Wallenstam Fastigheter 274 AB
559086-93261 (8)
Årsredovisning
Wallenstam Fastigheter 274 AB
Organisationsnummer:
559086-9326
Räkenskapsår:
2025-01-01 -
2025-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Göteborg, Västra Götalands län
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2026-04-30.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Wallenstam Fastigheter 274 AB
559086-93262 (8)
| Allmänt om verksamheten |
Företaget har sitt säte i Göteborg, Västra Götalands län.
Företaget äger och förvaltar fastigheten Mörten 6 i Mölndal och projekterar inför framtida byggnation.
Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Fastigheter 122 AB, org.nr 556998-5269.
Företaget har inte haft några anställda och några löner eller ersättningar har inte utbetalats.
|
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2025-01-01 -2025-12-31 | 2024-01-01 -2024-12-31 | 2023-01-01 -2023-12-31 | 2022-01-01 -2022-12-31 |
| Nettoomsättning (tkr) | | 203 | 200 | 169 | 660 |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | 11 710 | -87 | -11 879 | -1 549 |
| Soliditet (%) | | 99,4 | 99,9 | 99,6 | 99,7 |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 93 568 089 | -87 353 | 93 530 736 |
| Erhållna aktieägartillskott | | 3 170 675 | | 3 170 675 |
| Balanseras i ny räkning | | -87 353 | 87 353 | 0 |
| Årets resultat | | | 11 709 688 | 11 709 688 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 96 651 411 | 11 709 688 | 108 411 099 |
Wallenstam Fastigheter 274 AB
559086-93263 (8)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 96 651 411 | | | |
| Årets resultat | | 11 709 688 | | | |
| Medel att disponera | | 108 361 099 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 108 361 099 | | | |
| Summa | | 108 361 099 | | | |
| | | | | |
Wallenstam Fastigheter 274 AB
559086-93264 (8)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2025-01-01 | 2024-01-01 |
| | | 1 2 | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 203 240 | 200 092 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 203 240 | 200 092 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -243 080 | -303 080 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar | | | | 11 744 978 | 0 |
| Summa rörelsekostnader | | | | 11 501 898 | -303 080 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | 11 705 138 | -102 988 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | | | 3 | 4 482 | 15 413 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | | 68 | 222 |
| Summa finansiella poster | | | | 4 550 | 15 635 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 11 709 688 | -87 353 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 11 709 688 | -87 353 |
| | | | | |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 11 709 688 | -87 353 |
Wallenstam Fastigheter 274 AB
559086-93265 (8)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Byggnader och mark | | | 4 | 91 257 334 | 91 257 334 |
Pågående nyanläggningar och förskott avseende materiella anläggningstillgångar | | | 5 | 17 720 789 | 1 917 666 |
| Summa materiella anläggningstillgångar | | | | 108 978 123 | 93 175 000 |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Fordringar hos koncernföretag | | | 6 | 42 448 | 456 508 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 42 448 | 456 508 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 109 020 571 | 93 631 508 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 109 020 571 | 93 631 508 |
Wallenstam Fastigheter 274 AB
559086-93266 (8)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 96 651 411 | 93 568 089 |
| Årets resultat | | | | 11 709 688 | -87 353 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 108 361 099 | 93 480 736 |
| Summa eget kapital | | | | 108 411 099 | 93 530 736 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Leverantörsskulder | | | | 525 498 | 0 |
| Skatteskulder | | | | 7 246 | 24 828 |
| Övriga skulder | | | | 12 628 | 12 431 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | | 64 100 | 63 513 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 609 472 | 100 772 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 109 020 571 | 93 631 508 |
| | | | | |
Wallenstam Fastigheter 274 AB
559086-93267 (8)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Not 2. Upplysning om moderföretag |
| Överordnat moderföretag i den koncern där företaget ingår och koncernredovisning upprättas är Wallenstam AB (publ), 556072-1523, vilket är ett svenskt publikt aktiebolag, med säte i Göteborg. |
| Not 3. Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| | | | 2025-01-01 2025-12-31 | 2024-01-01 2024-12-31 |
Ränteintäkter och liknande resultatposter som avser långfristiga fordringar på koncernföretag | | | | 4 482 | 15 413 |
| Not 4. Byggnader och mark | | | | | |
| | | | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 91 257 334 | 91 257 334 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 91 257 334 | 91 257 334 |
| | | | | |
| Utgående avskrivningar | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 91 257 334 | 91 257 334 |
| Not 5. Pågående nyanläggningar och förskott avseende materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| | | | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 13 662 644 | 13 662 644 |
| Nedlagda utgifter | | | | 4 058 145 | 0 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 17 720 789 | 13 662 644 |
| | | | | |
| Ingående nedskrivningar | | | | -11 744 978 | -11 744 978 |
| Återförda nedskrivningar | | | | 11 744 978 | 0 |
| Utgående nedskrivningar | | | | 0 | -11 744 978 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 17 720 789 | 1 917 666 |
Wallenstam Fastigheter 274 AB
559086-93268 (8)
| Not 6. Fordringar hos koncernföretag | | | | | |
| | | | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 456 508 | 819 050 |
| Tillkommande fordringar | | | | 1 623 863 | 265 013 |
| Reglerade fordringar | | | | -2 037 923 | -627 555 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 42 448 | 456 508 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 42 448 | 456 508 |