Wallenstam Fastigheter 234 AB
559083-54001 (7)
Årsredovisning
Wallenstam Fastigheter 234 AB
Organisationsnummer:
559083-5400
Räkenskapsår:
2024-01-01 -
2024-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Göteborg
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2025-04-30.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Wallenstam Fastigheter 234 AB
559083-54002 (7)
| Allmänt om verksamheten |
Företaget har sitt säte i Göteborg, Västra Götalands län.
Företaget äger andelar i dotterföretag.
Inga anställda har funnits och några löner eller andra ersättningar har inte utbetalats.
Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Stacken AB, org.nr 556720-9910.
Moderföretag i koncernen är Wallenstam AB (publ), org.nr 556072-1523, som är noterat på Nasdaq Stockholm.
|
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2024-01-01 -2024-12-31 | 2023-01-01 -2023-12-31 | 2022-01-01 -2022-12-31 | 2021-01-01 -2021-12-31 |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | 70 | 49 | -72 | -37 |
| Soliditet (%) | | 100,0 | 100,0 | 100,0 | 74,6 |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 48 000 | 50 009 | 148 009 |
| Utdelning | | -50 000 | | -50 000 |
| Erhållna aktieägartillskott | | 72 491 | | 72 491 |
| Balanseras i ny räkning | | 50 009 | -50 009 | 0 |
| Årets resultat | | | 71 000 | 71 000 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 120 500 | 71 000 | 241 500 |
Wallenstam Fastigheter 234 AB
559083-54003 (7)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 120 500 | | | |
| Årets resultat | | 71 000 | | | |
| Medel att disponera | | 191 500 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Förslag till utdelning | | | | | |
| Utdelning | | 71 000 | | | |
| Summa utdelning | | 71 000 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 120 500 | | | |
| Summa | | 191 500 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
Wallenstam Fastigheter 234 AB
559083-54004 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2024-01-01 | 2023-01-01 |
| | | 1 2 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -1 500 | -1 500 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -1 500 | -1 500 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -1 500 | -1 500 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Resultat från andelar i koncernföretag | | | | 71 000 | 50 000 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | | | 3 | 0 | 9 |
| Summa finansiella poster | | | | 71 000 | 50 009 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 69 500 | 48 509 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Erhållna koncernbidrag | | | | 1 500 | 1 500 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | 1 500 | 1 500 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 71 000 | 50 009 |
| | | | | |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 71 000 | 50 009 |
Wallenstam Fastigheter 234 AB
559083-54005 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andelar i koncernföretag | | | 4 | 169 000 | 98 000 |
| Fordringar hos koncernföretag | | | 5 | 72 500 | 50 009 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 241 500 | 148 009 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 241 500 | 148 009 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 241 500 | 148 009 |
Wallenstam Fastigheter 234 AB
559083-54006 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 120 500 | 48 000 |
| Årets resultat | | | | 71 000 | 50 009 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 191 500 | 98 009 |
| Summa eget kapital | | | | 241 500 | 148 009 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 241 500 | 148 009 |
| | | | | |
Wallenstam Fastigheter 234 AB
559083-54007 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Not 2. Upplysning om moderföretag |
| Överordnat moderföretag i den koncern där företaget ingår och koncernredovisning upprättas är Wallenstam AB (publ), org.nr 556072-1523, vilket är ett svenskt publikt aktiebolag, med säte i Göteborg, Västra Götalands län. |
| Not 3. Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| | | | 2024-01-01 -2024-12-31 | 2023-01-01 -2023-12-31 |
Ränteintäkter och liknande resultatposter som avser långfristiga fordringar på koncernföretag | | | | 0 | 9 |
| Not 4. Andelar i koncernföretag | | | | | |
| | | | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 254 300 | 204 300 |
| Lämnade aktieägartillskott | | | | 71 000 | 50 000 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 325 300 | 254 300 |
| | | | | |
| Ingående nedskrivningar | | | | -156 300 | -156 300 |
| Utgående nedskrivningar | | | | -156 300 | -156 300 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 169 000 | 98 000 |
| Not 5. Fordringar hos koncernföretag | | | | | |
| | | | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 50 009 | 53 300 |
| Tillkommande fordringar | | | | 72 500 | 149 905 |
| Reglerade fordringar | | | | -50 009 | -153 196 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 72 500 | 50 009 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 72 500 | 50 009 |