Wallenstam Fastigheter 214 AB
559083-15401 (7)
Årsredovisning
Wallenstam Fastigheter 214 AB
Organisationsnummer:
559083-1540
Räkenskapsår:
2021-01-01 -
2021-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2022-04-30.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Wallenstam Fastigheter 214 AB
559083-15402 (7)
| Allmänt om verksamheten |
Företaget har sitt säte i Göteborg, Västra Götalands län.
Företaget äger andelar i Wallenstam Fastigheter 265 AB, org.nr 559086-9193.
Inga anställda har funnits och några löner eller andra ersättningar har inte utbetalats.
Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Stacken AB, org.nr 556720-9910. Moderföretag i koncernen är Wallenstam AB (publ), org.nr 556072-1523, som är noterat på Nasdaq Stockholm. |
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2021-01-01 -2021-12-31 | 2020-01-01 -2020-12-31 | 2019-01-01 -2019-12-31 | 2018-01-01 -2018-12-31 |
| Nettoomsättning (tkr) | | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | 1 781 | -41 | -3 | 42 |
| Soliditet (%) | | 25,8 | 0,9 | 2,5 | 100,0 |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 41 011 | -39 386 | 51 625 |
| Utdelning | | -1 600 | | -1 600 |
| Balanseras i ny räkning | | -39 386 | 39 386 | 0 |
| Erhållna aktieägartillskott | | 114 000 | | 114 000 |
| Årets resultat | | | 1 782 593 | 1 782 593 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 114 025 | 1 782 593 | 1 946 618 |
Wallenstam Fastigheter 214 AB
559083-15403 (7)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel: | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 114 025 | | | |
| Årets resultat | | 1 782 593 | | | |
| Summa | | 1 896 618 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande: | | | | | |
| Utdelning | | 1 896 600 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 18 | | | |
| Summa | | 1 896 618 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
Wallenstam Fastigheter 214 AB
559083-15404 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2021-01-01 | 2020-01-01 |
| | | 1 2 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -1 500 | -1 500 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -1 500 | -1 500 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -1 500 | -1 500 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Resultat från andelar i koncernföretag | | | | 1 895 800 | 700 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | 3 | -113 207 | -40 086 |
| Summa finansiella poster | | | | 1 782 593 | -39 386 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 1 781 093 | -40 886 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Erhållna koncernbidrag | | | | 1 500 | 1 500 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | 1 500 | 1 500 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 1 782 593 | -39 386 |
| | | | | |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 1 782 593 | -39 386 |
Wallenstam Fastigheter 214 AB
559083-15405 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andelar i koncernföretag | | | 4 | 5 658 300 | 5 658 300 |
| Fordringar hos koncernföretag | | | 5 | 1 895 800 | 700 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 7 554 100 | 5 659 000 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 7 554 100 | 5 659 000 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Summa kassa och bank | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 7 554 100 | 5 659 000 |
Wallenstam Fastigheter 214 AB
559083-15406 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 114 025 | 41 011 |
| Årets resultat | | | | 1 782 593 | -39 386 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 1 896 618 | 1 625 |
| Summa eget kapital | | | | 1 946 618 | 51 625 |
| | | | | |
| Långfristiga skulder | | | | | |
| Skulder till koncernföretag | | | | 5 607 482 | 5 607 375 |
| Summa långfristiga skulder | | | | 5 607 482 | 5 607 375 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 7 554 100 | 5 659 000 |
| | | | | |
Wallenstam Fastigheter 214 AB
559083-15407 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Not 2. Upplysning om moderföretag |
| Överordnat moderföretag i den koncern där företaget ingår och koncernredovisning upprättas är Wallenstam AB (publ), org.nr 556072-1523, vilket är ett svenskt publikt aktiebolag, med säte i Göteborg, Västra Götalands län. |
| Not 3. Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | | |
| | | | 2021-01-01 - 2021-12-31 | 2020-01-01 - 2020-12-31 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter som avser skulder till koncernföretag | | | | -113 207 | -40 086 |
| Not 4. Andelar i koncernföretag | | | | | |
| | | | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 5 658 300 | 2 030 300 |
| Omklassificeringar m.m. | | | | 0 | 3 628 000 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 5 658 300 | 5 658 300 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 5 658 300 | 5 658 300 |
| Not 5. Fordringar hos koncernföretag | | | | | |
| | | | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 700 | 0 |
| Lämnade lån | | | | 1 895 800 | 700 |
| Årets amorteringar | | | | -700 | 0 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 1 895 800 | 700 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 1 895 800 | 700 |
| Not 0. Ändamålsbestämda medel | | | | | |
| | | | 2021-12-31 | 2020-12-31 |