Redbeat AB
559082-60521 (7)
Årsredovisning
Redbeat AB
Organisationsnummer:
559082-6052
Räkenskapsår:
2023-01-01 -
2023-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Nacka
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2024-02-02.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Redbeat AB
559082-60522 (7)
| Allmänt om verksamheten |
| Ingen verksamhet har bedrivits under året . Bolagets säte är i Nacka. |
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2023-01-01 -2023-12-31 | 2022-01-01 -2022-12-31 | 2021-01-01 -2021-12-31 | 2020-01-01 -2020-12-31 |
| Nettoomsättning (tkr) | | 0 | 0 | 0 | 968 |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | 204 | 75 | -5 | 453 |
| Soliditet (%) | | 75,0 | 75,4 | 78,6 | 87,2 |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 447 419 | 75 186 | 572 605 |
| Utdelning | | -195 000 | | -195 000 |
| Balanseras i ny räkning | | 75 186 | -75 186 | 0 |
| Årets resultat | | | 204 405 | 204 405 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 327 605 | 204 405 | 582 010 |
Redbeat AB
559082-60523 (7)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 327 605 | | | |
| Årets resultat | | 204 405 | | | |
| Medel att disponera | | 532 010 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Förslag till utdelning | | | | | |
| Utdelning | | 204 000 | | | |
| Summa utdelning | | 204 000 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 328 010 | | | |
| Summa | | 532 010 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
Redbeat AB
559082-60524 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2023-01-01 | 2022-01-01 |
| | | 1 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -3 665 | -16 744 |
| Personalkostnader | | | 2 | 0 | 0 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -3 665 | -16 744 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -3 665 | -16 744 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | | | | 208 070 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | | 0 | 91 930 |
| Summa finansiella poster | | | | 208 070 | 91 930 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 204 405 | 75 186 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 204 405 | 75 186 |
| | | | | |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 204 405 | 75 186 |
Redbeat AB
559082-60525 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andra långfristiga fordringar | | | | 770 000 | 721 930 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 770 000 | 721 930 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 770 000 | 721 930 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Övriga fordringar | | | | 0 | 637 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 0 | 637 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 5 987 | 36 546 |
| Summa kassa och bank | | | | 5 987 | 36 546 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 5 987 | 37 183 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 775 987 | 759 113 |
Redbeat AB
559082-60526 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 327 605 | 447 419 |
| Årets resultat | | | | 204 405 | 75 186 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 532 010 | 522 605 |
| Summa eget kapital | | | | 582 010 | 572 605 |
| | | | | |
| Avsättningar | | | | | |
| Övriga avsättningar för pensioner och liknande förpliktelser | | | | 185 000 | 185 000 |
| Summa avsättningar | | | | 185 000 | 185 000 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Övriga skulder | | | | 8 977 | 1 508 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 8 977 | 1 508 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 775 987 | 759 113 |
| | | | | |
Redbeat AB
559082-60527 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Not 2. Medelantal anställda | | | | | |
| | | | 2023-01-01 - 2023-12-31 | 2022-01-01 - 2022-12-31 |
| Medelantal anställda | | | | 0 | 0 |
| | | | | |