Wallenstam Fastigheter 240 AB
559086-36671 (7)
Årsredovisning
Wallenstam Fastigheter 240 AB
Organisationsnummer:
559086-3667
Räkenskapsår:
2022-01-01 -
2022-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Göteborg
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2023-05-02.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Wallenstam Fastigheter 240 AB
559086-36672 (7)
| Allmänt om verksamheten |
Företaget har sitt säte i Göteborg, Västra Götalands län.
Företaget äger andelar i Wallenstam Fastigheter 294 AB, org.nr 559087-0241.
Inga anställda har funnits och några löner eller andra ersättningar har inte utbetalats.
Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Stacken AB, org.nr 556720-9910.
Moderföretag i koncernen är Wallenstam AB (publ), org.nr 556072-1523, som är noterat på Nasdaq Stockholm.
|
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2022-01-01 -2022-12-31 | 2021-01-01 -2021-12-31 | 2020-01-01 -2020-12-31 | 2019-01-01 -2019-12-31 |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | -10 | -1 | 0 | -2 |
| Soliditet (%) | | 100,0 | 10,1 | 100,0 | 100,0 |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 67 | 188 | 50 255 |
| Utdelning | | -200 | | -200 |
| Erhållna aktieägartillskott | | 1 621 096 | | 1 621 096 |
| Balanseras i ny räkning | | 188 | -188 | 0 |
| Årets resultat | | | -8 050 | -8 050 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 1 621 150 | -8 050 | 1 663 100 |
Wallenstam Fastigheter 240 AB
559086-36673 (7)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel: | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 1 621 150 | | | |
| Årets resultat | | -8 050 | | | |
| Summa | | 1 613 100 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande: | | | | | |
| Utdelning | | 100 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 1 613 000 | | | |
| Summa | | 1 613 100 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
Wallenstam Fastigheter 240 AB
559086-36674 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2022-01-01 | 2021-01-01 |
| | | 1 2 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -1 500 | -1 500 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -1 500 | -1 500 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -1 500 | -1 500 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Resultat från andelar i koncernföretag | | | | 100 | 200 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | 3 | -8 150 | -12 |
| Summa finansiella poster | | | | -8 050 | 188 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | -9 550 | -1 312 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Erhållna koncernbidrag | | | | 1 500 | 1 500 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | 1 500 | 1 500 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | -8 050 | 188 |
| | | | | |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | -8 050 | 188 |
Wallenstam Fastigheter 240 AB
559086-36675 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andelar i koncernföretag | | | 4 | 1 663 000 | 498 000 |
| Fordringar hos koncernföretag | | | 5 | 100 | 200 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 1 663 100 | 498 200 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 1 663 100 | 498 200 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 1 663 100 | 498 200 |
Wallenstam Fastigheter 240 AB
559086-36676 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 1 621 150 | 67 |
| Årets resultat | | | | -8 050 | 188 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 1 613 100 | 255 |
| Summa eget kapital | | | | 1 663 100 | 50 255 |
| | | | | |
| Långfristiga skulder | | | | | |
| Skulder till koncernföretag | | | | 0 | 447 945 |
| Summa långfristiga skulder | | | | 0 | 447 945 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 1 663 100 | 498 200 |
| | | | | |
Wallenstam Fastigheter 240 AB
559086-36677 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Not 2. Upplysning om moderföretag |
| Överordnat moderföretag i den koncern där företaget ingår och koncernredovisning upprättas är Wallenstam AB (publ), org.nr 556072-1523, vilket är ett svenskt publikt aktiebolag, med säte i Göteborg, Västra Götalands län. |
| Not 3. Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | | |
| | | | 2022-01-01 - 2022-12-31 | 2021-01-01 - 2021-12-31 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter som avser skulder till koncernföretag | | | | -8 150 | -12 |
| Not 4. Andelar i koncernföretag | | | | | |
| | | | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 498 000 | 50 000 |
| Lämnade aktieägartillskott | | | | 1 165 000 | 448 000 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 1 663 000 | 498 000 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 1 663 000 | 498 000 |
| Not 5. Fordringar hos koncernföretag | | | | | |
| | | | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 200 | 1 067 |
| Tillkommande fordringar | | | | 100 | 200 |
| Reglerade fordringar | | | | -200 | -1 067 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 100 | 200 |
| | | | | |