Wallenstam Fastigheter 236 AB
559083-54421 (8)
Årsredovisning
Wallenstam Fastigheter 236 AB
Organisationsnummer:
559083-5442
Räkenskapsår:
2021-01-01 -
2021-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Göteborg
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2022-04-30.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Wallenstam Fastigheter 236 AB
559083-54422 (8)
| Allmänt om verksamheten |
Företaget har sitt säte i Göteborg, Västra Götalands län.
Företaget äger andelar i Wallenstam Bagarsvängen AB, org.nr 559038-0530.
Inga anställda har funnits och några löner eller andra ersättningar har inte utbetalats.
Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Stacken AB, org.nr 556720-9910.
Moderföretag i koncernen är Wallenstam AB (publ), org.nr 556072-1523, som är noterat på Nasdaq Stockholm.
|
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2021-01-01 -2021-12-31 | 2020-01-01 -2020-12-31 | 2019-01-01 -2019-12-31 | 2018-01-01 -2018-12-31 |
| Nettoomsättning (tkr) | | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | -922 | -146 | -176 | -6 |
| Soliditet (%) | | 0,7 | 0,7 | 0,8 | 100,0 |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 146 087 | -144 452 | 51 635 |
| Utdelning | | -1 600 | | -1 600 |
| Erhållna aktieägartillskott | | 921 000 | | 921 000 |
| Balanseras i ny räkning | | -144 452 | 144 452 | 0 |
| Årets resultat | | | -920 131 | -920 131 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 921 036 | -920 131 | 50 905 |
Wallenstam Fastigheter 236 AB
559083-54423 (8)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel: | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 921 036 | | | |
| Årets resultat | | -920 131 | | | |
| Summa | | 905 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande: | | | | | |
| Utdelning | | 900 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 5 | | | |
| Summa | | 905 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
Wallenstam Fastigheter 236 AB
559083-54424 (8)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2021-01-01 | 2020-01-01 |
| | | 1 2 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -1 500 | -6 500 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -1 500 | -6 500 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -1 500 | -6 500 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Resultat från andelar i koncernföretag | | | | 200 | 700 |
| Nedskrivning av finansiella anläggningstillgångar och kortfristiga placeringar | | | | -770 000 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | 3 | -150 331 | -140 152 |
| Summa finansiella poster | | | | -920 131 | -139 452 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | -921 631 | -145 952 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Erhållna koncernbidrag | | | | 1 500 | 1 500 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | 1 500 | 1 500 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | -920 131 | -144 452 |
| | | | | |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | -920 131 | -144 452 |
Wallenstam Fastigheter 236 AB
559083-54425 (8)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andelar i koncernföretag | | | 4 | 7 335 556 | 7 497 556 |
| Fordringar hos koncernföretag | | | 5 | 200 | 700 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 7 335 756 | 7 498 256 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 7 335 756 | 7 498 256 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 7 335 756 | 7 498 256 |
Wallenstam Fastigheter 236 AB
559083-54426 (8)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 921 036 | 146 087 |
| Årets resultat | | | | -920 131 | -144 452 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 905 | 1 635 |
| Summa eget kapital | | | | 50 905 | 51 635 |
| | | | | |
| Långfristiga skulder | | | | | |
| Skulder till koncernföretag | | | | 7 284 851 | 7 446 621 |
| Summa långfristiga skulder | | | | 7 284 851 | 7 446 621 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 7 335 756 | 7 498 256 |
| | | | | |
Wallenstam Fastigheter 236 AB
559083-54427 (8)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Not 2. Upplysning om moderföretag |
| Överordnat moderföretag i den koncern där företaget ingår och koncernredovisning upprättas är Wallenstam AB (publ), org.nr 556072-1523, vilket är ett svenskt publikt aktiebolag, med säte i Göteborg, Västra Götalands län. |
| Not 3. Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | | |
| | | | 2021-01-01 - 2021-12-31 | 2020-01-01 - 2020-12-31 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter som avser skulder till koncernföretag | | | | -150 331 | -140 152 |
| Not 4. Andelar i koncernföretag | | | | | |
| | | | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 7 659 756 | 7 040 068 |
| Lämnade aktieägartillskott | | | | 608 000 | 619 688 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 8 267 756 | 7 659 756 |
| | | | | |
| Ingående nedskrivningar | | | | -162 200 | -162 200 |
| Årets nedskrivningar | | | | -770 000 | 0 |
| Utgående nedskrivningar | | | | -932 200 | -162 200 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 7 335 556 | 7 497 556 |
| Not 5. Fordringar hos koncernföretag | | | | | |
| | | | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 700 | 3 600 |
| Tillkommande fordringar | | | | 200 | 700 |
| Reglerade fordringar | | | | -700 | -3 600 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 200 | 700 |
| | | | | |