Wallenstam Fastigheter 182 AB
559080-25821 (7)
Årsredovisning
Wallenstam Fastigheter 182 AB
Organisationsnummer:
559080-2582
Räkenskapsår:
2023-01-01 -
2023-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Göteborg
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2024-05-02.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Wallenstam Fastigheter 182 AB
559080-25822 (7)
| Allmänt om verksamheten |
Företaget har sitt säte i Göteborg, Västra Götalands län.
Företaget äger andelar i Wallenstam Fastigheter 167 AB, org.nr 559044-4351.
Inga anställda har funnits och några löner eller andra ersättningar har inte utbetalats.
Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Stacken AB, org.nr 556720-9910.
|
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2023-01-01 -2023-12-31 | 2022-01-01 -2022-12-31 | 2021-01-01 -2021-12-31 | 2020-01-01 -2020-12-31 |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | 57 | 5 814 | 3 327 | -33 |
| Soliditet (%) | | 100,0 | 100,0 | 36,5 | 0,8 |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 6 195 040 | 5 815 460 | 12 060 500 |
| Utdelning | | -5 926 000 | | -5 926 000 |
| Erhållna aktieägartillskott | | 1 900 | | 1 900 |
| Balanseras i ny räkning | | 5 815 460 | -5 815 460 | 0 |
| Årets resultat | | | 58 316 | 58 316 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 6 086 400 | 58 316 | 6 194 716 |
Wallenstam Fastigheter 182 AB
559080-25823 (7)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 6 086 400 | | | |
| Årets resultat | | 58 316 | | | |
| Medel att disponera | | 6 144 716 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Förslag till utdelning | | | | | |
| Utdelning | | 58 300 | | | |
| Summa utdelning | | 58 300 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 6 086 416 | | | |
| Summa | | 6 144 716 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
Wallenstam Fastigheter 182 AB
559080-25824 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2023-01-01 | 2022-01-01 |
| | | 1 2 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -1 500 | -1 500 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -1 500 | -1 500 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -1 500 | -1 500 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Resultat från andelar i koncernföretag | | | | 58 300 | 5 926 000 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | | | 3 | 16 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | 4 | 0 | -110 540 |
| Summa finansiella poster | | | | 58 316 | 5 815 460 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 56 816 | 5 813 960 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Erhållna koncernbidrag | | | | 1 500 | 1 500 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | 1 500 | 1 500 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 58 316 | 5 815 460 |
| | | | | |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 58 316 | 5 815 460 |
Wallenstam Fastigheter 182 AB
559080-25825 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andelar i koncernföretag | | | 5 | 6 134 500 | 6 134 500 |
| Fordringar hos koncernföretag | | | 6 | 60 216 | 5 926 000 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 6 194 716 | 12 060 500 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 6 194 716 | 12 060 500 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 6 194 716 | 12 060 500 |
Wallenstam Fastigheter 182 AB
559080-25826 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 6 086 400 | 6 195 040 |
| Årets resultat | | | | 58 316 | 5 815 460 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 6 144 716 | 12 010 500 |
| Summa eget kapital | | | | 6 194 716 | 12 060 500 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 6 194 716 | 12 060 500 |
| | | | | |
Wallenstam Fastigheter 182 AB
559080-25827 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Not 2. Upplysning om moderföretag |
| Överordnat moderföretag i den koncern där företaget ingår och koncernredovisning upprättas är Wallenstam AB (publ), 556072-1523, vilket är ett svenskt publikt aktiebolag, med säte i Göteborg, Västra Götalands län. |
| Not 3. Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| | | | 2023-01-01 -2023-12-31 | 2022-01-01 -2022-12-31 |
Ränteintäkter och liknande resultatposter som avser långfristiga fordringar på koncernföretag | | | | 16 | 0 |
| Not 4. Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | | |
| | | | 2023-01-01 -2023-12-31 | 2022-01-01 -2022-12-31 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter som avser skulder till koncernföretag | | | | 0 | -110 541 |
| Not 5. Andelar i koncernföretag | | | | | |
| | | | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 6 134 500 | 6 134 500 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 6 134 500 | 6 134 500 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 6 134 500 | 6 134 500 |
| Not 6. Fordringar hos koncernföretag | | | | | |
| | | | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 5 926 000 | 3 451 400 |
| Tillkommande fordringar | | | | 61 576 | 5 926 000 |
| Reglerade fordringar | | | | -5 927 360 | -3 451 400 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 60 216 | 5 926 000 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 60 216 | 5 926 000 |