Wallenstam Fastigheter 268 AB
559086-92351 (7)
Årsredovisning
Wallenstam Fastigheter 268 AB
Organisationsnummer:
559086-9235
Räkenskapsår:
2021-01-01 -
2021-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Göteborg
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2022-04-30.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Wallenstam Fastigheter 268 AB
559086-92352 (7)
| Allmänt om verksamheten |
Företaget har sitt säte i Göteborg, Västra Götalands län.
Inga anställda har funnits och några löner eller andra ersättningar har inte utbetalats.
Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Fastigheter 201 AB, org.nr 559083-5525.
|
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
Den 11 mars 2020 klassades covid-19, den världsomfattande virussmitta som upptäckts under senare delen av 2019, som en pandemi. Påverkan har varit omfattande för näringsliv, politik och inte minst människor världen över. Det är främst kommersiella hyresgäster som påverkats av det rådande läget. Som hyresvärd försöker Wallenstamkoncernen arbeta nära hyresgästerna, vilket gäller även i särskilt utsatta tider och de utmaningar som uppkommit till följd av covid-19. I första hand har koncernen stöttat med tillfälliga hyresrabatter, men också genom köp av varor och tjänster i syfte att hjälpa hyresgäster med störst behov att upprätthålla sin ordinarie verksamhet. I dessa fall har inköpen redovisningsmässigt likställt med en tillfälligt lämnad rabatt. Rabatter har framför allt lämnats till verksamheter som verkar i av regeringen identifierade som särskilt utsatta branscher.Vissa anstånd har också lämnats efter individuell bedömning. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2021-01-01 -2021-12-31 | 2020-01-01 -2020-12-31 | 2019-01-01 -2019-12-31 | 2018-01-01 -2018-12-31 |
| Nettoomsättning (tkr) | | 622 | 635 | 599 | 586 |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | 162 | 133 | 151 | 125 |
| Soliditet (%) | | 0,8 | 0,8 | 0,8 | 3,3 |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 116 080 | -115 779 | 50 301 |
| Utdelning | | -300 | | -300 |
| Erhållna aktieägartillskott | | 116 000 | | 116 000 |
| Balanseras i ny räkning | | -115 779 | 115 779 | 0 |
| Årets resultat | | | -115 910 | -115 910 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 116 001 | -115 910 | 50 091 |
Wallenstam Fastigheter 268 AB
559086-92353 (7)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel: | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 116 001 | | | |
| Årets resultat | | -115 910 | | | |
| Summa | | 91 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande: | | | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 91 | | | |
| Summa | | 91 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
Wallenstam Fastigheter 268 AB
559086-92354 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2021-01-01 | 2020-01-01 |
| | | 1 2 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 622 454 | 634 633 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 622 454 | 634 633 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -344 349 | -385 471 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -344 349 | -385 471 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | 278 105 | 249 162 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | 3 | -115 909 | -115 779 |
| Summa finansiella poster | | | | -115 909 | -115 779 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 162 196 | 133 383 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Lämnade koncernbidrag | | | | -278 106 | -249 162 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | -278 106 | -249 162 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | -115 910 | -115 779 |
| | | | | |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | -115 910 | -115 779 |
Wallenstam Fastigheter 268 AB
559086-92355 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | | | 4 | 5 991 000 | 5 991 000 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 5 991 000 | 5 991 000 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 5 991 000 | 5 991 000 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | | | | 19 165 | 1 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 19 165 | 1 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 19 165 | 1 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 6 010 165 | 5 991 001 |
Wallenstam Fastigheter 268 AB
559086-92356 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 116 001 | 116 080 |
| Årets resultat | | | | -115 910 | -115 779 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 91 | 301 |
| Summa eget kapital | | | | 50 091 | 50 301 |
| | | | | |
| Långfristiga skulder | | | | | |
| Skulder till koncernföretag | | | | 5 960 074 | 5 883 951 |
| Summa långfristiga skulder | | | | 5 960 074 | 5 883 951 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | | 0 | 56 749 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 0 | 56 749 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 6 010 165 | 5 991 001 |
| | | | | |
Wallenstam Fastigheter 268 AB
559086-92357 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Not 2. Upplysning om moderföretag |
Överordnat moderföretag i den koncern där företaget ingår och koncernredovisning upprättas är Wallenstam AB (publ), 556072-1523, vilket är ett svenskt publikt aktiebolag, med säte i Göteborg, Västra Götalands län.
|
| Not 3. Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | | |
| | | | 2021-01-01 -2021-12-31 | 2020-01-01 -2020-12-31 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter som avser skulder till koncernföretag | | | | -115 909 | -115 779 |
| Not 4. Andra långfristiga värdepappersinnehav | | | | | |
| | | | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 5 991 000 | 5 991 000 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 5 991 000 | 5 991 000 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 5 991 000 | 5 991 000 |