Redbeat AB
559082-60521 (7)
Årsredovisning
Redbeat AB
Organisationsnummer:
559082-6052
Räkenskapsår:
2024-01-01 -
2024-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Nacka
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2025-01-28.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Redbeat AB
559082-60522 (7)
| Allmänt om verksamheten |
| Ingen verksamhet har bedrivits under året . Bolagets säte är i Nacka. |
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2024-01-01 -2024-12-31 | 2023-01-01 -2023-12-31 | 2022-01-01 -2022-12-31 | 2021-01-01 -2021-12-31 |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | 57 | 204 | 75 | -5 |
| Soliditet (%) | | 70,0 | 75,0 | 75,4 | 78,6 |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 327 605 | 204 405 | 582 010 |
| Utdelning | | -204 000 | | -204 000 |
| Balanseras i ny räkning | | 204 405 | -204 405 | 0 |
| Årets resultat | | | 57 431 | 57 431 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 328 010 | 57 431 | 435 441 |
Redbeat AB
559082-60523 (7)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 328 010 | | | |
| Årets resultat | | 57 431 | | | |
| Medel att disponera | | 385 441 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Förslag till utdelning | | | | | |
| Utdelning | | 209 000 | | | |
| Summa utdelning | | 209 000 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 176 441 | | | |
| Summa | | 385 441 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
Redbeat AB
559082-60524 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2024-01-01 | 2023-01-01 |
| | | 1 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 0 | 0 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -4 919 | -3 665 |
| Personalkostnader | | | 2 | 0 | 0 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -4 919 | -3 665 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -4 919 | -3 665 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | | | | 62 350 | 208 070 |
| Summa finansiella poster | | | | 62 350 | 208 070 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 57 431 | 204 405 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 57 431 | 204 405 |
| | | | | |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 57 431 | 204 405 |
Redbeat AB
559082-60525 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andra långfristiga fordringar | | | 3 | 617 350 | 770 000 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 617 350 | 770 000 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 617 350 | 770 000 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 4 599 | 5 987 |
| Summa kassa och bank | | | | 4 599 | 5 987 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 4 599 | 5 987 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 621 949 | 775 987 |
Redbeat AB
559082-60526 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 328 010 | 327 605 |
| Årets resultat | | | | 57 431 | 204 405 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 385 441 | 532 010 |
| Summa eget kapital | | | | 435 441 | 582 010 |
| | | | | |
| Avsättningar | | | | | |
| Övriga avsättningar för pensioner och liknande förpliktelser | | | | 185 000 | 185 000 |
| Summa avsättningar | | | | 185 000 | 185 000 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Övriga skulder | | | | 1 508 | 8 977 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 1 508 | 8 977 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 621 949 | 775 987 |
| | | | | |
Redbeat AB
559082-60527 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Not 2. Medelantal anställda | | | | | |
| | | | 2024-01-01 2024-12-31 | 2023-01-01 2023-12-31 |
| Medelantal anställda | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Not 3. Andra långfristiga fordringar | | | | | |
| | | | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 770 000 | 721 930 |
| Tillkommande fordringar | | | | 0 | 48 070 |
| Reglerade fordringar | | | | -152 650 | 0 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 617 350 | 770 000 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 617 350 | 770 000 |