Wallenstam Fastigheter 185 AB
559080-27641 (7)
Årsredovisning
Wallenstam Fastigheter 185 AB
Organisationsnummer:
559080-2764
Räkenskapsår:
2021-01-01 -
2021-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Göteborg
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2022-04-30.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Wallenstam Fastigheter 185 AB
559080-27642 (7)
| Allmänt om verksamheten |
Företaget har sitt säte i Göteborg, Västra Götalands län.
Företaget äger andelar i Wallenstam Fastigheter 170 AB, org.nr 559044-4229.
Inga anställda har funnits och några löner eller andra ersättningar har inte utbetalats.
Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Stacken AB, org.nr 556720-9910.
|
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2021-01-01 -2021-12-31 | 2020-01-01 -2020-12-31 | 2019-01-01 -2019-12-31 | 2018-01-01 -2018-12-31 |
| Nettoomsättning (tkr) | | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | -13 | -4 | -3 | 43 |
| Soliditet (%) | | 3,9 | 8,3 | 24,2 | 100,0 |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 4 098 | -2 404 | 51 694 |
| Utdelning | | -1 600 | | -1 600 |
| Erhållna aktieägartillskott | | 12 000 | | 12 000 |
| Balanseras i ny räkning | | -2 404 | 2 404 | 0 |
| Årets resultat | | | -11 387 | -11 387 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 12 094 | -11 387 | 50 707 |
Wallenstam Fastigheter 185 AB
559080-27643 (7)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel: | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 12 094 | | | |
| Årets resultat | | -11 387 | | | |
| Summa | | 707 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande: | | | | | |
| Utdelning | | 700 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 7 | | | |
| Summa | | 707 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
Wallenstam Fastigheter 185 AB
559080-27644 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2021-01-01 | 2020-01-01 |
| | | 1 2 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -1 500 | -1 500 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -1 500 | -1 500 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -1 500 | -1 500 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Resultat från andelar i koncernföretag | | | | 100 | 800 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | 3 | -11 487 | -3 204 |
| Summa finansiella poster | | | | -11 387 | -2 404 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | -12 887 | -3 904 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Erhållna koncernbidrag | | | | 1 500 | 1 500 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | 1 500 | 1 500 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | -11 387 | -2 404 |
| | | | | |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | -11 387 | -2 404 |
Wallenstam Fastigheter 185 AB
559080-27645 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andelar i koncernföretag | | | 4 | 1 302 800 | 618 800 |
| Fordringar hos koncernföretag | | | 5 | 100 | 800 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 1 302 900 | 619 600 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 1 302 900 | 619 600 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 1 302 900 | 619 600 |
Wallenstam Fastigheter 185 AB
559080-27646 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 12 094 | 4 098 |
| Årets resultat | | | | -11 387 | -2 404 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 707 | 1 694 |
| Summa eget kapital | | | | 50 707 | 51 694 |
| | | | | |
| Långfristiga skulder | | | | | |
| Skulder till koncernföretag | | | | 1 252 193 | 567 906 |
| Summa långfristiga skulder | | | | 1 252 193 | 567 906 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 1 302 900 | 619 600 |
| | | | | |
Wallenstam Fastigheter 185 AB
559080-27647 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Not 2. Upplysning om moderföretag |
| Överordnat moderföretag i den koncern där företaget ingår och koncernredovisning upprättas är Wallenstam AB (publ), org.nr 556072-1523, vilket är ett svenskt publikt aktiebolag, med säte i Göteborg, Västra Götalands län. |
| Not 3. Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | | |
| | | | 2021-01-01 - 2021-12-31 | 2020-01-01 - 2020-12-31 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter som avser skulder till koncernföretag | | | | -11 487 | -3 204 |
| Not 4. Andelar i koncernföretag | | | | | |
| | | | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 618 800 | 207 800 |
| Lämnade aktieägartillskott | | | | 684 000 | 411 000 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 1 302 800 | 618 800 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 1 302 800 | 618 800 |
| Not 5. Fordringar hos koncernföretag | | | | | |
| | | | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 800 | 0 |
| Tillkommande fordringar | | | | 100 | 800 |
| Reglerade fordringar | | | | -800 | 0 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 100 | 800 |
| | | | | |