Wallenstam Fastigheter 219 AB
559082-19881 (7)
Årsredovisning
Wallenstam Fastigheter 219 AB
Organisationsnummer:
559082-1988
Räkenskapsår:
2025-01-01 -
2025-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Göteborg
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2026-04-30.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Wallenstam Fastigheter 219 AB
559082-19882 (7)
| Allmänt om verksamheten |
Företaget har sitt säte i Göteborg, Västra Götalands län.
Företaget äger andelar i Wallenstam Fastigheter 275 AB, org.nr 559086-9565.
Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Stacken AB, org.nr 556720-9910. Moderföretag i koncernen är Wallenstam AB (publ), org.nr 556072-1523, som är noterat på Nasdaq Stockholm.
Företaget har inte haft några anställda och några löner eller ersättningar har inte utbetalats.
|
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2025-01-01 -2025-12-31 | 2024-01-01 -2024-12-31 | 2023-01-01 -2023-12-31 | 2022-01-01 -2022-12-31 |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | -1 471 | -1 | -1 | -22 |
| Soliditet (%) | | 100,0 | 100,0 | 100,0 | 100,0 |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 1 470 729 | 66 | 1 520 795 |
| Erhållna aktieägartillskott | | 899 161 | | 899 161 |
| Balanseras i ny räkning | | 66 | -66 | 0 |
| Årets resultat | | | -1 469 956 | -1 469 956 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 2 369 956 | -1 469 956 | 950 000 |
Wallenstam Fastigheter 219 AB
559082-19883 (7)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 2 369 956 | | | |
| Årets resultat | | -1 469 956 | | | |
| Medel att disponera | | 900 000 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Förslag till utdelning | | | | | |
| Utdelning | | 900 000 | | | |
| Summa utdelning | | 900 000 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 0 | | | |
| Summa | | 900 000 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
Wallenstam Fastigheter 219 AB
559082-19884 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2025-01-01 | 2024-01-01 |
| | | 1 2 | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 0 | 0 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -1 500 | -1 500 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -1 500 | -1 500 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -1 500 | -1 500 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Resultat från andelar i koncernföretag | | | | 900 000 | 0 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | | | 3 | 44 | 66 |
| Nedskrivning av finansiella anläggningstillgångar och kortfristiga placeringar | | | | -2 370 000 | 0 |
| Summa finansiella poster | | | | -1 469 956 | 66 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | -1 471 456 | -1 434 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Erhållna koncernbidrag | | | | 1 500 | 1 500 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | 1 500 | 1 500 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | -1 469 956 | 66 |
| | | | | |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | -1 469 956 | 66 |
Wallenstam Fastigheter 219 AB
559082-19885 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andelar i koncernföretag | | | 4 | 48 000 | 1 518 000 |
| Fordringar hos koncernföretag | | | 5 | 902 000 | 2 795 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 950 000 | 1 520 795 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 950 000 | 1 520 795 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 950 000 | 1 520 795 |
Wallenstam Fastigheter 219 AB
559082-19886 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 2 369 956 | 1 470 729 |
| Årets resultat | | | | -1 469 956 | 66 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 900 000 | 1 470 795 |
| Summa eget kapital | | | | 950 000 | 1 520 795 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 950 000 | 1 520 795 |
| | | | | |
Wallenstam Fastigheter 219 AB
559082-19887 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Not 2. Upplysning om moderföretag |
| Överordnat moderföretag i den koncern där företaget ingår och koncernredovisning upprättas är Wallenstam AB (publ), org.nr 556072-1523, vilket är ett svenskt publikt aktiebolag, med säte i Göteborg, Västra Götalands län. |
| Not 3. Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| | | | 2025-01-01 2025-12-31 | 2024-01-01 2024-12-31 |
Ränteintäkter och liknande resultatposter som avser långfristiga fordringar på koncernföretag | | | | 44 | 66 |
| Not 4. Andelar i koncernföretag | | | | | |
| | | | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 1 901 000 | 1 901 000 |
| Lämnade aktieägartillskott | | | | 900 000 | 0 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 2 801 000 | 1 901 000 |
| | | | | |
| Ingående nedskrivningar | | | | -383 000 | -383 000 |
| Årets nedskrivningar | | | | -2 370 000 | 0 |
| Utgående nedskrivningar | | | | -2 753 000 | -383 000 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 48 000 | 1 518 000 |
| Not 5. Fordringar hos koncernföretag | | | | | |
| | | | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 2 795 | 2 729 |
| Tillkommande fordringar | | | | 902 004 | 1 391 |
| Reglerade fordringar | | | | -2 799 | -1 325 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 902 000 | 2 795 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 902 000 | 2 795 |