifter | | | | 832 806 | 5 859 372 |
| Omklassificeringar m.m. | | | | -85 490 | 0 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 7 501 830 | 6 754 514 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 7 501 830 | 6 754 514 |
|
| | | | | |