Wallenstam Fastigheter 238 AB
559083-54911 (6)
Årsredovisning
Wallenstam Fastigheter 238 AB
Organisationsnummer:
559083-5491
Räkenskapsår:
2023-01-01 -
2023-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
3
|
|
Balansräkning |
4
|
|
Noter |
6
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Göteborg
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2024-05-02.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Wallenstam Fastigheter 238 AB
559083-54912 (6)
| Allmänt om verksamheten |
Företaget har sitt säte i Göteborg, Västra Götalands län.
Företaget äger andelar i Wallenstam Fastigheter 292 AB, org.nr 559089-2443.
Inga anställda har funnits och några löner eller andra ersättningar har inte utbetalats.
Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Stacken AB, org.nr 556720-9910.
Moderföretag i koncernen är Wallenstam AB (publ), org.nr 556072-1523, som är noterat på Nasdaq Stockholm.
|
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2023-01-01 -2023-12-31 | 2022-01-01 -2022-12-31 | 2021-01-01 -2021-12-31 | 2020-01-01 -2020-12-31 |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | -1 | -25 | -6 | 143 |
| Soliditet (%) | | 100,0 | 100,0 | 3,6 | 45,1 |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 4 698 426 | -23 626 | 4 724 800 |
| Utdelning | | -800 | | -800 |
| Erhållna aktieägartillskott | | 2 700 | | 2 700 |
| Balanseras i ny räkning | | -23 626 | 23 626 | 0 |
| Årets resultat | | | 29 | 29 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 4 676 700 | 29 | 4 726 729 |
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 4 676 700 | | | |
| Årets resultat | | 29 | | | |
| Medel att disponera | | 4 676 729 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 4 676 729 | | | |
| Summa | | 4 676 729 | | | |
| | | | | |
Wallenstam Fastigheter 238 AB
559083-54913 (6)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2023-01-01 | 2022-01-01 |
| | | 1 2 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -1 500 | -1 500 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -1 500 | -1 500 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -1 500 | -1 500 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Resultat från andelar i koncernföretag | | | | 0 | 800 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | | | 3 | 29 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | 4 | 0 | -24 426 |
| Summa finansiella poster | | | | 29 | -23 626 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | -1 471 | -25 126 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Erhållna koncernbidrag | | | | 1 500 | 1 500 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | 1 500 | 1 500 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 29 | -23 626 |
| | | | | |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 29 | -23 626 |
Wallenstam Fastigheter 238 AB
559083-54914 (6)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andelar i koncernföretag | | | 5 | 4 724 000 | 4 724 000 |
| Fordringar hos koncernföretag | | | 6 | 2 729 | 800 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 4 726 729 | 4 724 800 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 4 726 729 | 4 724 800 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 4 726 729 | 4 724 800 |
Wallenstam Fastigheter 238 AB
559083-54915 (6)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 4 676 700 | 4 698 426 |
| Årets resultat | | | | 29 | -23 626 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 4 676 729 | 4 674 800 |
| Summa eget kapital | | | | 4 726 729 | 4 724 800 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 4 726 729 | 4 724 800 |
| | | | | |
Wallenstam Fastigheter 238 AB
559083-54916 (6)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Not 2. Upplysning om moderföretag |
| Överordnat moderföretag i den koncern där företaget ingår och koncernredovisning upprättas är Wallenstam AB (publ), org.nr 556072-1523, vilket är ett svenskt publikt aktiebolag, med säte i Göteborg, Västra Götalands län. |
| Not 3. Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| | | | 2023-01-01 -2023-12-31 | 2022-01-01 -2022-12-31 |
Ränteintäkter och liknande resultatposter som avser långfristiga fordringar på koncernföretag | | | | 29 | 0 |
| Not 4. Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | | |
| | | | 2023-01-01 -2023-12-31 | 2022-01-01 -2022-12-31 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter som avser skulder till koncernföretag | | | | 0 | -24 426 |
| Not 5. Andelar i koncernföretag | | | | | |
| | | | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 4 724 000 | 1 394 000 |
| Lämnade aktieägartillskott | | | | 0 | 3 330 000 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 4 724 000 | 4 724 000 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 4 724 000 | 4 724 000 |
| Not 6. Fordringar hos koncernföretag | | | | | |
| | | | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 800 | 200 |
| Tillkommande fordringar | | | | 4 365 | 800 |
| Reglerade fordringar | | | | -2 436 | -200 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 2 729 | 800 |
| | | | | |