Wallenstam Fastigheter 268 AB
559086-92351 (7)
Årsredovisning
Wallenstam Fastigheter 268 AB
Organisationsnummer:
559086-9235
Räkenskapsår:
2020-01-01 -
2020-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2021-04-30.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Wallenstam Fastigheter 268 AB
559086-92352 (7)
| Allmänt om verksamheten |
Företaget har sitt säte i Göteborg, Västra Götalands län.
Inga anställda har funnits och några löner eller andra ersättningar har inte utbetalats.
Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Fastigheter 201 AB, org.nr 559083-5525.
|
|
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
Den 11 mars 2020 klassas covid-19, den världsomfattande virussmitta som upptäckts under senare delen av 2019, som en pandemi. Påverkan har varit omfattande för näringsliv, politik och inte minst människor världen över. Under 2020 är det främst kommersiella hyresgäster som påverkats av det rådande läget. Som hyresvärd försöker Wallenstamkoncernen arbeta nära våra hyresgäster, vilket gäller även i särskilt utsatta tider och de utmaningar som uppkommit till följd av covid-19. I första hand har vi stöttat med tillfälliga hyresrabatter, men också genom köp av varor och tjänster i syfte att hjälpa hyresgäster med störst behov att upprätthålla sin ordinarie verksamhet. I dessa fall har vi redovisningsmässigt likställt inköpen med en tillfälligt lämnad rabatt. Rabatter har framför allt lämnats till verksamheter som verkar i av regeringen identifierade som särskilt utsatta branscher.
Företaget har också lämnat vissa anstånd efter individuell bedömning.
|
|
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
| Nettoomsättning (tkr) | | 635 | 599 | 586 | 48 |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | 133 | 151 | 125 | 9 |
| Soliditet (%) | | 0,8 | 0,8 | 3,3 | 2 |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 114 500 | -114 419 | 50 081 |
| Balanseras i ny räkning | | -114 419 | 114 419 | |
| Erhållna aktieägartillskott | | 115 999 | | 115 999 |
| Årets resultat | | | -115 779 | -115 779 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 116 080 | -115 779 | 50 301 |
Wallenstam Fastigheter 268 AB
559086-92353 (7)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel: | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 116 080 | | | |
| Årets resultat | | -115 779 | | | |
| Summa | | 301 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande: | | | | | |
| Utdelning | | 300 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 1 | | | |
| Summa | | 301 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
Wallenstam Fastigheter 268 AB
559086-92354 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2020-01-01 | 2019-01-01 |
| | | 1 2 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 634 633 | 598 711 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 634 633 | 598 711 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -385 471 | -333 164 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -385 471 | -333 164 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | 249 162 | 265 547 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | 3 | -115 779 | -114 420 |
| Summa finansiella poster | | | | -115 779 | -114 420 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 133 383 | 151 127 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Lämnade koncernbidrag | | | | -249 162 | -265 546 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | -249 162 | -265 546 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | -115 779 | -114 419 |
| | | | | |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | -115 779 | -114 419 |
Wallenstam Fastigheter 268 AB
559086-92355 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | | | 4 | 5 991 000 | 5 991 000 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 5 991 000 | 5 991 000 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 5 991 000 | 5 991 000 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | | | | 1 | 0 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 1 | 0 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Summa kassa och bank | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 1 | 0 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 5 991 001 | 5 991 000 |
Wallenstam Fastigheter 268 AB
559086-92356 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 116 080 | 114 500 |
| Årets resultat | | | | -115 779 | -114 419 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 301 | 81 |
| Summa eget kapital | | | | 50 301 | 50 081 |
| | | | | |
| Långfristiga skulder | | | | | |
| Skulder till koncernföretag | | | | 5 883 951 | 5 789 123 |
| Summa långfristiga skulder | | | | 5 883 951 | 5 789 123 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | | 56 749 | 151 796 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 56 749 | 151 796 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 5 991 001 | 5 991 000 |
| | | | | |
Wallenstam Fastigheter 268 AB
559086-92357 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
|
| Not 2. Upplysning om moderföretag |
Överordnat moderföretag i den koncern där företaget ingår och koncernredovisning upprättas är Wallenstam AB (publ), 556072-1523, vilket är ett svenskt publikt aktiebolag, med säte i Göteborg, Västra Götalands län.
|
|
| Not 3. Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | | |
| | | | 2020-01-01 -2020-12-31 | 2019-01-01 -2019-12-31 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter som avser skulder till koncernföretag | | | | -115 779 | -114 420 |
|
| | | | | |
| Not 4. Andra långfristiga värdepappersinnehav | | | | | |
| | | | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 5 991 000 | 5 991 000 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 5 991 000 | 5 991 000 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 5 991 000 | 5 991 000 |
|
| | | | | |