Start › Södermanlands län › Eskilstuna
Phi Racing AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 760 | 2 313 | 2 052 | 1 928 | 3 362 | 1 943 | 2 466 |
| Nettoomsättning | 760 | 2 054 | 1 894 | 1 783 | 3 288 | 1 718 | 2 404 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 259 | 158 | 146 | 74 | 225 | 61 |
| Rörelsekostnader | 1 397 | 1 702 | 1 872 | 2 511 | 3 088 | 1 563 | 2 245 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 17 | 73 | 426 | 837 | 114 | 572 |
| Övriga externa kostnader | 236 | 405 | 438 | 802 | 993 | 607 | 819 |
| Personalkostnader | 1 161 | 1 281 | 1 327 | 1 021 | 1 121 | 758 | 819 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | 0 | 54 | 136 | 85 | 32 |
| Övriga rörelsekostnader | – | 0 | 34 | 206 | 0 | 0 | 2 |
| Rörelseresultat | −637 | 611 | 180 | −582 | 273 | 379 | 221 |
| Finansiella poster | 0 | 2 | 7 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 0 | −5 | – | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 2 | 8 | 8 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −637 | 613 | 187 | −582 | 273 | 379 | 221 |
| Bokslutsdispositioner | 192 | −156 | −36 | 398 | −86 | −167 | −67 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 192 | −156 | −36 | 270 | −89 | −73 | −53 |
| Förändring av överavskrivningar | – | – | 0 | 128 | 3 | −94 | −14 |
| Resultat före skatt | −445 | 457 | 151 | −184 | 187 | 212 | 154 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 97 | 23 | 0 | 56 | 47 | 35 |
| Årets resultat | −445 | 360 | 128 | −184 | 131 | 165 | 119 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 495 | 1 175 | 738 | 801 | 1 586 | 1 354 | 1 170 |
| Anläggningstillgångar | 300 | 300 | 0 | 129 | 439 | 563 | 157 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | 0 | 0 | 129 | 439 | 548 | 121 |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | 0 | 0 | 13 | 55 | 41 | 20 |
| Övriga materiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 116 | 384 | 507 | 101 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 300 | 300 | – | – | – | 15 | 37 |
| Andra långfristiga fordringar | 300 | 300 | – | – | – | 15 | 37 |
| Omsättningstillgångar | 195 | 875 | 738 | 672 | 1 147 | 791 | 1 013 |
| Varulager m.m. | – | – | – | 0 | 17 | 31 | 87 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | 0 | 16 | 31 | 27 |
| Förskott till leverantörer | – | – | – | 0 | 1 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 77 | 563 | 588 | 358 | 950 | 673 | 706 |
| Kundfordringar | 0 | 364 | 432 | 181 | 472 | 411 | 463 |
| Övriga fordringar | 77 | 61 | 52 | 61 | 244 | 70 | 119 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 138 | 104 | 117 | 233 | 192 | 123 |
| Kassa och bank | 117 | 312 | 150 | 314 | 180 | 87 | 220 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 495 | 1 175 | 738 | 801 | 1 586 | 1 354 | 1 170 |
| Eget kapital | 100 | 495 | 335 | 356 | 641 | 509 | 344 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 0 | 395 | 235 | 256 | 541 | 409 | 244 |
| Balanserat resultat | 445 | 35 | 106 | 441 | 409 | 244 | 125 |
| Årets resultat | −445 | 360 | 128 | −184 | 131 | 165 | 119 |
| Obeskattade reserver | 0 | 192 | 36 | 0 | 398 | 311 | 144 |
| Periodiseringsfonder | 0 | 192 | 36 | 0 | 270 | 181 | 108 |
| Ackumulerade överavskrivningar | – | – | – | 0 | 128 | 130 | 36 |
| Kortfristiga skulder | 395 | 488 | 367 | 445 | 548 | 533 | 681 |
| Leverantörsskulder | – | – | 0 | 0 | 48 | 20 | 46 |
| Skatteskulder | 198 | 225 | 75 | 56 | 103 | 82 | 71 |
| Övriga skulder | 182 | 248 | 272 | 369 | 377 | 411 | 511 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 15 | 15 | 20 | 20 | 20 | 20 | 54 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | 200 | 150 | 100 | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 256 | 541 | 409 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 50 | – | – | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningen har minskat till följd av mindre verksamhet.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Bolaget följer händelseutvecklingen för Covid-19 noga och vidtar åtgärder löpande för att säkerställa att risken för smittspridning minimeras bland personal, kunder och leverantörer. Läget är fortsatt svårbedömt men något hot mot bolagets fortlevnad bedöms inte finnas i dagsläget.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2020-12-31 | 2020-01-01 | 2019-12-31 | 2019-01-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 300 | 300 | 0 | 15 | 37 | 37 | 15 |
| Årets inköp | – | 300 | 0 | – | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2023-01-01 | 2022-12-31 | 2022-01-01 | 2021-12-31 | 2021-01-01 | 2020-12-31 | 2020-01-01 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | – | 0 | 32 | 32 | 80 | 80 | 52 | 52 | 20 | 20 |
| Årets inköp | – | – | – | 0 | – | 28 | – | 32 | – | 20 |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 32 | – | 48 | – | 0 | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | – | 0 | 19 | 19 | 25 | 25 | 11 | 11 | 0 | 0 |
| Årets avskrivningar | – | 0 | – | 6 | – | 14 | – | 10 | – | 0 |
| Återförda avskrivningar | – | 19 | – | 12 | – | – | – | – | – | – |
Övriga materiella anläggningstillgångar
| Post | 2023-12-31 | 2023-01-01 | 2022-12-31 | 2022-01-01 | 2021-12-31 | 2021-01-01 | 2020-12-31 | 2020-01-01 | 2019-12-31 | 2019-01-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 240 | 240 | 664 | 664 | 664 | 664 | 184 | 184 | 244 |
| Årets inköp | – | – | 0 | – | 24 | – | 420 | – | 0 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 240 | – | 424 | – | 24 | – | 0 | – | 60 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 124 | 124 | 279 | 279 | 157 | 157 | 83 | 83 | 74 |
| Årets avskrivningar | 0 | – | 48 | – | 122 | – | 75 | – | 26 | – |
| Återförda avskrivningar | 124 | – | 203 | – | 0 | – | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- KLOSTERGATAN 5 B, 633 41 ESKILSTUNA
- Registrerat
- 2016-11-08
- Bransch
- Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet och utbildningar inom områdena hästsport, produktutveckling, projektering och HR, samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska äga och förvalta lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5174-0652
- Phi Racing AB
kontrollerat 2026-10-14
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Eskilstuna
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-25
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget ska äga och förvalta lös egendom samt bedriva konsultverksamhet, främst inom produktutveckling och projektledning i industrin. Företaget har sitt säte i Eskilstuna .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Under början av året valde delägarna att ta en längre ledighet, vilket påverkade företagets ekonomi negativt under framförallt Q2 & Q3. I september påbörjades ett nytt längre uppdrag, och företagets ekonomi har därefter åter varit god.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.