Wallenstam Fastigheter 239 AB
559086-33031 (7)
Årsredovisning
Wallenstam Fastigheter 239 AB
Organisationsnummer:
559086-3303
Räkenskapsår:
2022-01-01 -
2022-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Göteborg
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2023-05-02.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Wallenstam Fastigheter 239 AB
559086-33032 (7)
| Allmänt om verksamheten |
Företaget har sitt säte i Göteborg, Västra Götalands län.
Företaget äger andelar i Wallenstam Fastigheter 293 AB, org.nr 559088-0554.
Inga anställda har funnits och några löner eller andra ersättningar har inte utbetalats.
Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Stacken AB, org.nr 556720-9910.
Moderföretag i koncernen är Wallenstam AB (publ), org.nr 556072-1523, som är noterat på Nasdaq Stockholm.
|
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2022-01-01 -2022-12-31 | 2021-01-01 -2021-12-31 | 2020-01-01 -2020-12-31 | 2019-01-01 -2019-12-31 |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | -7 | -1 | 0 | -2 |
| Soliditet (%) | | 100,0 | 13,2 | 100,0 | 100,0 |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 67 | 488 | 50 555 |
| Utdelning | | -500 | | -500 |
| Erhållna aktieägartillskott | | 2 952 007 | | 2 952 007 |
| Balanseras i ny räkning | | 488 | -488 | 0 |
| Årets resultat | | | -5 361 | -5 361 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 2 952 061 | -5 361 | 2 996 700 |
Wallenstam Fastigheter 239 AB
559086-33033 (7)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel: | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 2 952 061 | | | |
| Årets resultat | | -5 361 | | | |
| Summa | | 2 946 700 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande: | | | | | |
| Utdelning | | 700 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 2 946 000 | | | |
| Summa | | 2 946 700 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
Wallenstam Fastigheter 239 AB
559086-33034 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2022-01-01 | 2021-01-01 |
| | | 1 2 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -1 500 | -1 500 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -1 500 | -1 500 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -1 500 | -1 500 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Resultat från andelar i koncernföretag | | | | 700 | 500 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | 3 | -6 061 | -12 |
| Summa finansiella poster | | | | -5 361 | 488 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | -6 861 | -1 012 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Erhållna koncernbidrag | | | | 1 500 | 1 500 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | 1 500 | 1 500 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | -5 361 | 488 |
| | | | | |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | -5 361 | 488 |
Wallenstam Fastigheter 239 AB
559086-33035 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andelar i koncernföretag | | | 4 | 2 996 000 | 383 000 |
| Fordringar hos koncernföretag | | | 5 | 700 | 500 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 2 996 700 | 383 500 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 2 996 700 | 383 500 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 2 996 700 | 383 500 |
Wallenstam Fastigheter 239 AB
559086-33036 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 2 952 061 | 67 |
| Årets resultat | | | | -5 361 | 488 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 2 946 700 | 555 |
| Summa eget kapital | | | | 2 996 700 | 50 555 |
| | | | | |
| Långfristiga skulder | | | | | |
| Skulder till koncernföretag | | | | 0 | 332 945 |
| Summa långfristiga skulder | | | | 0 | 332 945 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 2 996 700 | 383 500 |
| | | | | |
Wallenstam Fastigheter 239 AB
559086-33037 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Not 2. Upplysning om moderföretag |
| Överordnat moderföretag i den koncern där företaget ingår och koncernredovisning upprättas är Wallenstam AB (publ), org.nr 556072-1523, vilket är ett svenskt publikt aktiebolag, med säte i Göteborg, Västra Götalands län. |
| Not 3. Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | | |
| | | | 2022-01-01 - 2022-12-31 | 2021-01-01 - 2021-12-31 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter som avser skulder till koncernföretag | | | | -6 061 | -12 |
| Not 4. Andelar i koncernföretag | | | | | |
| | | | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 383 000 | 50 000 |
| Lämnade aktieägartillskott | | | | 2 613 000 | 333 000 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 2 996 000 | 383 000 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 2 996 000 | 383 000 |
| Not 5. Fordringar hos koncernföretag | | | | | |
| | | | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 500 | 1 067 |
| Tillkommande fordringar | | | | 700 | 500 |
| Reglerade fordringar | | | | -500 | -1 067 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 700 | 500 |
| | | | | |