Årsredovisning för

Smögenmålar'n Sotenäs AB

559086-8526

Räkenskapsåret

2019-12-01 - 2020-11-30

Förvaltningsberättelse1
Resultaträkning3
Balansräkning4
Noter6
Underskrifter8

Fastställelseintyg

Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2021-03-16. 
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition. 

Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.

 

Förvaltningsberättelse

Styrelsen för Smögenmålar'n Sotenäs AB, 559086-8526, avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2019-12-01 - 2020-11-30.

Verksamheten

Allmänt om verksamheten

Bolaget har sitt säte i Västra Götalands län, Sotenäs kommun. Bolaget registrerades år 2016 och bedriver sedan dess entreprenadarbeten såsom måleri och snickeri, fastighetsskötsel.

Väsentliga händelser under räkenskapsåret

Effekterna av Covid-19 utbrottet har ännu inte kommit att påverka bolaget.

Flerårsöversikt

Belopp i kr

  2019/2020 2018/2019 2017/2018 2016/2017
Nettoomsättning 1 454 525 1 605 960 1 543 306 1 483 125
Resultat efter finansiella poster 4 054 -15 407 40 696 94 262
Soliditet % 66 59 48 51

Kommentar till flerårsöversikt

Definition av nyckeltal: Soliditet Justerat eget kapital/Balansomslutning

Förändringar i eget kapital

  Aktiekapital Balanserat resultat Årets resultat
Belopp vid årets ingång 50 000 122 183 3 471
Balanseras i ny räkning   3 471 -3 471
Årets resultat     2 495
Belopp vid årets utgång 50 000 125 654 2 495

Resultatdisposition

Till årsstämmans förfogande står följande medel:

Belopp i kr

  2019-12-01 - 2020-11-30
Balanserat resultat 125 653
Årets resultat 2 495
Summa 128 148
 

Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande:

  2019-12-01 - 2020-11-30
Utdelning 60 000
Balanseras i ny räkning 68 148
Summa 128 148

Styrelsens yttrande om vinstutdelning

Bolagets egna kapital har beräknats i enlighet med svensk lag och bokföringsnämndens uttalanden. Styrelsen finner att full täckning finns för bolagets bundna egna kapital efter den föreslagna vinstutdelningen. Styrelsen finner även att den föreslagna utdelningen till aktieägarna är försvarlig med hänsyn till de parametrar som anges i 17 kap 3 § andra och tredje styckena i aktiebolagslagen (verksamhetens art, omfattning och risker samt konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt). Styrelsen vill därvid framhålla följande. Utdelning kommer att verkställas 2021-03-31 Kungshamn 2021-03-15

Kommentar till dispositioner

Samtliga belopp i årsredovisningen är uttryckta i entals svenska kronor om inte annat anges. Bolagets resultat och ställning framgår av efterföljande resultat- och balansräkningar med noter.

 

Resultaträkning

Belopp i kr Not 2019-12-01 - 2020-11-30 2018-12-01 - 2019-11-30
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.      
Nettoomsättning   1 454 525 1 605 960
Förändringar av lager av produkter i arbete, färdiga varor och pågående arbeten för annans räkning   3 541 -873
Övriga rörelseintäkter   4 683 0
Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.   1 462 749 1 605 087
Rörelsekostnader      
Råvaror och förnödenheter   -506 972 -689 565
Övriga externa kostnader   -218 235 -231 097
Personalkostnader 2 -678 385 -608 613
Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar   -50 583 -57 887
Övriga rörelsekostnader   -3 600 -30 973
Summa rörelsekostnader   -1 457 775 -1 618 135
Rörelseresultat   4 974 -13 048
Finansiella poster      
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter   666 0
Räntekostnader och liknande resultatposter   -1 586 -2 359
Summa finansiella poster   -920 -2 359
Resultat efter finansiella poster   4 054 -15 407
Bokslutsdispositioner      
Förändring av periodiseringsfonder   0 20 000
Summa bokslutsdispositioner   0 20 000
Resultat före skatt   4 054 4 593
Skatter      
Skatt på årets resultat   -1 559 -1 122
Årets resultat   2 495 3 471
 

