Wallenstam Fastigheter 274 AB
559086-93261 (8)
Årsredovisning
Wallenstam Fastigheter 274 AB
Organisationsnummer:
559086-9326
Räkenskapsår:
2022-01-01 -
2022-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Göteborg
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2023-05-02.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Wallenstam Fastigheter 274 AB
559086-93262 (8)
| Allmänt om verksamheten |
Företaget har sitt säte i Göteborg, Västra Götalands län.
Företaget äger fastigheten Mörten 6 i Mölndal.
Företaget projekterar inför framtida byggnation.
Företaget har bytt ägare från Wallenstam Fastigheter 218 AB, org.nr 559082-2051, till Wallenstam Bostad AB, org.nr 556138-8645 per 2023-01-02. Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Bostad AB, org.nr 556138-8645.
Inga anställda har funnits under året och några löner eller andra ersättningar har inte utbetalats.
|
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2022-01-01 -2022-12-31 | 2021-01-01 -2021-12-31 | 2020-01-01 -2020-12-31 | 2019-01-01 -2019-12-31 |
| Nettoomsättning (tkr) | | 660 | 440 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | -1 549 | -1 344 | -71 | -45 |
| Soliditet (%) | | 99,7 | 0,0 | 1,4 | 1,5 |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 1 783 071 | -1 782 800 | 50 271 |
| Utdelning | | -200 | | -200 |
| Erhållna aktieägartillskott | | 105 808 037 | | 105 808 037 |
| Balanseras i ny räkning | | -1 782 800 | 1 782 800 | 0 |
| Årets resultat | | | -1 906 178 | -1 906 178 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 105 808 109 | -1 906 178 | 103 951 931 |
Wallenstam Fastigheter 274 AB
559086-93263 (8)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel: | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 105 808 109 | | | |
| Årets resultat | | -1 906 178 | | | |
| Summa | | 103 901 931 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande: | | | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 103 901 931 | | | |
| Summa | | 103 901 931 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
Wallenstam Fastigheter 274 AB
559086-93264 (8)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2022-01-01 | 2021-01-01 |
| | | 1 2 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 660 000 | 439 998 |
| Övriga rörelseintäkter | | | | 5 940 685 | 0 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 6 600 685 | 439 998 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -303 084 | -1 200 |
| Övriga rörelsekostnader | | | | -5 940 685 | 0 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -6 243 769 | -1 200 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | 356 916 | 438 798 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | | 7 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | 3 | -1 906 185 | -1 782 800 |
| Summa finansiella poster | | | | -1 906 178 | -1 782 800 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | -1 549 262 | -1 344 002 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Lämnade koncernbidrag | | | | -356 916 | -438 798 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | -356 916 | -438 798 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | -1 906 178 | -1 782 800 |
| | | | | |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | -1 906 178 | -1 782 800 |
Wallenstam Fastigheter 274 AB
559086-93265 (8)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Byggnader och mark | | | 4 | 91 257 334 | 91 257 334 |
Pågående nyanläggningar och förskott avseende materiella anläggningstillgångar | | | 5 | 13 037 644 | 13 239 835 |
| Summa materiella anläggningstillgångar | | | | 104 294 978 | 104 497 169 |
| | | | | |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 104 294 978 | 104 497 169 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 104 294 978 | 104 497 169 |
Wallenstam Fastigheter 274 AB
559086-93266 (8)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 105 808 109 | 1 783 071 |
| Årets resultat | | | | -1 906 178 | -1 782 800 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 103 901 931 | 271 |
| Summa eget kapital | | | | 103 951 931 | 50 271 |
| | | | | |
| Långfristiga skulder | | | | | |
| Skulder till koncernföretag | | | | 0 | 104 080 416 |
| Summa långfristiga skulder | | | | 0 | 104 080 416 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Leverantörsskulder | | | | 0 | 119 282 |
| Skatteskulder | | | | 301 873 | 0 |
| Övriga skulder | | | | 41 174 | 40 950 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | | 0 | 206 250 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 343 047 | 366 482 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 104 294 978 | 104 497 169 |
| | | | | |
Wallenstam Fastigheter 274 AB
559086-93267 (8)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Not 2. Upplysning om moderföretag |
| Överordnat moderföretag i den koncern där företaget ingår och koncernredovisning upprättas är Wallenstam AB (publ), 556072-1523, vilket är ett svenskt publikt aktiebolag, med säte i Göteborg. |
| Not 3. Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | | |
| | | | 2022-01-01 - 2022-12-31 | 2021-01-01 - 2021-12-31 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter som avser skulder till koncernföretag | | | | -1 906 185 | -1 781 975 |
| Not 4. Byggnader och mark | | | | | |
| | | | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 91 257 334 | 0 |
| Inköp | | | | 0 | 91 257 334 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 91 257 334 | 91 257 334 |
| | | | | |
| Utgående avskrivningar | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 91 257 334 | 91 257 334 |
| Not 5. Pågående nyanläggningar och förskott avseende materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| | | | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 13 239 835 | 3 575 821 |
| Nedlagda utgifter | | | | 7 223 665 | 9 664 014 |
| Försäljningar/utrangeringar | | | | -5 940 685 | 0 |
| Omklassificeringar | | | | -1 485 171 | 0 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 13 037 644 | 13 239 835 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 13 037 644 | 13 239 835 |