Wallenstam Fastigheter 192 AB
559081-11121 (8)
Årsredovisning
Wallenstam Fastigheter 192 AB
Organisationsnummer:
559081-1112
Räkenskapsår:
2019-01-01 -
2019-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2020-04-30.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Wallenstam Fastigheter 192 AB
559081-11122 (8)
| Allmänt om verksamheten |
Företaget har sitt säte i Göteborg, Västra Götalands län.
Företaget äger andelar i Wallenstam Fastigheter 208 AB, org.nr 559083-4197.
Inga anställda har funnits och några löner eller andra ersättningar har inte utbetalats.
Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Stacken AB, org.nr 556720-9910. Moderföretag i koncernen är Wallenstam AB (publ), org.nr 556072-1523, som är noterat på Nasdaq Stockholm. |
|
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
|
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | |
| Nettoomsättning (tkr) | | 0 | 0 | 0 | |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | -3 | 43 | -8 | |
| Soliditet (%) | | 2 | 100 | 100 | |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 42 305 | 57 695 | 150 000 |
| Utdelning | | -99 000 | | -99 000 |
| Balanseras i ny räkning | | 57 695 | -57 695 | |
| Årets resultat | | | 311 | 311 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 1 000 | 311 | 51 311 |
Wallenstam Fastigheter 192 AB
559081-11123 (8)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel: | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 1 000 | | | |
| Årets resultat | | 311 | | | |
| Summa | | 1 311 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande: | | | | | |
| Utdelning | | 1 300 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 11 | | | |
| Summa | | 1 311 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
Wallenstam Fastigheter 192 AB
559081-11124 (8)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2019-01-01 | 2018-01-01 |
| | | 1 2 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -3 750 | -7 500 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -3 750 | -7 500 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -3 750 | -7 500 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Resultat från andelar i koncernföretag | | | | 0 | 50 000 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | | | 3 | 312 | 785 |
| Summa finansiella poster | | | | 312 | 50 785 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | -3 438 | 43 285 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Erhållna koncernbidrag | | | | 3 749 | 14 410 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | 3 749 | 14 410 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 311 | 57 695 |
| | | | | |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 311 | 57 695 |
Wallenstam Fastigheter 192 AB
559081-11125 (8)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andelar i koncernföretag | | | 4 | 2 981 200 | 50 000 |
| Fordringar hos koncernföretag | | | 5 | 0 | 100 000 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 2 981 200 | 150 000 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 2 981 200 | 150 000 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Summa kassa och bank | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 2 981 200 | 150 000 |
Wallenstam Fastigheter 192 AB
559081-11126 (8)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 1 000 | 42 305 |
| Årets resultat | | | | 311 | 57 695 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 1 311 | 100 000 |
| Summa eget kapital | | | | 51 311 | 150 000 |
| | | | | |
| Långfristiga skulder | | | | | |
| Skulder till koncernföretag | | | | 2 929 889 | 0 |
| Summa långfristiga skulder | | | | 2 929 889 | 0 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 2 981 200 | 150 000 |
| | | | | |
Wallenstam Fastigheter 192 AB
559081-11127 (8)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
|
| Not 2. Upplysning om moderföretag |
| Överordnat moderföretag i den koncern där företaget ingår och koncernredovisning upprättas är Wallenstam AB (publ), org.nr 556072-1523, vilket är ett svenskt publikt aktiebolag, med säte i Göteborg, Västra Götalands län. |
|
| Not 3. Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| | | | 2019-01-01 - 2019-12-31 | 2018-01-01 - 2018-12-31 |
Ränteintäkter och liknande resultatposter som avser långfristiga fordringar på koncernföretag | | | | 312 | 785 |
|
| | | | | |
| Not 4. Andelar i koncernföretag | | | | | |
| | | | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 50 000 | 50 000 |
| Omklassificeringar m.m. | | | | 2 931 200 | 0 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 2 981 200 | 50 000 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 2 981 200 | 50 000 |
|
| | | | | |
| Not 5. Fordringar hos koncernföretag | | | | | |
| | | | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 100 000 | 42 305 |
| Lämnade lån | | | | 4 471 | 65 887 |
| Årets amorteringar | | | | -104 471 | -8 192 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 0 | 100 000 |
| | | | | |