Balansräkning

Belopp i kr Not 2020-11-30 2019-11-30
TILLGÅNGAR      
Anläggningstillgångar      
Materiella anläggningstillgångar      
Inventarier, verktyg och installationer 4 28 400 136 475
Summa materiella anläggningstillgångar   28 400 136 475
Summa anläggningstillgångar   28 400 136 475
Omsättningstillgångar      
Varulager m.m.      
Färdiga varor och handelsvaror   9 409 5 868
Summa varulager m.m.   9 409 5 868
Kortfristiga fordringar      
Kundfordringar   71 512 60 683
Övriga fordringar   43 037 52 621
Upparbetad men ej fakturerad intäkt   76 275 0
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter   28 407 4 076
Summa kortfristiga fordringar   219 231 117 380
Kassa och bank      
Kassa och bank   132 365 166 368
Summa kassa och bank   132 365 166 368
Summa omsättningstillgångar   361 005 289 616
SUMMA TILLGÅNGAR   389 405 426 091
 

Balansräkning

Belopp i kr Not 2020-11-30 2019-11-30
EGET KAPITAL OCH SKULDER      
Eget kapital      
Bundet eget kapital      
Aktiekapital   50 000 50 000
Summa bundet eget kapital   50 000 50 000
Fritt eget kapital      
Balanserat resultat   125 653 122 183
Årets resultat   2 495 3 471
Summa fritt eget kapital   128 148 125 654
Summa eget kapital   178 148 175 654
Obeskattade reserver      
Periodiseringsfonder   98 000 98 000
Summa obeskattade reserver   98 000 98 000
Långfristiga skulder      
Övriga skulder   0 59 518
Summa långfristiga skulder   0 59 518
Kortfristiga skulder      
Leverantörsskulder   57 006 49 336
Övriga skulder   47 199 25 429
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter   9 052 18 154
Summa kortfristiga skulder   113 257 92 919
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER   389 405 426 091
 

Noter

Belopp i kr om inget annat anges.

Not 1 Redovisningsprinciper

Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och Bokföringsnämndens allmänna råd (BFNAR 2016:10) om årsredovisning i mindre företag.

Avskrivning

Avskrivningar enligt plan baseras på ursprungliga anskaffningsvärden och beräknad nyttjandeperiod. Följande avskrivningstider tillämpas:

Materiella anläggningstillgångar

Följande avskrivningstider tillämpas: År
Maskiner och andra tekniska anläggningar 5
Inventarier, verktyg och installationer 5

Not 2 Medelantalet anställda

  2019-12-01 - 2020-11-30 2018-12-01 - 2019-11-30
Medelantalet anställda 1 1

Not 3 Maskiner och andra tekniska anläggningar

  2019-12-01 - 2020-11-30 2018-12-01 - 2019-11-30
Ingående anskaffningsvärden 30 935 30 935
Utgående anskaffningsvärden 30 935 30 935
Ingående avskrivningar -30 935 -30 935
Utgående avskrivningar -30 935 -30 935
Redovisat värde 0 0
 

Not 4 Inventarier, verktyg och installationer

  2019-12-01 - 2020-11-30 2018-12-01 - 2019-11-30
Ingående anskaffningsvärden 271 500 329 100
Förändringar av anskaffningsvärden    
Försäljningar/utrangeringar -129 500 -57 600
Utgående anskaffningsvärden 142 000 271 500
Ingående avskrivningar -135 025 -103 765
Förändringar av avskrivningar    
Återförda avskrivningar vid försäljningar resp. utrangeringar 72 008 26 627
Årets avskrivningar -50 583 -57 887
Utgående avskrivningar -113 600 -135 025
Redovisat värde 28 400 136 475

Not 5 Ställda säkerheter

  2019-12-01 - 2020-11-30 2018-12-01 - 2019-11-30
Företagsinteckningar 100 000 100 000
Summa ställda säkerheter 100 000 100 000

Not 6 Väsentliga händelser efter räkenskapsårets slut

Vi har särskilt beaktat hur effekterna av Covid-19 utbrottet kan komma att påverka bolagets framtid. Företaget har vid avgivandet av denna årsredovisning ännu inte märkt av någon större negativ effekt för bolagets verksamhet.