Start › Stockholms län › Stockholm
BautaBit AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 99 | 695 | 791 | 1 519 | 568 | 807 | 1 663 | 10 |
| Nettoomsättning | 0 | 99 | 693 | 791 | 1 519 | 552 | 807 | 1 663 | 10 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 2 | – | 0 | 17 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 12 | 212 | 620 | 815 | 1 609 | 505 | 651 | 1 115 | 241 |
| Råvaror och förnödenheter | 3 | 4 | 7 | 5 | 6 | 7 | 6 | 7 | 18 |
| Övriga externa kostnader | 9 | 7 | 8 | 49 | 45 | 62 | 28 | 31 | 5 |
| Personalkostnader | 0 | 200 | 605 | 762 | 1 550 | 428 | 609 | 1 069 | 211 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | 0 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Rörelseresultat | −12 | −113 | 75 | −24 | −91 | 64 | 156 | 548 | −231 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | −12 | 0 | 0 | 0 | 0 | −219 | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | 0 | −12 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | – | 0 | 0 | −219 | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | – | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −12 | −112 | 63 | −24 | −91 | 63 | 156 | 329 | −231 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | 0 | 80 | −16 | −39 | −82 | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | – | 0 | 80 | −16 | −39 | −82 | – |
| Resultat före skatt | −12 | −112 | 63 | −24 | −11 | 47 | 117 | 247 | −231 |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 7 | – | 0 | 10 | 25 | 4 | – |
| Årets resultat | −12 | −112 | 57 | −24 | −11 | 37 | 92 | 243 | −231 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 134 | 169 | 450 | 414 | 657 | 348 | 312 | 507 | 129 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 52 | 56 | 60 | 68 | 76 | 84 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 8 | 16 | 24 | 32 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 8 | 16 | 24 | 32 |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | 0 | 52 | 56 | 52 | 52 | 52 | 52 |
| Andelar i koncernföretag | – | 0 | 0 | 52 | 52 | 52 | 52 | 52 | 52 |
| Andra långfristiga fordringar | – | – | 0 | 0 | 4 | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 134 | 169 | 450 | 363 | 601 | 288 | 244 | 432 | 45 |
| Kortfristiga fordringar | 30 | 44 | 44 | 51 | 31 | 15 | 6 | 15 | 10 |
| Övriga fordringar | 30 | 44 | 44 | 51 | 31 | 15 | 6 | 15 | 10 |
| Kortfristiga placeringar | 56 | 56 | 56 | 56 | 56 | 30 | 30 | – | – |
| Övriga kortfristiga placeringar | 56 | 56 | 56 | 56 | 56 | 30 | 30 | – | – |
| Kassa och bank | 48 | 68 | 350 | 255 | 514 | 243 | 208 | 417 | 35 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 134 | 169 | 450 | 414 | 657 | 348 | 312 | 507 | 129 |
| Eget kapital | 134 | 145 | 258 | 201 | 225 | 235 | 198 | 272 | 29 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 84 | 95 | 208 | 151 | 175 | 185 | 148 | 222 | −21 |
| Balanserat resultat | 95 | 208 | 151 | 175 | 185 | 148 | 56 | −21 | 210 |
| Årets resultat | −12 | −112 | 57 | −24 | −11 | 37 | 92 | 243 | −231 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | 0 | 80 | 64 | 82 | – |
| Periodiseringsfonder | – | – | – | – | 0 | 80 | 64 | 82 | – |
| Långfristiga skulder | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 100 |
| Övriga skulder | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 100 |
| Kortfristiga skulder | 0 | 23 | 193 | 214 | 432 | 32 | 49 | 154 | 0 |
| Skatteskulder | – | – | – | – | 0 | 20 | 42 | 4 | – |
| Övriga skulder | 0 | 23 | 193 | 214 | 432 | 12 | 7 | 42 | 0 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 108 | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | – | – | 0 | – | 210 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | – | 185 | 148 | 222 | −21 |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | – | – | – | – | – | – | 210 |
| Återbetalt aktieägartillskott | – | – | – | – | – | – | 210 | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Finns ingen som jobbar aktivt i bolaget längre.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
All konsultverksamhet har avlutats och det finns inte längre någon anställd som utför återkommande konsultarbete för bolagets räkning.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Den lägre omsättningen beror på att en av ägarna inte aktivt jobbar och fakturerar konsultuppdrag via BautaBit längre.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Konsultintäkterna har ökat igen efter att ha minskat tidigare år på grund av föräldraledighet.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningen har gått ner pga föräldraledighet
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Föregående räkenskapsår saknade konsultintäkter. Konsultuppdrag påbörjades i början av nuvarande räkenskapsår och pågår fortfarande.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2024-03-31 | 2023-03-31 | 2022-03-31 | 2021-03-31 | 2020-03-31 | 2019-03-31 | 2018-03-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 52 | 52 | 52 | 52 | 52 | 52 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | – | 52 |
| Försäljningar och utrangeringar | 52 | – | – | – | – | – | – |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2023-03-31 | 2022-03-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 |
| Årets inköp | – | 4 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2026-03-31 | 2025-03-31 | 2024-03-31 | 2023-03-31 | 2022-03-31 | 2021-03-31 | 2020-03-31 | 2019-03-31 | 2018-03-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 40 | 40 | 40 | 40 | 40 | 40 | 40 | 40 | 40 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | 0 | 0 | – | 40 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 40 | 40 | 40 | 40 | 40 | 32 | 24 | 16 | 8 |
| Årets avskrivningar | – | – | – | – | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Återförda avskrivningar | – | – | – | – | – | 0 | 0 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- BÅGLJUSVÄGEN 7, 112 19 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2016-11-25
- Bransch
- Dataprogrammering
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva utveckling inom mobil-, data- och Internetområdet samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5166-5628
- Bautabit AB
kontrollerat 2026-10-14
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-10-30
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
BautaBit AB registrerades den 25:e november 2016 för att bedriva verksamhet inom apputveckling. I första hand ta fram egna appar för att sälja till konsumenter på respektive marknadsplats (Apple App Store och Google Play) och i andra hand erbjuda konsulttjänster mot företag inom samma område. Bolaget har sitt säte i Stockholm och all utveckling sker därifrån.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2026 | 80 kB | Öppna |
| 2025 | 80 kB | Öppna |
| 2024 | 80 kB | Öppna |
| 2023 | 80 kB | Öppna |
| 2022 | 81 kB | Öppna |
| 2021 | 179 kB | Öppna |
| 2020 | 81 kB | Öppna |
| 2019 | 81 kB | Öppna |
| 2018 | 80 kB | Öppna |
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
SplitRide AB
Visa källuppgift
ades föregående års avsättning till periodiseringsfond från 82 260 SEK till 25 122 SEK. Detta medförde även att den slutgiltiga skatten förändrades från 4 004 SEK till 16 579 SEK. Dotterbolaget SplitRide AB (559110-2982) finns fortfarande kvar, men projektet ligger fortsatt vilande tillsvidare.