Wallenstam Fastigheter 229 AB
559083-53011 (7)
Årsredovisning
Wallenstam Fastigheter 229 AB
Organisationsnummer:
559083-5301
Räkenskapsår:
2022-01-01 -
2022-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Göteborg
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2023-05-02.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Wallenstam Fastigheter 229 AB
559083-53012 (7)
| Allmänt om verksamheten |
Företaget har sitt säte i Göteborg, Västra Götalands län.
Företaget äger andelar i Wallenstam Fastigheter 285 AB, org.nr 559087-2064.
Inga anställda har funnits och några löner eller andra ersättningar har inte utbetalats.
Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Stacken AB, org.nr 556720-9910. Moderföretag i koncernen är Wallenstam AB (publ), org.nr 556072-1523, som är noterat på Nasdaq Stockholm. |
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2022-01-01 -2022-12-31 | 2021-01-01 -2021-12-31 | 2020-01-01 -2020-12-31 | 2019-01-01 -2019-12-31 |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | -103 | -24 | -2 | -3 |
| Soliditet (%) | | 100,0 | 0,9 | 4,2 | 56,6 |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 24 027 | -22 806 | 51 221 |
| Utdelning | | -1 200 | | -1 200 |
| Erhållna aktieägartillskott | | 12 502 736 | | 12 502 736 |
| Balanseras i ny räkning | | -22 806 | 22 806 | 0 |
| Årets resultat | | | -101 657 | -101 657 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 12 502 757 | -101 657 | 12 451 100 |
Wallenstam Fastigheter 229 AB
559083-53013 (7)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel: | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 12 502 757 | | | |
| Årets resultat | | -101 657 | | | |
| Summa | | 12 401 100 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande: | | | | | |
| Utdelning | | 900 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 12 400 200 | | | |
| Summa | | 12 401 100 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
Wallenstam Fastigheter 229 AB
559083-53014 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2022-01-01 | 2021-01-01 |
| | | 1 2 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -1 500 | -1 500 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -1 500 | -1 500 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -1 500 | -1 500 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Resultat från andelar i koncernföretag | | | | 900 | 300 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | 3 | -102 557 | -23 106 |
| Summa finansiella poster | | | | -101 657 | -22 806 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | -103 157 | -24 306 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Erhållna koncernbidrag | | | | 1 500 | 1 500 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | 1 500 | 1 500 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | -101 657 | -22 806 |
| | | | | |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | -101 657 | -22 806 |
Wallenstam Fastigheter 229 AB
559083-53015 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andelar i koncernföretag | | | 4 | 12 450 200 | 5 695 200 |
| Fordringar hos koncernföretag | | | 5 | 900 | 300 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 12 451 100 | 5 695 500 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 12 451 100 | 5 695 500 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 12 451 100 | 5 695 500 |
Wallenstam Fastigheter 229 AB
559083-53016 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 12 502 757 | 24 027 |
| Årets resultat | | | | -101 657 | -22 806 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 12 401 100 | 1 221 |
| Summa eget kapital | | | | 12 451 100 | 51 221 |
| | | | | |
| Långfristiga skulder | | | | | |
| Skulder till koncernföretag | | | | 0 | 5 644 279 |
| Summa långfristiga skulder | | | | 0 | 5 644 279 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 12 451 100 | 5 695 500 |
| | | | | |
Wallenstam Fastigheter 229 AB
559083-53017 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Not 2. Upplysning om moderföretag |
| Överordnat moderföretag i den koncern där företaget ingår och koncernredovisning upprättas är Wallenstam AB (publ), org.nr 556072-1523, vilket är ett svenskt publikt aktiebolag, med säte i Göteborg, Västra Götalands län. |
| Not 3. Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | | |
| | | | 2022-01-01 - 2022-12-31 | 2021-01-01 - 2021-12-31 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter som avser skulder till koncernföretag | | | | -102 557 | -23 106 |
| Not 4. Andelar i koncernföretag | | | | | |
| | | | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 5 695 200 | 1 194 200 |
| Lämnade aktieägartillskott | | | | 6 755 000 | 4 501 000 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 12 450 200 | 5 695 200 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 12 450 200 | 5 695 200 |
| Not 5. Fordringar hos koncernföretag | | | | | |
| | | | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 300 | 100 |
| Tillkommande fordringar | | | | 900 | 300 |
| Reglerade fordringar | | | | -300 | -100 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 900 | 300 |
| | | | | |