Wallenstam Fastigheter 182 AB
559080-25821 (7)
Årsredovisning
Wallenstam Fastigheter 182 AB
Organisationsnummer:
559080-2582
Räkenskapsår:
2022-01-01 -
2022-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Göteborg
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2023-05-02.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Wallenstam Fastigheter 182 AB
559080-25822 (7)
| Allmänt om verksamheten |
Företaget har sitt säte i Göteborg, Västra Götalands län.
Företaget äger andelar i Wallenstam Fastigheter 167 AB, org.nr 559044-4351.
Inga anställda har funnits och några löner eller andra ersättningar har inte utbetalats.
Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Stacken AB, org.nr 556720-9910.
|
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2022-01-01 -2022-12-31 | 2021-01-01 -2021-12-31 | 2020-01-01 -2020-12-31 | 2019-01-01 -2019-12-31 |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | 5 814 | 3 327 | -33 | -5 |
| Soliditet (%) | | 100,0 | 36,5 | 0,8 | 3,0 |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 123 071 | 3 328 578 | 3 501 649 |
| Utdelning | | -3 451 600 | | -3 451 600 |
| Erhållna aktieägartillskott | | 6 194 991 | | 6 194 991 |
| Balanseras i ny räkning | | 3 328 578 | -3 328 578 | 0 |
| Årets resultat | | | 5 815 460 | 5 815 460 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 6 195 040 | 5 815 460 | 12 060 500 |
Wallenstam Fastigheter 182 AB
559080-25823 (7)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel: | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 6 195 040 | | | |
| Årets resultat | | 5 815 460 | | | |
| Summa | | 12 010 500 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande: | | | | | |
| Utdelning | | 5 926 000 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 6 084 500 | | | |
| Summa | | 12 010 500 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
Wallenstam Fastigheter 182 AB
559080-25824 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2022-01-01 | 2021-01-01 |
| | | 1 2 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -1 500 | -1 500 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -1 500 | -1 500 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -1 500 | -1 500 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Resultat från andelar i koncernföretag | | | | 5 926 000 | 3 451 400 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | 3 | -110 540 | -122 822 |
| Summa finansiella poster | | | | 5 815 460 | 3 328 578 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 5 813 960 | 3 327 078 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Erhållna koncernbidrag | | | | 1 500 | 1 500 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | 1 500 | 1 500 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 5 815 460 | 3 328 578 |
| | | | | |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 5 815 460 | 3 328 578 |
Wallenstam Fastigheter 182 AB
559080-25825 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andelar i koncernföretag | | | 4 | 6 134 500 | 6 134 500 |
| Fordringar hos koncernföretag | | | 5 | 5 926 000 | 3 451 400 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 12 060 500 | 9 585 900 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 12 060 500 | 9 585 900 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 12 060 500 | 9 585 900 |
Wallenstam Fastigheter 182 AB
559080-25826 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 6 195 040 | 123 071 |
| Årets resultat | | | | 5 815 460 | 3 328 578 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 12 010 500 | 3 451 649 |
| Summa eget kapital | | | | 12 060 500 | 3 501 649 |
| | | | | |
| Långfristiga skulder | | | | | |
| Skulder till koncernföretag | | | | 0 | 6 084 251 |
| Summa långfristiga skulder | | | | 0 | 6 084 251 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 12 060 500 | 9 585 900 |
| | | | | |
Wallenstam Fastigheter 182 AB
559080-25827 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Not 2. Upplysning om moderföretag |
| Överordnat moderföretag i den koncern där företaget ingår och koncernredovisning upprättas är Wallenstam AB (publ), 556072-1523, vilket är ett svenskt publikt aktiebolag, med säte i Göteborg, Västra Götalands län. |
| Not 3. Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | | |
| | | | 2022-01-01 - 2022-12-31 | 2021-01-01 - 2021-12-31 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter som avser skulder till koncernföretag | | | | -110 541 | -122 822 |
| Not 4. Andelar i koncernföretag | | | | | |
| | | | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 6 134 500 | 6 134 500 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 6 134 500 | 6 134 500 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 6 134 500 | 6 134 500 |
| Not 5. Fordringar hos koncernföretag | | | | | |
| | | | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 3 451 400 | 800 |
| Tillkommande fordringar | | | | 5 926 000 | 3 451 400 |
| Reglerade fordringar | | | | -3 451 400 | -800 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 5 926 000 | 3 451 400 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 5 926 000 | 3 451 400 |