Start › Stockholms län › Saltsjö-Boo
Cinox Consulting AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 2 037 | 1 977 | 1 745 | 1 695 | 1 773 | 1 648 | 1 663 | 1 254 | 1 352 |
| Nettoomsättning | 2 037 | 1 977 | 1 745 | 1 695 | 1 712 | 1 648 | 1 663 | 1 254 | 1 352 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 | 62 | – | – | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 1 122 | 1 134 | 888 | 851 | 897 | 826 | 836 | 792 | 639 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Handelsvaror | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 101 | 187 | 84 | 59 | 105 | 115 | 130 | 99 | 69 |
| Personalkostnader | 980 | 906 | 762 | 750 | 751 | 711 | 706 | 693 | 569 |
| Av- och nedskrivningar | 42 | 42 | 42 | 42 | 42 | – | – | 0 | 0 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | 914 | 843 | 857 | 844 | 876 | 822 | 827 | 462 | 713 |
| Finansiella poster | 41 | −1 | −13 | −11 | −6 | 0 | −1 | 0 | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 41 | 2 | 2 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 3 | 15 | 11 | 6 | 0 | 1 | 0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 956 | 842 | 844 | 833 | 870 | 822 | 826 | 462 | 713 |
| Resultat före skatt | 956 | 842 | 844 | 833 | 870 | 822 | 826 | 462 | 713 |
| Skatt på årets resultat | 196 | 173 | 174 | 172 | 179 | 176 | 177 | 102 | 157 |
| Årets resultat | 760 | 669 | 670 | 661 | 690 | 646 | 649 | 361 | 556 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 3 635 | 3 212 | 2 965 | 2 882 | 2 376 | 1 645 | 1 333 | 905 | 846 |
| Anläggningstillgångar | 226 | 254 | 296 | 338 | 379 | 5 | 5 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 221 | 249 | 291 | 333 | 374 | – | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 221 | 249 | 291 | 333 | 374 | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 3 410 | 2 958 | 2 669 | 2 545 | 1 997 | 1 640 | 1 328 | 905 | 846 |
| Kortfristiga fordringar | 340 | 317 | 117 | 175 | 134 | 68 | 64 | 70 | 0 |
| Övriga fordringar | 340 | 317 | 117 | 175 | 134 | 63 | 35 | 15 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | 0 | 0 | 4 | 30 | 55 | – |
| Kortfristiga placeringar | 195 | 157 | 122 | 70 | 42 | 20 | – | – | – |
| Övriga kortfristiga placeringar | 195 | 157 | 122 | 70 | 42 | 20 | – | – | – |
| Kassa och bank | 2 874 | 2 484 | 2 429 | 2 300 | 1 821 | 1 552 | 1 264 | 835 | 846 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 635 | 3 212 | 2 965 | 2 882 | 2 376 | 1 645 | 1 333 | 905 | 846 |
| Eget kapital | 3 420 | 2 999 | 2 639 | 2 271 | 1 909 | 1 506 | 1 139 | 755 | 606 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 3 370 | 2 949 | 2 589 | 2 221 | 1 859 | 1 456 | 1 089 | 705 | 556 |
| Balanserat resultat | 2 611 | 2 280 | 1 919 | 1 560 | 1 169 | 810 | 439 | 344 | 0 |
| Årets resultat | 760 | 669 | 670 | 661 | 690 | 646 | 649 | 361 | 556 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 156 | 253 | 282 | – | – | – | – |
| Skulder till kreditinstitut | 0 | 0 | 156 | 253 | 282 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 215 | 213 | 169 | 358 | 185 | 139 | 194 | 150 | 240 |
| Skatteskulder | 29 | 0 | −5 | 0 | 12 | 37 | 44 | 24 | 78 |
| Övriga skulder | 186 | 213 | 174 | 358 | 173 | 102 | 151 | 126 | 163 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 370 | 345 | 309 | 303 | 300 | 287 | 279 | 265 | 212 |
| Annan föreslagen utdelning | 370 | 345 | 309 | – | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 1 859 | 1 456 | 1 089 | 705 | 556 |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 7 | – | – | – | – | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Beläggningen har ökat till nära 100%, detta pga ett långt konsultuppdrag. Tidigare år har haft perioder utan uppdrag.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2017
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | – | 5 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 428 | 416 | 416 | 416 | 416 |
| Årets inköp | 13 | – | – | – | 416 |
| Ackumulerade avskrivningar | 208 | 166 | 125 | 83 | 42 |
| Årets avskrivningar | 42 | 42 | 42 | 42 | 42 |
Om bolaget
- Adress
- FÖRENINGSVÄGEN 24, 132 37 SALTSJÖ-BOO
- Registrerat
- 2016-11-21
- Bransch
- Datakonsultverksamhet
Verksamhet enligt registret
Konsulttjänster inom IT och telekom. Keramik, tillverkning och försäljning. Fotografi, uppdrag och försäljning.
Bankgironummer
- 5164-8723
- Cinox Consulting AB .
kontrollerat 2026-10-14
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-07-13
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Bolaget säljer konsulttjänster inom IT/telekom-området. Bolaget är även verksamt inom keramik och fotografi. Bolaget har sitt säte i Nacka, Stockholms län.
Väsentliga händelser
Bolagets verksamhet har utökats med: Keramik, tillverkning och försäljning. Fotografi, uppdrag och försäljning.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.