Wallenstam Fastigheter 195 AB
559081-10881 (7)
Årsredovisning
Wallenstam Fastigheter 195 AB
Organisationsnummer:
559081-1088
Räkenskapsår:
2024-01-01 -
2024-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Göteborg
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2025-04-30.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Wallenstam Fastigheter 195 AB
559081-10882 (7)
| Allmänt om verksamheten |
Företaget har sitt säte i Göteborg, Västra Götalands län.
Företaget äger andelar i dotterföretag.
Inga anställda har funnits och några löner eller andra ersättningar har inte utbetalats.
Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Stacken AB, org.nr 556720-9910. Moderföretag i koncernen är Wallenstam AB (publ), org.nr 556072-1523, som är noterat på Nasdaq Stockholm. |
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2024-01-01 -2024-12-31 | 2023-01-01 -2023-12-31 | 2022-01-01 -2022-12-31 | 2021-01-01 -2021-12-31 |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | 6 | -2 212 | -942 | -648 |
| Soliditet (%) | | 100,0 | 100,0 | 100,0 | 0,2 |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 32 250 900 | -2 210 949 | 30 089 951 |
| Balanseras i ny räkning | | -2 210 949 | 2 210 949 | 0 |
| Årets resultat | | | 7 428 | 7 428 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 30 039 951 | 7 428 | 30 097 379 |
Wallenstam Fastigheter 195 AB
559081-10883 (7)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 30 039 951 | | | |
| Årets resultat | | 7 428 | | | |
| Medel att disponera | | 30 047 379 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Förslag till utdelning | | | | | |
| Utdelning | | 7 400 | | | |
| Summa utdelning | | 7 400 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 30 039 979 | | | |
| Summa | | 30 047 379 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
Wallenstam Fastigheter 195 AB
559081-10884 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2024-01-01 | 2023-01-01 |
| | | 1 2 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -1 500 | -1 500 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -1 500 | -1 500 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -1 500 | -1 500 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Resultat från andelar i koncernföretag | | | | 7 400 | 0 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | | | 3 | 28 | 16 |
| Nedskrivning av finansiella anläggningstillgångar och kortfristiga placeringar | | | | 0 | -2 210 965 |
| Summa finansiella poster | | | | 7 428 | -2 210 949 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 5 928 | -2 212 449 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Erhållna koncernbidrag | | | | 1 500 | 1 500 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | 1 500 | 1 500 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 7 428 | -2 210 949 |
| | | | | |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 7 428 | -2 210 949 |
Wallenstam Fastigheter 195 AB
559081-10885 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andelar i koncernföretag | | | 4 | 30 088 435 | 30 088 435 |
| Fordringar hos koncernföretag | | | 5 | 8 944 | 1 516 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 30 097 379 | 30 089 951 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 30 097 379 | 30 089 951 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 30 097 379 | 30 089 951 |
Wallenstam Fastigheter 195 AB
559081-10886 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 30 039 951 | 32 250 900 |
| Årets resultat | | | | 7 428 | -2 210 949 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 30 047 379 | 30 039 951 |
| Summa eget kapital | | | | 30 097 379 | 30 089 951 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 30 097 379 | 30 089 951 |
| | | | | |
Wallenstam Fastigheter 195 AB
559081-10887 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Not 2. Upplysning om moderföretag |
| Överordnat moderföretag i den koncern där företaget ingår och koncernredovisning upprättas är Wallenstam AB (publ), org.nr 556072-1523, vilket är ett svenskt publikt aktiebolag, med säte i Göteborg, Västra Götalands län. |
| Not 3. Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| | | | 2024-01-01 -2024-12-31 | 2023-01-01 -2023-12-31 |
Ränteintäkter och liknande resultatposter som avser långfristiga fordringar på koncernföretag | | | | 28 | 16 |
| Not 4. Andelar i koncernföretag | | | | | |
| | | | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 36 585 663 | 36 585 263 |
| Lämnade aktieägartillskott | | | | 0 | 400 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 36 585 663 | 36 585 663 |
| | | | | |
| Ingående nedskrivningar | | | | -6 497 228 | -4 286 263 |
| Årets nedskrivningar | | | | 0 | -2 210 965 |
| Utgående nedskrivningar | | | | -6 497 228 | -6 497 228 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 30 088 435 | 30 088 435 |
| Not 5. Fordringar hos koncernföretag | | | | | |
| | | | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 1 516 | 600 |
| Tillkommande fordringar | | | | 8 782 | 2 876 |
| Reglerade fordringar | | | | -1 354 | -1 960 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 8 944 | 1 516 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 8 944 | 1 516 |