Fastigheten Fjugesta 61:1 AB
559084-38751 (8)
Årsredovisning
Fastigheten Fjugesta 61:1 AB
Organisationsnummer:
559084-3875
Räkenskapsår:
2019-10-01 -
2020-09-30
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Förändringar i eget kapital |
3
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Örebro
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2021-01-31.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Fastigheten Fjugesta 61:1 AB
559084-38752 (8)
| Viktiga förhållanden och väsentliga händelser |
| Verksamhetens art och inriktning |
Fastigheten Fjugesta 61:1 AB äger och förvaltar en fastighet med samma namn i centrala Fjugesta. Bolaget ingår i AB-hem- koncernen tillsammans med ett flertal andra fastighetsbolag. Moderbolag är Annika Backlund AB, 556783-1044.
|
|
| Viktiga förändringar i verksamheten |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
|
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2020-09-30 | 2019-09-30 | 2018-09-30 | 2017-09-30 |
| Nettoomsättning (kr) | | 688 506 | 672 472 | 645 063 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | 196 406 | 180 782 | 153 436 | 0 |
| Soliditet (%) | | 4,2 | 1,0 | 1 | 1 |
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 196 | | | |
| Årets resultat | | 154 344 | | | |
| Summa | | 154 540 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 154 540 | | | |
| Summa | | 154 540 | | | |
| | | | | |
Fastigheten Fjugesta 61:1 AB
559084-38753 (8)
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 156 | 40 | 50 196 |
| Balanseras i ny räkning | | 40 | -40 | |
| Årets resultat | | | 154 344 | 154 344 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 196 | 154 344 | 204 540 |
Fastigheten Fjugesta 61:1 AB
559084-38754 (8)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2019-10-01 | 2018-10-01 |
| | | 1 | 2020-09-30 | 2019-09-30 |
| | | | | |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 688 506 | 672 472 |
| Aktiverat arbete för egen räkning | | | | 63 082 | 0 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 751 588 | 672 472 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Råvaror och förnödenheter | | | | -263 113 | -323 763 |
| Övriga externa kostnader | | | | -18 536 | -17 629 |
| Personalkostnader | | | 2 | -120 547 | 0 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar | | | | -60 282 | -57 428 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -462 478 | -398 820 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | 289 110 | 273 652 |
| | | | | |
| Resultat från finansiella poster | | | | | |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | 3 | -92 704 | -92 870 |
| Summa resultat från finansiella poster | | | | -92 704 | -92 870 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 196 406 | 180 782 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Lämnade koncernbidrag | | | | 0 | -180 507 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | 0 | -180 507 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 196 406 | 275 |
| | | | | |
| Skatt på årets resultat | | | | -42 062 | -235 |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 154 344 | 40 |
Fastigheten Fjugesta 61:1 AB
559084-38755 (8)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2020-09-30 | 2019-09-30 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Byggnader och mark | | | 4 | 4 871 147 | 4 827 597 |
| Summa materiella anläggningstillgångar | | | | 4 871 147 | 4 827 597 |
| | | | | |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 4 871 147 | 4 827 597 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Övriga fordringar | | | | 5 339 | 45 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | | | | 10 884 | 0 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 16 223 | 45 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Summa kassa och bank | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 16 223 | 45 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 4 887 370 | 4 827 642 |
Fastigheten Fjugesta 61:1 AB
559084-38756 (8)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2020-09-30 | 2019-09-30 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 196 | 156 |
| Årets resultat | | | | 154 344 | 40 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 154 540 | 196 |
| Summa eget kapital | | | | 204 540 | 50 196 |
| | | | | |
| Långfristiga skulder | | | 5 | | |
| Övriga skulder till kreditinstitut | | | | 2 850 750 | 2 913 750 |
| Skulder till koncernföretag | | | | 1 627 390 | 1 500 000 |
| Summa långfristiga skulder | | | | 4 478 140 | 4 413 750 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Skulder till koncernföretag | | | | 0 | 209 205 |
| Aktuella skatteskulder | | | | 47 348 | 9 721 |
| Övriga skulder | | | | 79 798 | 63 000 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | 6 | 77 544 | 81 770 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 204 690 | 363 696 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 7 | 4 887 370 | 4 827 642 |
| | | | | |
Fastigheten Fjugesta 61:1 AB
559084-38757 (8)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Redovisnings- och värderingsprinciper |
| Årsredovisningen upprättas med tillämpning av årsredovisningslagen och Bokföringsnämndens allmänna råd BFNAR 2012:1 Årsredovisning och koncernredovisning (K3). |
|
| Redovisningsprinciper materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Materiella anläggningstillgångar har delats upp på betydande komponenter när komponenterna har väsentligt olika nyttjandeperioder. |
| | | | | |
| - Redovisningsprinciper för avskrivningar materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Avskrivningsbart belopp utgörs av anskaffningsvärdet med avdrag för beräknat restvärde om detta bedöms vara väsentligt. Avskrivning sker linjärt över den förväntade nyttjandeperioden. |
| | | | | |
| - Tillämpade avskrivningstider: | | | | | |
| Byggnader | | 75 | år | | |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | | 5-15 | år | | |
| Markanläggning | | 50 | år | | |
| Stomme 200 år, Tak 50 år, Fasad 30 år, Interiör 30 år, Värmekälla 25 år, Markanläggning 50 år |
| | | | | |
| Koncernbidrag och aktieägartillskott |
| Erhållna och lämnade koncernbidrag redovisas som bokslutsdisposition. |
|
| | | | 2019-10-01 - 2020-09-30 | 2018-10-01 - 2019-09-30 |
| Medelantal anställda | | | | 1 | 0 |
|
| | | | | |
| Not 3. Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | | |
| | | | 2019-10-01 - 2020-09-30 | 2018-10-01 - 2019-09-30 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter som avser skulder till koncernföretag | | | | -45 000 | -45 000 |
Räntekostnader och liknande resultatposter avseende finansiella skulder till andra företag än koncernföretag | | | | -47 704 | -47 870 |
| Summa | | | | -92 704 | -92 870 |
| Avser reversränta till moderbolag, Annika Backlund AB |
| | | | | |
Fastigheten Fjugesta 61:1 AB
559084-38758 (8)
| Not 4. Byggnader och mark | | | | | |
| | | | 2020-09-30 | 2019-09-30 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 5 046 894 | 4 959 056 |
| Inköp | | | | 103 832 | 87 838 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 5 150 726 | 5 046 894 |
| | | | | |
| Ingående avskrivningar | | | | -219 297 | -161 869 |
| Årets avskrivningar | | | | -60 282 | -57 428 |
| Utgående avskrivningar | | | | -279 579 | -219 297 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 4 871 147 | 4 827 597 |
|
| | | | | |
| Not 5. Långfristiga skulder som förfaller till betalning | | | | | |
| | | | 2020-09-30 | 2019-09-30 |
| Belopp som förfaller senare än fem år efter balansdagen | | | | | |
| Övriga skulder till kreditinstitut | | | | 4 098 750 | 2 661 750 |
| Reversskuld till moderbolag | | | | 1 500 000 | 1 500 000 |
|
| | | | | |
| Not 7. Ställda säkerheter och eventualförpliktelser | | | | | |
| | | | 2020-09-30 | 2019-09-30 |
| Ställda säkerheter för företagets egen räkning | | | | | |
| För egna skulder och avsättningar | | | | | |
| Fastighetsinteckningar | | | | 3 150 000 | 3 150 000 |
| | | | | |
| Summa ställda säkerheter | | | | 3 150 000 | 3 150 000 |
|
| | | | | |