Wallenstam Fastigheter 274 AB
559086-93261 (8)
Årsredovisning
Wallenstam Fastigheter 274 AB
Organisationsnummer:
559086-9326
Räkenskapsår:
2024-01-01 -
2024-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Göteborg, Västra Götalands län
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2025-04-30.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Wallenstam Fastigheter 274 AB
559086-93262 (8)
| Allmänt om verksamheten |
Företaget har sitt säte i Göteborg, Västra Götalands län.
Företaget äger fastigheten Mörten 6 i Mölndal.
Företaget projekterar inför framtida byggnation.
Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Bostad AB, org.nr 556138-8645.
Inga anställda har funnits under året och några löner eller andra ersättningar har inte utbetalats.
|
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2024-01-01 -2024-12-31 | 2023-01-01 -2023-12-31 | 2022-01-01 -2022-12-31 | 2021-01-01 -2021-12-31 |
| Nettoomsättning (tkr) | | 200 | 169 | 660 | 440 |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | -87 | -11 879 | -1 549 | -1 344 |
| Soliditet (%) | | 99,9 | 99,6 | 99,7 | 0,0 |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 105 312 960 | -11 744 871 | 93 618 089 |
| Balanseras i ny räkning | | -11 744 871 | 11 744 871 | 0 |
| Årets resultat | | | -87 353 | -87 353 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 93 568 089 | -87 353 | 93 530 736 |
Wallenstam Fastigheter 274 AB
559086-93263 (8)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 93 568 089 | | | |
| Årets resultat | | -87 353 | | | |
| Medel att disponera | | 93 480 736 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 93 480 736 | | | |
| Summa | | 93 480 736 | | | |
| | | | | |
Wallenstam Fastigheter 274 AB
559086-93264 (8)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2024-01-01 | 2023-01-01 |
| | | 1 2 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 200 092 | 169 016 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 200 092 | 169 016 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -303 080 | -303 080 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar | | | | 0 | -11 744 978 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -303 080 | -12 048 058 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -102 988 | -11 879 042 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | | | 3 | 15 413 | 34 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | | 222 | 107 |
| Summa finansiella poster | | | | 15 635 | 141 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | -87 353 | -11 878 901 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Erhållna koncernbidrag | | | | 0 | 134 030 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | 0 | 134 030 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | -87 353 | -11 744 871 |
| | | | | |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | -87 353 | -11 744 871 |
Wallenstam Fastigheter 274 AB
559086-93265 (8)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Byggnader och mark | | | 4 | 91 257 334 | 91 257 334 |
Pågående nyanläggningar och förskott avseende materiella anläggningstillgångar | | | 5 | 1 917 666 | 1 917 666 |
| Summa materiella anläggningstillgångar | | | | 93 175 000 | 93 175 000 |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Fordringar hos koncernföretag | | | 6 | 456 508 | 819 050 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 456 508 | 819 050 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 93 631 508 | 93 994 050 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 93 631 508 | 93 994 050 |
Wallenstam Fastigheter 274 AB
559086-93266 (8)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 93 568 089 | 105 312 960 |
| Årets resultat | | | | -87 353 | -11 744 871 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 93 480 736 | 93 568 089 |
| Summa eget kapital | | | | 93 530 736 | 93 618 089 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Skatteskulder | | | | 24 828 | 301 766 |
| Övriga skulder | | | | 12 431 | 11 666 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | | 63 513 | 62 529 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 100 772 | 375 961 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 93 631 508 | 93 994 050 |
| | | | | |
Wallenstam Fastigheter 274 AB
559086-93267 (8)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Not 2. Upplysning om moderföretag |
| Överordnat moderföretag i den koncern där företaget ingår och koncernredovisning upprättas är Wallenstam AB (publ), 556072-1523, vilket är ett svenskt publikt aktiebolag, med säte i Göteborg. |
| Not 3. Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| | | | 2024-01-01 -2024-12-31 | 2023-01-01 -2023-12-31 |
Ränteintäkter och liknande resultatposter som avser långfristiga fordringar på koncernföretag | | | | 15 413 | 34 |
| Not 4. Byggnader och mark | | | | | |
| | | | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 91 257 334 | 91 257 334 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 91 257 334 | 91 257 334 |
| | | | | |
| Utgående avskrivningar | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 91 257 334 | 91 257 334 |
| Not 5. Pågående nyanläggningar och förskott avseende materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| | | | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 13 662 644 | 13 037 644 |
| Nedlagda utgifter | | | | 0 | 625 000 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 13 662 644 | 13 662 644 |
| | | | | |
| Ingående nedskrivningar | | | | -11 744 978 | 0 |
| Omklassificeringar | | | | 0 | -11 744 978 |
| Utgående nedskrivningar | | | | -11 744 978 | -11 744 978 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 1 917 666 | 1 917 666 |
Wallenstam Fastigheter 274 AB
559086-93268 (8)
| Not 6. Fordringar hos koncernföretag | | | | | |
| | | | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 819 050 | 0 |
| Tillkommande fordringar | | | | 265 013 | 819 050 |
| Reglerade fordringar | | | | -627 555 | 0 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 456 508 | 819 050 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 456 508 | 819 050 |